Hospodársky denník
USD51,802 Sk
EUR43,477 Sk
CHF28,621 Sk
CZK1,248 Sk
  Štvrtok  2.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Mierne pozitívna správa EÚ

SR zrejme medzi fungujúcimi trhovými ekonomikami

Brusel (TASR) - Pravidelná hodnotiaca správa Európskej komisie o pokroku kandidátov, ktorú zverejnia v Bruseli presne o týždeň -- 8. novembra, vyznie tento rok pre Slovensko celkovo pozitívne. Objektívne však poukáže na mnoho nedostatkov či už v prijímaní legislatívy, budovaní inštitúcií potrebných na jej implementáciu a vynucovanie alebo realizáciu reforiem.

Posudky zostavuje komisia na základe množstva informácií poskytovaných kandidátskymi krajinami, ale aj z podkladov, ktoré získava prostredníctvom svojich delegácií v jednotlivých štátoch, od rôznych podnikov, prostredníctvom prístupových rokovaní a pod. Správa je tradične rozdelená podľa tzv. kodanských kritérií -- hodnotí politický a ekonomický vývoj v krajine za uplynulý rok, stav prijímania legislatívy, administratívne kapacity nevyhnutné na jej implementáciu a vynucovanie a celkovú schopnosť štátu prevziať záväzky vyplývajúce z členstva v EÚ.

V oblasti politických kritérií, kde dosiahlo Slovensko vlani najväčší pokrok spomedzi všetkých krajín, možno tento rok očakávať, že komisia sa zmieni o dôležitosti politickej stability a zopakuje nevyhnutnosť pokračovať v upevňovaní demokratického systému. Určite spomenie rómsku problematiku -- na jednej strane ocení prijaté vládne stratégie na riešenie tohto problému, vyzve však na ich efektívnu implementáciu. V ekonomickej oblasti sa v Bruseli očakáva, že Slovensko bude konečne zaradené medzi fungujúce trhové ekonomiky. Vlani komisia v správe konštatovala, že SR je blízko k splneniu tohto ekonomického kodanského kritéria a v prípade pokračovania začatých reforiem by mohla splniť podmienky na označenie za trhovú ekonomiku v nasledujúcom, teda tomto roku. V prípade druhého ekonomického kodanského kritéria -- schopnosti čeliť konkurenčným tlakom a trhovým silám v rámci EÚ - komisia potvrdí, že Slovensko môže toto kritérium splniť v strednodobom časovom horizonte rovnako ako väčšina kandidátov. EK by mala privítať celkový ekonomický pokrok, pripomenie však nevyhnutnosť pokračovania v štrukturálnych reformách a privatizácii.

Logicky možno očakávať, že za dostatočný bude správa považovať pokrok v tých oblastiach, ktoré sa počas prístupových rokovaní už podarilo uzavrieť. Slovensko od februára 2000, keď sa rokovania o vstupe začali, zatiaľ uzavrelo kapitoly rybné hospodárstvo, štatistika, priemyselná politika, malé a stredné podnikanie, veda a výskum, školstvo a vzdelávanie, ochrana spotrebiteľa, vonkajšie vzťahy a spoločná zahraničná a bezpečnostná politika. Naopak, kritiku možno čakať najmä v životnom prostredí a regionálnej politike, nedostatočný pokrok bol dosiahnutý aj v poľnohospodárstve a doprave. Horšie hodnotenie treba čakať aj v oblasti implementácie a vynucovania prevzatej legislatívy.

Hodnotiacu správu bude tradične sprevádzať prierezový dokument, v ktorom komisia zhrnie hodnotenie všetkých 13 kandidátskych krajín, ale navrhne tiež stratégiu ďalšieho priebehu rozširovania. Očakáva sa, že EK navrhne, aby sa s „najlepšími kandidátmi“ skončili prístupové rokovania v roku 2002, pričom však nebude menovať žiadne štáty ani prípadné skupiny kandidátov. V štátoch helsinskej skupiny (SR, Litva, Lotyšsko, Malta, Bulharsko a Rumunsko) existujú isté obavy, že formulácia „najlepší kandidáti“ znamená vlastne opätovné rozdelenie krajín na prvú a druhú skupinu.

Počasie

Dnes bude zrána oblačno až zamračené, v nižších polohách hmlisto, na severe a východe miestami slabý dážď. Cez deň polojasno až oblačno a zrážky už len ojedinele. Najvyššia denná teplota 10 až 14 stupňov. Slabý premenlivý, neskôr na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov.V piatok bude polojasno až oblačno, zrána miestami hmla. V sobotu v západnej polovici územia prevažne zamračené a občas dážď. Najnižšia nočná teplota 2 až -3, na juhozápade okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 14 až 18, v sobotu na západe pri daždi okolo 10 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.42 a zapadne o 16.28 hod.

Amsterdamdážď11
Atényoblačno19
Belehradoblačno16
Berlínprehánky11
Bratislavaoblačno13
Bruseldážď10
Budapešťoblačno14
Bukurešťpolojasno20
Frankfurtprehánky13
Helsinkidážď9
Istanbuloblačno18
Kodaňdážď8
Kyjevdážď12
Lisabondážď16
Londýndážď10
Madriddážď13
Milánodážď12
Moskvadážď9
Oslodážď8
Paríždážď11
Prahaoblačno12
Rímprehánky15
Sofiadážď14
Štokholmdážď10
Varšavaoblačno12
Viedeňoblačno13
Záhreboblačno15
Ženevaoblačno13

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 29. 10. 2000: Bratislava 100, 25, Sliač 98,40, Košice 99,42, Poprad 93,70, za 30. 10. 2000: Bratislava 99,49, Sliač 97,85, Košice 98,92, Poprad 93,27, za 31. 10. 2000: Bratislava 98,80, Sliač 97,08, Košice 98,26, Poprad 92,70.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.