Hospodársky denník
USD51,802 Sk
EUR43,477 Sk
CHF28,621 Sk
CZK1,248 Sk
  Štvrtok  2.Novembra 2000

Mierne pozitívna správa EÚ

SR zrejme medzi fungujúcimi trhovými ekonomikami

Brusel (TASR) - Pravidelná hodnotiaca správa Európskej komisie o pokroku kandidátov, ktorú zverejnia v Bruseli presne o týždeň -- 8. novembra, vyznie tento rok pre Slovensko celkovo pozitívne. Objektívne však poukáže na mnoho nedostatkov či už v prijímaní legislatívy, budovaní inštitúcií potrebných na jej implementáciu a vynucovanie alebo realizáciu reforiem.

Posudky zostavuje komisia na základe množstva informácií poskytovaných kandidátskymi krajinami, ale aj z podkladov, ktoré získava prostredníctvom svojich delegácií v jednotlivých štátoch, od rôznych podnikov, prostredníctvom prístupových rokovaní a pod. Správa je tradične rozdelená podľa tzv. kodanských kritérií -- hodnotí politický a ekonomický vývoj v krajine za uplynulý rok, stav prijímania legislatívy, administratívne kapacity nevyhnutné na jej implementáciu a vynucovanie a celkovú schopnosť štátu prevziať záväzky vyplývajúce z členstva v EÚ.

V oblasti politických kritérií, kde dosiahlo Slovensko vlani najväčší pokrok spomedzi všetkých krajín, možno tento rok očakávať, že komisia sa zmieni o dôležitosti politickej stability a zopakuje nevyhnutnosť pokračovať v upevňovaní demokratického systému. Určite spomenie rómsku problematiku -- na jednej strane ocení prijaté vládne stratégie na riešenie tohto problému, vyzve však na ich efektívnu implementáciu. V ekonomickej oblasti sa v Bruseli očakáva, že Slovensko bude konečne zaradené medzi fungujúce trhové ekonomiky. Vlani komisia v správe konštatovala, že SR je blízko k splneniu tohto ekonomického kodanského kritéria a v prípade pokračovania začatých reforiem by mohla splniť podmienky na označenie za trhovú ekonomiku v nasledujúcom, teda tomto roku. V prípade druhého ekonomického kodanského kritéria -- schopnosti čeliť konkurenčným tlakom a trhovým silám v rámci EÚ - komisia potvrdí, že Slovensko môže toto kritérium splniť v strednodobom časovom horizonte rovnako ako väčšina kandidátov. EK by mala privítať celkový ekonomický pokrok, pripomenie však nevyhnutnosť pokračovania v štrukturálnych reformách a privatizácii.

Logicky možno očakávať, že za dostatočný bude správa považovať pokrok v tých oblastiach, ktoré sa počas prístupových rokovaní už podarilo uzavrieť. Slovensko od februára 2000, keď sa rokovania o vstupe začali, zatiaľ uzavrelo kapitoly rybné hospodárstvo, štatistika, priemyselná politika, malé a stredné podnikanie, veda a výskum, školstvo a vzdelávanie, ochrana spotrebiteľa, vonkajšie vzťahy a spoločná zahraničná a bezpečnostná politika. Naopak, kritiku možno čakať najmä v životnom prostredí a regionálnej politike, nedostatočný pokrok bol dosiahnutý aj v poľnohospodárstve a doprave. Horšie hodnotenie treba čakať aj v oblasti implementácie a vynucovania prevzatej legislatívy.

Hodnotiacu správu bude tradične sprevádzať prierezový dokument, v ktorom komisia zhrnie hodnotenie všetkých 13 kandidátskych krajín, ale navrhne tiež stratégiu ďalšieho priebehu rozširovania. Očakáva sa, že EK navrhne, aby sa s „najlepšími kandidátmi“ skončili prístupové rokovania v roku 2002, pričom však nebude menovať žiadne štáty ani prípadné skupiny kandidátov. V štátoch helsinskej skupiny (SR, Litva, Lotyšsko, Malta, Bulharsko a Rumunsko) existujú isté obavy, že formulácia „najlepší kandidáti“ znamená vlastne opätovné rozdelenie krajín na prvú a druhú skupinu.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.