Hospodársky denník
USD51,802 Sk
EUR43,477 Sk
CHF28,621 Sk
CZK1,248 Sk
  Štvrtok  2.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zásah do predvolebného boja

Havlov prejav opäť rozbúril politickú scénu ČR

Nečakane ostrý kritický prejav prezidenta ČR pri príležitosti 28. októbra a následné razantné veto k zákonu o centrálnej banke ešte viac rozbúrilo vnútropolitickú situáciu pred nastávajúcimi voľbami do tretiny senátu a nových krajských samosprávnych orgánov. O deň na to rezignoval guvernér ČNB Josef Tošovský na svoju funkciu spolu s ďalším členom bankovej rady. Václav Havel, ktorému nový zákon odoberá právo vlastného výberu, oznámil, že ich nástupca bude vymenovaný čo najskôr, čiže ešte v čase, keď snemovňa nebude schopná prehlasovať jeho veto. Svoj slávnostný prejav pri príležitosti vzniku československého štátu využil k útoku najmä na straníckych šéfov, ktorých obvinil zo zamlčovania finančných machinácií alebo vypúšťania jedovatých látok, ako je lesť a nenávisť. Na otázku novinárov, koho tým myslel, vyhlásil, že ide o škandály, ktoré sa týkajú väčšiny politických strán. Aj keď konkrétne meno od prezidenta nezaznelo, považuje sa to za zjavnú narážku na správanie lídra ODS Václava Klausa v prípade čiernych fondov pre jeho stranu a premiéra Miloša Zemana v prípade kauzy Olovo.

Ako zásah do predvolebnej atmosféry sa hodnotí jeho výzva, aby občania vystúpili proti tým, ktorí útočia na všetko, čo predstavuje dobré stránky českého spoločenstva a spojili to s dobrou voľbou. Kritike prezidenta sa nevyhla ani česká spoločnosť, ktorú obvinil, že pomocou oznamovacích prostriedkov, ktoré šíria pornobrak, znehodnocuje jazyk, a pritom za možnú stratu identity je vinná svojou nezodpovednosťou a pohodlnosťou. Nezabudol kritizovať tunelovanie bánk a rozkrádanie podnikov, ako aj ďalšie súčasné problémy vrátane toho, že veľkopredajne svojimi nízkymi cenami likvidujú domácich obchodníkov.

Zhromaždenie k štátnemu sviatku za prítomnosti členov parlamentu ho odmenilo vlažným aplauzom a predseda snemovne Klaus a predsedníčka senátu Benešová demonštratívne netlieskali. Pozorovatelia poukazujú, že na Havlovom prejave sa nezúčastnili viacerí poprední politici na čele s premiérom Zemanom a podpredsedami senátu Pithartom a Havlíčkom. Zeman v rovnakom čase bol na Vysočine na svojej chalupe a ostatní dôvod neuviedli. Predseda senátorského klubu ODS Topolánek po prejave Havla položartom vyhlásil, že teraz skúma, ako sa dá urobiť impeachment - zosadenie prezidenta. Zo strany niektorých politikov zazneli kritické slová na adresu prezidenta najmä preto, že slávnostné zhromaždenie, na ktorom boli vyznamenaní významní občania, nie je vhodným rámcom na prednášanie podobných prejavov. Ľudovci nenašli vo vyhlásení žiadne pozitívne prvky a komunisti vyhlásili, že bolo hrozné. Najtvrdšia kritika zaznela od šéfov ODS a ČSSD. Klaus to označil za útok na desať miliónov občanov ČR. Tí sú hlúpi, lebo chodia nakupovať do veľkých obchodných domov. To sa mu zdá strašne smutné. Zeman sa obrátil na prezidenta s otázkou, prečo tak nehovoril napríklad pred šiestimi rokmi podobne ako on, keď už vtedy poukazoval na tunelovanie a rozkrádanie vo veľkom. Naopak, šéf českých odborov Falbr a predseda unionistov Kühnl s vystúpením Havla boli spokojní. Väčšina politikov však zaujala zdržanlivý postoj s tým, že sa s ním musia bližšie oboznámiť.

Richard Seemann

Praha

Počasie

Dnes bude zrána oblačno až zamračené, v nižších polohách hmlisto, na severe a východe miestami slabý dážď. Cez deň polojasno až oblačno a zrážky už len ojedinele. Najvyššia denná teplota 10 až 14 stupňov. Slabý premenlivý, neskôr na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov.V piatok bude polojasno až oblačno, zrána miestami hmla. V sobotu v západnej polovici územia prevažne zamračené a občas dážď. Najnižšia nočná teplota 2 až -3, na juhozápade okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 14 až 18, v sobotu na západe pri daždi okolo 10 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.42 a zapadne o 16.28 hod.

Amsterdamdážď11
Atényoblačno19
Belehradoblačno16
Berlínprehánky11
Bratislavaoblačno13
Bruseldážď10
Budapešťoblačno14
Bukurešťpolojasno20
Frankfurtprehánky13
Helsinkidážď9
Istanbuloblačno18
Kodaňdážď8
Kyjevdážď12
Lisabondážď16
Londýndážď10
Madriddážď13
Milánodážď12
Moskvadážď9
Oslodážď8
Paríždážď11
Prahaoblačno12
Rímprehánky15
Sofiadážď14
Štokholmdážď10
Varšavaoblačno12
Viedeňoblačno13
Záhreboblačno15
Ženevaoblačno13

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 29. 10. 2000: Bratislava 100, 25, Sliač 98,40, Košice 99,42, Poprad 93,70, za 30. 10. 2000: Bratislava 99,49, Sliač 97,85, Košice 98,92, Poprad 93,27, za 31. 10. 2000: Bratislava 98,80, Sliač 97,08, Košice 98,26, Poprad 92,70.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.