Hospodársky denník
USD50,002 Sk
EUR42,799 Sk
CHF28,036 Sk
CZK1,234 Sk
  Pondelok  20.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Žiadosť o uvalenie sankcií

Európska únia požiadala v piatok Svetovú obchodnú organizáciu (WTO) o autorizáciu na uvalenie sankcií vo výške do 4,04 mld. USD na Spojené štáty. Svoju žiadosť EÚ odôvodňuje nevýhodnou schémou USA, ktorá je zameraná na podporu amerických exportérov daňovými úľavami v hodnote niekoľkých miliárd dolárov a ktorá výrazne znevýhodňuje postavenie európskych exportérov. Americký prezident B. Clinton síce vo štvrtok podpísal zrušenie starej dotačnej schémy pod názvom Foreign Sales Corporation (FSC) a tiež vznik novej, ktorú však únia nepovažuje za výrazný pokrok. Podľa vyjadrenia EÚ je nová schéma rovnako neprijateľná, ako jej predchodca. Američania s týmto názorom nesúhlasia a argumentujú tým, že novela bola prijatá s cieľom vyhovieť pravidlám WTO o voľnom obchode.

Žiadosť o uvalenie sankcií do maximálnej výšky 4,04 mld. USD predstavuje najväčšiu sumu v histórii rozporov medzi oboma zúčastnenými krajinami. Aj v prípade úspechu však bude môcť EÚ sankcionovať USA najskôr v polovici nasledujúceho roka. Obe strany sa ešte v septembri dohodli, že USA požiadajú o arbitráciu WTO na základe žiadosti EÚ uvaliť sankcie, čo znamená, že opatrenie nie je žiadnym prekvapením. Cieľom tejto žiadosti je podľa P. Lamyho, komisára pre obchod, ochrana práv EÚ na pôde WTO, čo je plne v súlade s dohodou dosiahnutou s USA v septembri. Obe strany potom požiadajú arbitrov o pozastavenie svojej práce dovtedy, kým rozhodovací panel WTO neurčí, či nová exportná schéma USA je v súlade s pravidlami o voľnom obchode. Ak rozhodovací panel WTO zistí oprávnenosť požiadavky EÚ, arbitri obnovia svoju činnosť a rozhodnú, na akú hodnotu amerického exportu možno sankcie zaviesť. Celý tento proces bude trvať asi pol roka, čo obom stranám dáva priestor na dosiahnutie dohody.

Súčasný spor medzi USA a EÚ o exportno-daňovej podpornej schéme sa začal pre niekoľkými mesiacmi, keď EÚ pohrozila USA sankciami v prípade, ak prijme novelu FSC. Tento systém WTO už začiatkom roka na žiadosť únie skúmala a prijala záver, podľa ktorého mali USA do 1. októbra zladiť FSC s pravidlami WTO. Pôvodná forma FSC predpokladala daňové úľavy pre amerických exportérov vo výške 4 mld. USD ročne. Úľavy sa vzťahovali na spoločnosti, ktoré mali svoje pobočky v daňových rajoch, napríklad na Panenských ostrovoch či Barbadose. FSC tiež umožňovala spoločnostiam vyňať 15 až 30 % exportu spod povinnosti platiť dane. Išlo však len o výrobky vyrobené v USA a podnik musel viac ako 50 % vstupov do výroby použiť z výrobkov vyprodukovaných v USA.

(TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.