Hospodársky denník
USD50,002 Sk
EUR42,799 Sk
CHF28,036 Sk
CZK1,234 Sk
  Pondelok  20.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Výsledky volieb pomohli USD

Svetový devízový trh vstúpil do tretieho novembrového týždňa pokojným obchodovaním. Naďalej ostával pod vplyvom povolebného chaosu v USA a intervenčnej hrozby Európskej centrálnej banky (ECB). K týmto dvom, takpovediac už „tradičným“ vplyvom, sa v priebehu uplynulého týždňa pridali dve kľúčové udalosti, a to plánované zasadnutia predstaviteľov ECB a FOMC.

Hrozba intervencie

V pondelok obchodovanie s eurom na ázijských trhoch predznamenalo nie príliš úspešný týždeň pre spoločnú menu európskej jedenástky. Po vlne silných nákupov eura, spôsobených hlavne intervenčnými obavami účastníkov trhu a stratou výkonnosti burzových indexov v Spojených štátoch, nasledovalo uzatváranie pozícií, a tak v pondelok z celotýždenného maxima na 86,60 centa za jedno euro spoločná mena postupne strácala. Počas pondelka najprv odolávala podporná úroveň na 86,00, no keď sa ku koncu európskych trhov neobjavila ECB, nové predaje eura, hlavne do jenov a libier, spôsobili pokles hodnoty menového páru na 85,90. V utorok sa podarilo počas ázijskej seansy dostať euru späť nad figúru 86,00 centa, no pre euro nie príliš priaznivé čísla o CPI vo Francúzsku (pokles mesačného indexu o 0,2 % v októbri) stlačilo cenu pod 86,00. Obchodovací interval ohraničili stop-loss príkazy na nákup eura na 86,30 a zospodu príkazy predať za 85,50. Na spodnú hranicu intervalu sa dolár priblížil viackrát, najdynamickejšie po zverejnení silnejších čísel o maloobchodnom predaji v USA (+0,1 % ). Nepodarilo sa mu však podpornú úroveň narušiť. Po prvý raz po dlhšom čase sa objavuje aj otvorená podpora intervenciám v prospech eura, tentoraz zo strany BoE a jej guvernéra, ktorý odobril myšlienku intervencie G7.

Ponechali sadzby

V stredu obchodovanie uviazlo v spomínanom koridore 85,50 - 86,30, z FOMC sa neočakávala žiadna zásadnejšia správa o výške úrokových mier. Nakoniec rozhodnutie zo zasadnutia oznámené až neskoro večer v súlade s očakávaniami neznamenalo žiadnu zmenu. Výmenný kurz ovplyvňovali skôr vyhlásenia politických predstaviteľov – dolár by podľa Bushovho tábora poradcov mohol byť aj slabší (čo sa neskôr vysvetlilo ako nedorozumenie), na druhej strane sa objavila spojitosť intervenčných zásahov ECB a jej autorite na trhu, ktorá môže v prípade nových zákrokov klesnúť. Vo štvrtok sa konalo zasadnutie ECB, banková rada rozhodla o nezmenení úrokovej sadzby. Na programe zasadnutia sa diskutovala otázka intervencií a ich vplyvu na kredibilitu a stabilitu banky. Vysokú úroveň vykázali inflačné dáta z Nemecka na mesačnej úrovni 7,8 %. V piatok sa ku koncu európskeho obchodovania zošmykli kotácie EUR/USD na dvojtýždňové minimum na 84,98 centa ako dôsledok judikatúry floridského súdu, ktorý tým podľa všetkého za prezidenta favorizuje G. Busha jr. Čerstvé obavy zo vstupu ECB na trh vytiahli ku koncu európskeho obchodovania kotácie znovu nad 85,00 centa.

Potvrdené prognózy

Britská libra bola počas týždňa pod vplyvom správ z USA, očakávali sa čerstvé signály o úrovni inflácie na britských ostrovoch. Oproti USD trh začínal pod úrovňami 1,4260 dolára, zmätok pri spočítavaní hlasov amerických voličov pomohol libre posilniť sa až nad 1,4330, ku koncu dňa k 1,4390. Pretože trh nepočítal s prírastkom indexu cien, po dosiahnutí maxima v utorok na 1,4410 sa začalo predávať. Predaje odštartoval aktuálny stav RPI (index maloobchodných cien) v októbri. Inflácia v medzimesačnom horizonte v Británii klesla o 0,1 %, čo je prepad 0,8 % oproti septembru. Účastníci trhu nadobudli dojem, že úrokové sadzby tak skoro neporastú, a tak kľúčová úroková miera ekonomiky ostane pravdepodobne už deviaty mesiac na hodnote 6 %. Táto úvaha viedla k zmene nálad na trhu s librou a po nádejnom raste z hodnoty 1,4150 dolára k 1,4410 libra klesla na 1,4270. Aj v stredu sa libra oslabovala v dôsledku jej predajov do dolára, jej hodnota sa na záver dňa ustálila na 1,4230 dolára. Vo štvrtok po zverejnení výsledkov maloobchodného predaja v Británii si libra mierne polepšila, ale ku koncu dňa sa dostala tesne nad figúrou 1,42. Na záver týždňa sa obchodovala pri nízkej aktivite v 40-bodovom pásme nad 1,42. Takže sa skutočne potvrdili predpovede analytikov o tom, že libra sa v najbližšom čase nedostane nad cieľové hodnoty 1,45/46 dolára. Euro oproti libre zaznamenalo svoju najvyššiu minulotýždňovú hodnotu tiež v pondelkovom obchodovaní, kotácie dosiahli nad 0,6045 libry. V utorok libra strácala, z úvodných kotácii na 0,5970 sa euro posilnilo k rezistencii na 0,6020. V súlade s trendom sa libra predávala aj do eura, euro tak získalo v stredu k 0,6040, no po korekcii sa opäť dostala pod figúru 0,60, kde v tesnej blízkosti kotácie oscilovali aj v piatok.

Kríza pokračuje

V Japonsku pokračujúca vládna kríza postupne nahlodávala silu domácej meny. Pomerne málo volatilný vývoj menového páru dolár-jen, ktorý sa od začiatku novembra pohyboval v pásme 107 až 107,80 jenu za dolár, sa v pondelok pokúšal preraziť hranicu opory na 108, čo sa nakoniec vďaka silným objednávkam na nákup jenov nepodarilo. Dolár síce stratil k 107,50, no v utorok s novou silou prešiel ako nôž maslom až k 108,10 jenu, v stredu jedným dychom pokračoval k 108,85. Živnou pôdou dopytu po dolároch bol silný dopyt japonských investičných spoločností a korporácií a zauzľujúca sa situácia okolo postu premiéra. Pokračujúca snaha o odstavenie premiéra Moriho z japonskej vlády pomáhala doláru udržať si hodnoty tesne okolo 109 jenov za dolár aj počas štvrtkového obchodovania. Pozitívnu úlohu tu zahral aj zotavujúci sa Dow Jones (+1,5 %) a NASDAQ (+6 %). V piatok sa zasadnutie BoJ skončilo bez podstatnejšieho vplyvu na trh a jen končil po korekcii z dvojtýždňového minima na 108,90.

Jen oproti euru, v závislosti od pohybov na dolárovom trhu, lavíroval medzi dvoma hraničnými úrovňami od 93,40 po 92,40 jenu za euro. Prevládla opatrnosť zo skúsenosti s intervenciou ECB, ktorá nakupovala minulý štvrtok eurá aj z jenov.

Oslabenie koruny

Česká koruna pokračovala v znižovaní hodnoty volatility k starým úrovniam okolo 6 %, 7 %, počas celého týždňa sa obchodovala v pásme 34,600 až 34,700 korún za euro.

Slovenská koruna v poreferendovej atmosfére prilákala na trh väčší počet hráčov, najmä zo zahraničia. Pretože už pred referendom trh pochopil, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa na hlasovaní nezúčastní dostatočný počet voličov, nedošlo na trhu k žiadnym výraznejším pohybom. Trh zakomponoval svoje očakávania do ceny a v pondelok sa na trhu realizovali hlavne príkazy klientov. Koruna sa dokázala posilniť k 42,440/520 za euro, tu sa však objavil zvýšený dopyt po devíze, a tak uzatvorila deň na 42,620/700. V utorok záujem kupovať devízu najmä zo zahraničia potiahol kotácie k 42,680/760. V stredu sa kupovala devíza aj nad touto hodnotou, zvýšený záujem o devízu mali domáci klienti, euro dosiahlo top na 42,950/030, trh uzatváral po predajoch devíz o 200 bodov nižšie. Štvrtok pokračovala korekcia k 650/720, v piatok pri nízkej aktivite znovu prevládli nákupy devíz a hodnota domácej meny sa oslabila k 790/870.

Mario Mika

Dealing VÚB, a. s.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.