Hospodársky denník
USD50,002 Sk
EUR42,799 Sk
CHF28,036 Sk
CZK1,234 Sk
  Pondelok  20.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Inflačná hrozba neprekonaná

Posledný týždeň na finančných trhoch sa niesol v znamení nejasných výsledkov prezidentských volieb v USA, ako aj v prehodnotení makroekonomických výsledkov dvoch najvýznamnejších svetových ekonomických gigantov - USA a EMÚ.

Relatívna stabilizácia eura oproti americkému doláru nereflektuje prípadnú ekonomickú expanziu členských štátov eurozóny, keď jediným dôvodom, ktorý drží spoločnú menu nad vodou, sú obavy nad priamou intervenciou Európskej centrálnej banky. Zverejnenie niektorých indikátorov v krajinách únie len podporuje klesajúci trend eura, keď vysoký nárast cenovej hladiny odstrašuje prílev zahraničného kapitálu do tohto ekonomického regiónu. Októbrové zvýšenie veľkoobchodných cien v Nemecku o 0,2 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom je síce lepším výsledkom oproti septembru, keď tempo rastu cien bolo 1,8-percentné, ale v medziročnom porovnaní došlo k zvýšeniu o 7,4 %. Medziročné tempo rastu tak zaznamenalo svoje 18-ročné maximum. Aj piatkové výsledky inflácie meranej indexom spotrebiteľských cien v Európskej menovej a hospodárskej únii (EMÚ), ktoré na mesačnej báze klesli o 0,1 % a ustálili sa na 2,7 %, nemôžu byť uspokojivou hodnotou pre strážcu menovej politiky eurolandu. Európska centrálna banka na svojom pravidelnom stretnutí nepristúpila k zvýšeniu základných úrokových sadzieb, čím naplnila všetky predpoklady analytikov. Úroveň cieľovej inflácie, ktorú si ECB vytýčila na začiatku tohto roka a stanovila ju na úrovni 2 %, je v súčasnej pozícii nedosiahnuteľná. Pretrvávajúce vysoké ceny ropy spolu so silnou pozíciou dolára na hlavnej parite len zvyšujú tlak na ďalší rast cenovej hladiny.

Hodnotením vývoja ekonomiky a jeho prípadnými následkami sa zaoberal minulý týždeň aj americký FED, konkrétne FOMC, ktorý prehodnotil súčasnú úrokovú politiku v krajine. Aj napriek oslabeniu spotrebiteľského dopytu a neistej situácii na finančných trhoch existuje možnosť predĺženia expanzie americkej ekonomiky, no stále pretrvávajú obavy nad možnou inflačnou hrozbou, ktorá je v posledných mesiacoch stredobodom pozornosti predstaviteľov FED-u. Prípadné zvýšenie inflácie v krajine môže vážne ohroziť stabilitu celého hospodárstva, a takto úplne negovať pripravovaný scenár tzv. mäkkého pristátia amerického hospodárstva. Predikcie analytikov, ktoré počítali s možnosťou zníženia kľúčových úrokových sadzieb už koncom tohto roka, sú dávno prekonané a v súčasnosti sa kalkuluje skôr s možnosťou opätovnej zmeny sadzieb smerom hore. Ekonomické rozhodovacie procesy v USA sú čoraz viac ovplyvňované politickou rovinou, ktorá sa odvíja od stále nedoriešenej otázky budúceho prezidenta svetového ekonomického lídra. Rozdiely v orientácii hospodárskej politiky dvoch hlavných kandidátov na tento post len odďaľujú realizáciu programu stabilizácie tejto ekonomiky. Zdĺhavé riešenie tejto otázky môže významne ohroziť atraktivitu amerických finančných trhov a následne vyvolať určité makroekonomické disproporcie.

Marcel Tirpák

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.