Hospodársky denník
USD50,002 Sk
EUR42,799 Sk
CHF28,036 Sk
CZK1,234 Sk
  Pondelok  20.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Šéf OECD o jadrovej alternatíve

Teplota Zeme sa môže zvýšiť viac ako vedci doteraz predpokladali

Generálny tajomník OECD Donald J. Johnston v týchto dňoch vo Washingtone zdôraznil, že jadrová energetika musí hrať kľúčovú úlohu v každej medzinárodnej reakcii na „katastrofické“ účinky globálneho otepľovania. „Keď som preskúmal tie najlepšie dôkazy, ktoré mám k dispozícii, došiel som k záveru, že ak máme budúcim generáciám odovzdať planétu, ktorá splní ich potreby tak, ako splnila naše, dá sa to urobiť jedine využitím alternatívy jadrovej energie.“

„Možno nemám pravdu. Možno mi poskytnú iné dôkazy, ktoré by vyvrátili závery ku ktorým som došiel, ale takéto dôkazy by som musel vidieť.“ D. Johnston, ktorý vystúpil na medzinárodnom podujatí organizovanom spoločne Americkou nukleárnou spoločnosťou a Európskou nukleárnou spoločnosťou pripomenul, že hovorí iba sám za seba. Zdôraznil, že medzi členskými krajinami OECD existujú „vážne rozdiely v názoroch“ z hľadiska budúcnosti jadra a že iba dve členské krajiny – Japonsko a Kórea – majú v súčasnosti definitívne plány na výstavbu nových energetických reaktorov. Šéf OECD vyzval na kampaň, ktorá by informovala verejnosť o rizikách a prínosoch jadrovej energetiky, a vyjadril nádej, že ju povedú „politickí a civilní lídri bez akýchkoľvek profesionálnych záujmov v ktorejkoľvek konkrétnej alternatíve“.

D. Johnston ďalej povedal, že súčasné trendy v objemoch emisií skleníkových plynov, a s tým spojené globálne otepľovanie v kombinácii s rastom populácie v krajinách mimo OECD, „vedú svet na rýchlu cestu ku katastrofálnym globálnym následkom pre budúce generácie. Pustili sme sa do riskantného experimentu s prírodou, ktorý je pre ľudstvo bezprecedentný“.

Predseda Medzivládneho panelu OSN (IPCC), popredný klimatológ Robert Watson počas medzinárodnej konferencie COP 6 o klimatických zmenách v Haagu sa v uplynulých dňoch tiež vyjadril k jadrovej alternatíve súvisiacej s klimatickými zmenami. Povedal, že výrazné zníženie čistých emisií skleníkových plynov na celom svete je možné technicky i ekonomicky dosiahnuť s využitím rozsiahleho súboru technológií. Podľa neho existuje priestor na kroky v štyroch konkrétnych oblastiach: činnosti týkajúce sa dodávky energie, spotreby energie, poľnohospodárstva a lesníctva, a nakladania s odpadmi.

Z hľadiska dodávok energie Dr. R. Watson zdôraznil päť technologických alternatív pre dosiahnutie „nákladovo efektívneho“ zníženia emisií skleníkových plynov. Medzi nimi aj požiadavku na „vyššie využívanie jadrovej energetiky“.

Vedec zdôrazňuje súrnu potrebu medzinárodnej akcie vedúcej ku klimatickým zmenám a varoval, že akékoľvek ďalšie oneskorenie v tejto etape by veľkosť a intenzitu tohto problému výrazne zvýšilo. Oznámil aj nové odhady – výrazne vyššie ako predchádzajúce čísla – pravdepodobného zvýšenia globálnej teploty povrchu Zeme počas budúcich 100 rokov. Podľa revidovaných vedeckých modelov sa teraz predpovedá zvýšenie teploty o 1,5 až 6 stupňov Celzia v porovnaní s pôvodným predpovedaným rozsahom 1 až 3,5 stupňa Celzia.

Vladimír Turanský/NucNet

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.