Hospodársky denník
USD50,508 Sk
EUR42,919 Sk
CHF28,074 Sk
CZK1,237 Sk
  Utorok  21.Novembra 2000

Bude v zborovniach prázdno?

Komentuje Eleonóra Bujačková

Mnoho riaditeľov základných škôl bojuje s personálnymi problémami. Vekový priemer učiteľských zborov prevyšuje zvyčajne štyridsať rokov a školám tak hrozí, že na nich za pár rokov nebude mať kto učiť. Keby všetky učiteľky, ktoré už dnes presluhujú, spolu s tými, ktoré v budúcich niekoľkých rokov dosiahnu dôchodkový vek, zo škôl skutočne odišli, vznikne medzera, ktorú nikto nezaplní. Mladí sa do školstva nijako nehrnú, predovšetkým pre nízke platy. Pedagogické fakulty stratili po roku 1989 prehľad o kariére svojich absolventov. Informácie o tom, koľko čerstvo promovaných pedagógov do škôl nastúpi a učí, tak vychádzajú iba z približných odhadov (do školstva údajne prichádza iba desatina absolventov pedagogických fakúlt). Navyše, počet tých, ktorí do školy nastupujú, sa po dvoch rokoch zníži až o dve tretiny. Čísla sa líšia aj podľa odborov, najväčší dopyt je po aprobovaných učiteľoch cudzích jazykov a matematiky. Tí však nachádzajú bez problémov uplatnenie aj inde, za výrazne vyšší plat. Pokiaľ ide o vekové zloženie pedagogického zboru, ani v tomto prípade ministerstvo školstva podľa našich informácií žiadny štatisticky prehľad nevedie. Z prieskumov odborového združenia vyplynulo, že vekový priemer sa pohybuje okolo 40 rokov. Na to, že na školách učí skôr staršia generácia, však upozorňuje ministerstvo školstva viac ako sedem rokov.

Pravdepodobne jediný údaj o vekovej štruktúre učiteľov u nás je obsiahnutý v podkladových správach pre OECD, ktoré vychádzajú z údajov Štatistického úradu. Podľa nich veková štruktúra učiteľov na všetkých typoch škôl v SR v roku 1996 v kategórii 30 - 39 rokov predstavovala až 30 percent, kým v kategórii od 25 do 29 rokov necelých jedenásť. Päťdesiatnici pritom tvoria až 27,3 percenta. Nástupný plat pedagóga na základnej škole podľa novej stupnice platových taríf dosahuje 5400 Sk. Po tridsiatich dvoch rokoch praxe má učiteľ šancu dostať sa na 9340 Sk plus príplatky a trinásty či štrnásty plat. Okrem nárastu platov pre tento, ale aj budúci rok žiadali učitelia na posledných varovných štrajkoch aj vyrovnanie relácií v platoch pracovníkov verejnej sféry. Vláda na budúci rok odsúhlasila zvýšenie platov o sedem percent. Argumentuje tým, že na viac si jednoducho netrúfa a že sedem percent je aspoň na úrovni odhadovanej inflácie.

Školstvo je v kríze. V dôsledku nedostatku financií odchádzajú z neho kvalifikovaní učitelia, čo má za následok pokles kvality vyučovania i vzdelania. Pedagógovia nie sú docenení nielen finančne, ale ani spoločensky.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.