Hospodársky denník
USD50,508 Sk
EUR42,919 Sk
CHF28,074 Sk
CZK1,237 Sk
  Utorok  21.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ceny bez väčších prekvapení

Slovensko z hľadiska Československej obchodnej banky

Dnes uverejňujeme druhú (prvá 14. 11.) časť analýzy stavu ekonomiky Slovenskej republiky. Jej autori Petr Dufek a Petr Chvojka sa pokúsili aj o prognózu vývoja na budúci rok.

S istotou možno tvrdiť, že období dvojcifernej inflácie má SR za sebou. V júli t. r. odznel vplyv razantných deregulácií (ktoré bola vláda nútená urobiť v roku 1999 a na začiatku tohto roku) a medziročná miera inflácie klesla pod hranicu 10 %. V tomto roku už nemá nasledovať žiadne ďalšie zvyšovanie regulovaných cien, a tak bude cenový vývoj dočasne ponechaný trhovým vplyvom. Ďalšie zvyšovanie regulovaných cien príde na rad na začiatku budúceho roka. Podľa posledných hodnôt zo septembra sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 8,7 %, pritom viac ako polovica je dôsledkom administratívnych cenových úprav. Jadrová inflácia ako cieľ NBS sa vyvíja pozitívne. Jej septembrová hodnota sa pohybuje takmer na dolnej hranici cieľového intervalu (4,7 - 5,8 %) a jej vyhliadky zostávajú napriek niektorým menej priaznivým skutočnostiam veľmi dobré. Z analýzy sezónne očistených hodnôt vyplýva, že potraviny a čistá inflácia (rozumie sa tým jadrová inflácia bez potravín) si udržujú stabilný rastový trend. Nie je tu teda tak viditeľný vplyv koncentrácie maloobchodu (pokles marží obchodníkov a výrobcov), ako to bolo v uplynulých dvoch rokoch v Česku. Je to tak preto, že sa výrazne zmenili vonkajšie cenové podmienky.

Vysoké ceny

ropy a silný americký dolár sa negatívne podpisujú na cenách pohonných látok a spôsobujú ďalšie sekundárne efekty. Neúroda spôsobená tohtoročným suchom a rast cien potravín na zahraničných trhoch zasa blokujú zlacnenie potravinárskych výrobkov.

Napriek tomu môžeme rátať s tým, že do konca roka bude naďalej klesať medziročný index všetkých troch základných ukazovateľov spotrebiteľských cien, teda CPI, cien potravín, ako aj jadrovej inflácie. Medziročný index spotrebiteľských cien by podľa nášho názoru mal v decembri dosiahnuť 8,2 %,

miera inflácie

(priemerný rast CPI) bude však pod vplyvom hodnôt z prvej polovice roku a bude sa pohybovať okolo 12,1 %. Čistá inflácia sa s najväčšou pravdepodobnosťou dostane mierne pod dolnú hranicu cieľového intervalu centrálnej banky, čo vytvára priestor na ďalšie zníženie oficiálnych úrokových sadzieb. Priaznivý cenový vývoj by mal pokračovať aj v roku 2001 a Slovensko by sa malo pomaly približovať k hodnotám zvyčajným vo vyspelých západných krajinách. Po zvyčajnom januárovom zvýšení regulovaných cien, ktoré by však malo byť menej drastické než v predchádzajúcich rokoch, by už nemali nasledovať žiadne väčšie prekvapenia. Žiaľ, stále nie je jasné, o koľko sa budú regulované ceny (elektrickej energie, plynu, vody, tepla, nájomného, telekomunikačných poplatkov atď.) zvyšovať, a tak sa musíme odraziť iba od konštatovania uvedeného v oficiálnom dokumente vlády z apríla t. r., kde sa uvádza, že to bude asi v rozsahu miery inflácie. Aj tak však možno očakávať, že v dôsledku výrazného zdraženia zemného plynu príde, podobne ako v Česku, k väčšiemu zvýšeniu jeho cien pre domácnosti a podniky. Ďalšou veľkou neznámou je

cena ropy

na svetových trhoch, ktorá je stále za hornou hranicou intervalu stanoveného skupinou OPEC. V prípade, že príde k výraznejšiemu poklesu ceny ropy (na ilustráciu môžeme uviesť, že v rokoch 1990 -1999 bola jej priemerná cena 18,3 USD za barel), bude trend znižovania inflácie v SR rýchlejší.

Odhadujeme, že miera inflácie v roku 2001 dosiahne 6 % (medziročne asi 6,1 %). Tento odhad je vzhľadom na neistotu, čo sa týka vládnych zámerov iba indikatívny a uvádzame ho ako stred intervalu. Jadrová inflácia by v medziročnom vyjadrení mohla dosiahnuť asi rovnakú hodnotu ako v tomto roku. Rast cien priemyslových výrobcov (IPPI) prekonal všetky predchádzajúce očakávania. Na začiatku leta sa medziročný IPPI vyšplhal až k hranici 12 % a už dva mesiace je dokonca vyšší než index spotrebiteľských cien. Na vine je predovšetkým vysoká cena ropy a výrazné znehodnotenie SKK oproti USD, v ktorom sa realizuje významná časť dovozu surovín. Od júna však už IPPI klesá a predpokladáme, že sa tento trend udrží aj vo zvyšku tohto a v prvej polovici budúceho roka. Priemerný rast cien priemyselných výrobkov by mal, podľa našich odhadov, v roku 2000 dosiahnuť 9,5 % a v nasledujúcom roku 5,2 percenta.

(Pokračovanie)

počasie

n Dnes bude polojasno až oblačno, lokálne sa vyskytnú slabé zrážky. Zrána a predpoludním miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa na niektorých miestach udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 9 až 13, na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5, na horách 10 až 15 m/s. V stredu bude prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď, na hrebeňoch Tatier sneženie, postupne od západu ubúdanie zrážok. Vo štvrtok polooblačno až oblačno a ojedinele slabý dážď. V nižších polohách zrána hmlisto alebo miestami zamračené nízkou oblačnosťou. Najnižšia nočná teplota 6 až 2 stupne, vo štvrtok v horských dolinách aj chladnejšie. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na juhu vo štvrtok miestami až 13 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.07 a zapadne o 16.07 hod.

Amsterdamdážď10
Atényjasno21
Belehradoblačno15
Berlínoblačno8
Bratislavapolooblačno12
Bruseldážď10
Budapešťoblačno11
Bukurešťpolooblačno13
Frankfurtoblačno7
Helsinkioblačno5
Istanbulpolooblačno19
Kodaňoblačno6
Kyjevoblačno7
Lisabonoblačno15
Londýnprehánky7
Madridpolooblačno14
Milánodážď11
Moskvadážď5
Oslo dážď4
Paríždážď10
Prahaoblačno6
Rímoblačno13
Sofiapolooblačno10
Štokholmoblačno5
Varšavadážď7
Viedeňoblačno11
Záhrebhmla6
Ženevaoblačno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.