Hospodársky denník
USD50,508 Sk
EUR42,919 Sk
CHF28,074 Sk
CZK1,237 Sk
  Utorok  21.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Peňažné toky v skupine podnikov

Zachovať kritériá vysokej vypovedacej schopnosti

Vo finančnej analýze konsolidovanej súvahy skupiny podnikov sa posudzuje likvidita ako schopnosť udržiavania stálej platobnej schopnosti. V rámci analýzy likvidity sa sledujú dve rôzne možnosti: statická likvidita (vzťahujúca sa k určitému okamihu) a dynamická likvidita (vzťahujúca sa k určitému obdobiu). Statická alebo aj štrukturálna likvidita nesleduje iba konsolidovanú súvahu ako celok, ale je orientovaná na majetok. Vychádza z porovnania položiek konsolidovanej súvahy a vyžaduje, že záväzky, ktoré sa stanú splatnými, musia byť porovnané s likvidnými prostriedkami, teda s ľahko likvidovateľnými majetkovými hodnotami. Dynamická likvidita, ktorá sa vyvinula z finančného plánu a predpokladá úhrady a inkasá peňažných prostriedkov a ekvivalentov pripadajúce na jedno účtovné obdobie, sa dá spoľahlivo posúdiť na základe finančného plánu.

Základňa, ktorá je pre analýzu

stavu likvidity

k dispozícii, obsahuje: konsolidovanú účtovnú závierku, ktorá pozostáva z konsolidovanej súvahy, výkazu ziskov a strát a prílohy. Pre nedostatočnú elimináciu likvidných vzťahov zo súvah jednotlivých subjektov skupiny podnikov, nedostatočné údaje o lehotách, o ocenení a nedostatočnom vzťahu k budúcnosti je pre odhad (budúcej) finančnej situácie nepoužiteľná. Cieľ analýzy likvidity sa musí prispôsobiť informačným podkladom, orientovaným na minulosť a nanovo sformulovať riešeniami, ktoré umožnia vyjadriť sa aspoň k budúcej platobnej schopnosti skupiny podnikov prostredníctvom dynamickej likvidity. Alternatívne metódy analýzy likvidity vychádzajú z nasledujúcich podkladov a činností: konsolidovanej účtovnej závierky a výročnej správy, analýzy orientovanej na stavové veličiny (štrukturálna analýza súvahy), analýzy orientovanej na veličiny toku, prehľadu peňažných tokov, zmien vo vlastnom imaní, analýzy majetkovej štruktúry, stupňa dlhodobého krytia, stupňa krátkodobej likvidity.

Cieľom analýzy štruktúry konsolidovanej súvahy je vytvorením ukazovateľov poskytnúť záchytné body o majetkovom zabezpečení likvidity skupiny podnikov. Východiskový bod pritom tvoria – vychádzajúc z konsolidovanej súvahy – ukazovatele k analýze vertikálnej kapitálovej štruktúry, ktoré sa doplnia o horizontálne ukazovatele (stupeň krytia, stupeň likvidity). Pri posúdení konsolidovanej účtovnej závierky sa musia zohľadniť aj

ďalšie aspekty,

najmä problematika rôznorodosti konsolidačných metód, ktorá výpovednú hodnotu analýzy konsolidovanej súvahy zásadne a systémovo obmedzuje. Pri paralelnom použití úplnej, podielovej konsolidácie, ako aj metódy uvedenia do ekvivalencie, môžu hodnoty konsolidovanie účtovnej závierky nadobudnúť charakter rôznorodého oceňovacieho konglomerátu, ktorý nemá dostatočnú vypovedaciu schopnosť.

Pri nedostatku informácií nemožno posúdiť, v akom rozsahu zohľadnili jednotlivé metódy, pretože celý konsolidovaný hospodársky výsledok bežného účtovného obdobia sa uvádza v jedinej položke. Tie by mali veľký význam, pretože poznatok, v akom rozsahu závierkových hodnôt ide o podiely skupiny, spoločné alebo vlastné imanie, by mal byť bezpodmienečným predpokladom analýzy. Výška majetku, vlastného imania a záväzkov, nákladov a výnosov pri použití troch možných konsolidačných metód sa v konsolidovanej účtovnej závierke prejaví v odlišných hodnotách. Voľba konsolidačných metód má vplyv na takmer všetky dôležité ukazovatele konsolidovanej súvahy. Tak napríklad pri podiele na vlastnom imaní pod 100 %, pri existencii aktívneho konsolidačného rozdielu a priradených tichých rezerv spôsobí metóda nového ocenenia vyššie precenenie majetku a zmenu majetkovej štruktúry (investičný majetok v pomere k obežným aktívam), zmenu podielov pripadajúcich na ostatných spoločníkov, ktoré sú oproti metóde účtovnej hodnoty iné.

Aplikácia metódy nového ocenenia priradením vyrovnávacej položky pre podiely ostatných spoločníkov - v porovnaní s metódou účtovnej hodnoty zvýšenej

o tiché rezervy

aj podiely pripadajúce na ostatných spoločníkov vlastného imania, dosiahne sa vyššia hodnota vlastného imania. Priradenie tichých rezerv nielen k opotrebovateľnému, ale aj neopotrebovateľnému majetku vedie k výraznému zvýšeniu jeho hodnoty. Priradenie tichých rezerv či tichého zaťaženia v rámci metódy úplnej konsolidácie, podielovej konsolidácie a metódy uvedenia do ekvivalencie pri zahrnutí spoločných podnikov získava pravidelne významný vplyv na vykázanú výšku majetku a vlastného imania, ako aj ich štruktúru. Okrem toho sa musí vziať do úvahy, že na základe uplatnenia práva na voľbu konsolidácie, ale aj zákazu konsolidácie sa majetok a záväzky skupiny podnikov nevykážu úplne, prípadne môže dôjsť k výrazným zmenám majetkovej štruktúry vlastného imania. S pomocou ročných alebo aj tzv. čiastkových konsolidovaných účtovných závierok nekonsolidovaných dcérskych spoločností je potrebné preveriť, ako by ovplyvnila úplná konsolidácia majetkovú, finančnú a výnosovú situáciu skupiny podnikov, aby sa zistilo, či nezapojením sa má zabrániť zvýšeniu straty alebo zníženiu vlastného imania prostredníctvom vplyvu na hospodársky výsledok bežného účtovného obdobia.

Zmeny konsolidačného poľa majú zásadný vplyv na konsolidovanú účtovnú závierku bez toho, aby tento mohol byť externým používateľom konsolidovanej súvahy v dostatočnej miere kvantifikovaný. Pri podstatnej zmene konsolidačného poľa a skupiny podnikov zapojených do konsolidovanej účtovnej závierky v priebehu účtovného obdobia existuje povinnosť uviesť údaje, ktoré zaručujú porovnanie za sebou idúcich konsolidovaných účtovných závierok.

Účinky zmien

konsolidačného poľa zvyčajne nie sú dostatočne kvantifikované. V tejto súvislosti je potrebné upozorniť na tzv. zadlžovací efekt nadobudnutia podielových cenných papierov a vkladov. Nadobudnutie dcérskych a spoločných podnikov vedie, odhliadnuc od konsolidácie kapitálu v rámci úplnej či podielovej konsolidácie, k zníženiu výšky vlastného imania, a tým k zvýšenému zadlženiu skupiny podnikov. Tu je významné aj použitie metódy uvedenia do ekvivalencie pri spoločných podnikoch, pretože v tomto prípade na základe chýbajúceho zahrnutia celkových aktív, cudzích zdrojov a prechodných účtov pasív do konsolidovanej účtovnej závierky nevzniká zadlžovací efekt, a tým sa zvyšuje vlastné imanie. Pri výpočte a interpretácii konkrétnych ukazovateľov pri prvej konsolidácii kapitálu nadobudnutých podnikov počas účtovného obdobia sa prevezmú hodnoty ku dňu prvého zahrnutia do konsolidovanej účtovne závierky, ktoré vplývajú na výšku vlastného imania. Celkový ročný hospodársky výsledok prvýkrát zahrnutého podniku je v tomto prípade súčasťou vlastného imania, ktoré podlieha konsolidácii a v dôsledku toho nesmie prejsť do hospodárskeho výsledku bežného účtovného obdobia konsolidovanej účtovnej závierky. Pri zanedbaní zostavenia medzizávierky pri korektnom zistení ročného hospodárskeho výsledku môže dôjsť ku skresleniu v porovnaní s teoreticky exaktným postupom. Výpočtom dodatkových ukazovateľov, ako napríklad vzťahu minoritného podielu k vlastnému imaniu skupiny podnikov, sa môžu získať poznatky o význame minorít.

Rezervy si vo veľkej miere vyžadujú interpretáciu, pretože spravidla zahŕňajú súhrn najrôznejších hodnotových kategórií a môžu sa klasifikovať ako „záchytná položka vlastného imania“. Činnosť skupiny podnikov je realizovaná v rôznych menových oblastiach a právnych systémoch a oproti podniku, ktorý je v tuzemsku, spôsobuje neistotu. Ide predovšetkým o neistou vývoja meny a s tým spojené

kurzové riziko,

ako aj možnosť transferových prekážok či zákazov. Smer a výška menových vplyvov sú pritom na jednej strane závislé od zvolenej prepočtovej metódy; na druhej strane vznikajú zmenou menových kurzov a majú priame účinky na súvahové položky, a tým na štruktúru konsolidovanej súvahy prípadne na konsolidovaný výkaz zisku a strát. Z hľadiska zodpovedajúceho posúdenia finančnej či likvidnej situácie sa vyžaduje, aby transferové prekážky, teda zákazy v skupine, boli uvedené v prílohe.

Statická analýza likvidity zobrazuje stav majetku a záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje konsolidovaná súvaha, a preto nedáva informácie o pôvode a použití prostriedkov. Analýza orientovaná na veličiny toku, na prognózu budúcich peňažných tokov z peňažných tokov minulých je dynamickou analýzou. Na dosiahnutie cieľa sa použijú analýzy konsolidovaného prehľadu peňažných tokov a bude potrebné spracúvať výkazy zmien vlastného imania.

Ing. Jozef Škultéty

Audit Košice

(Pokračovanie)

počasie

n Dnes bude polojasno až oblačno, lokálne sa vyskytnú slabé zrážky. Zrána a predpoludním miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa na niektorých miestach udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 9 až 13, na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5, na horách 10 až 15 m/s. V stredu bude prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď, na hrebeňoch Tatier sneženie, postupne od západu ubúdanie zrážok. Vo štvrtok polooblačno až oblačno a ojedinele slabý dážď. V nižších polohách zrána hmlisto alebo miestami zamračené nízkou oblačnosťou. Najnižšia nočná teplota 6 až 2 stupne, vo štvrtok v horských dolinách aj chladnejšie. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na juhu vo štvrtok miestami až 13 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.07 a zapadne o 16.07 hod.

Amsterdamdážď10
Atényjasno21
Belehradoblačno15
Berlínoblačno8
Bratislavapolooblačno12
Bruseldážď10
Budapešťoblačno11
Bukurešťpolooblačno13
Frankfurtoblačno7
Helsinkioblačno5
Istanbulpolooblačno19
Kodaňoblačno6
Kyjevoblačno7
Lisabonoblačno15
Londýnprehánky7
Madridpolooblačno14
Milánodážď11
Moskvadážď5
Oslo dážď4
Paríždážď10
Prahaoblačno6
Rímoblačno13
Sofiapolooblačno10
Štokholmoblačno5
Varšavadážď7
Viedeňoblačno11
Záhrebhmla6
Ženevaoblačno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.