Hospodársky denník
USD50,508 Sk
EUR42,919 Sk
CHF28,074 Sk
CZK1,237 Sk
  Utorok  21.Novembra 2000

Zvuk a rytmus rozozná dieťa už v maternici

Iba štvordňové nemluvňatá dokážu rozlíšiť cudzí jazyk od materského. Ešte pred narodením ľudské tvory vnímajú zvuk matkinho hlasu, niekoľko dní po narodení už rozoznajú cudzí jazyk od materinského. Vyplýva to z výskumu, ktorý viedol Todd Bailey z Cardiff University vo Walese.

Vedci pripojili k bradavkám kojacich matiek jednoduché snímače a merali, aké úsilie deti vynakladajú pri saní mlieka. Zo získaných údajov vyhodnotili mieru pozornosti, ktorú matka venovala hovorenej reči.

Ak matka počas kojenia hovorila na dieťa jeho rodnou rečou, dieťa spozornelo – ale čoskoro jeho záujem opadol. Vo chvíli, keď prešla na iný jazyk, dojča opäť „precitlo z letargie“.

Rozlíšiť cudzí jazyk od materinského dokáže už štvordňové dieťa. „Dieťa vníma zvuk matkinho hlasu už v maternici i napriek tomu, že je silne filtrovaný. Predovšetkým v záverečných piatich mesiacoch tehotenstva dokáže dieťa zachytiť rytmus reči,“ uviedol dr. Bailey na výročnom zasadnutí britskej vedeckej asociácie (British Association for the Advancement of Science).

Ak dieťa po narodení začuje cudzí jazyk, pozná rozdiel a spozornie. To sa prejaví intenzitnou, s akou saje materské mlieko.

Pre ambicióznych rodičov má však dr. Bailey jedno upozornenie: učiť potomka cudzí jazyk ešte pred narodením alebo krátko po ňom nemá zmysel.

Podľa iných štúdií majú veľmi malé deti schopnosti, ktoré neskôr na čas strácajú. Patrí medzi ne napr. umenie rozlišovať rôzne vzory a rozoznávať tváre. To im napríklad umožňuje odhaliť kúzelníkove triky. O niečo staršie deti už túto schopnosť nemajú. Ako dieťa starne, musí sa podľa vedca Bruce Hooda z Bristol University znovu naučiť to, čo už raz

(do)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.