Hospodársky denník
USD50,508 Sk
EUR42,919 Sk
CHF28,074 Sk
CZK1,237 Sk
  Utorok  21.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vieme predvídať zemetrasenie?

Naučíme sa niekedy predvídať príchod zemetrasenia? Túto otázku si ľudstvo kladie od nepamäti. Veda postupne odhaľuje nové a nové skutočnosti.

Dnes už presne vieme, v ktorých miestach sa zemetrasenie vyskytne. Má to však háčik, nevieme, kedy nastane.

Ako však zemetrasenie vzniká? Seizmológovia majú jednoznačnú odpoveď: v zemi sa zhromažďuje napätie. Vzniká tak, že sa podsúvajú, presúvajú alebo aj zrážajú veľké dosky. Vraví sa im litosférické a sú asi 120 kilometrov silné, ktoré so sebou unášajú aj kontinenty. Toto napätie sa postupne ukladá, ale raz sa uvoľní, napríklad tým, že doska praskne.

V súčasnosti odborníci dúfajú, že k predvídaniu zemetrasenia by mohla pomôcť chémia. Nádejné sú výskumy, ktoré sa zaoberajú zmenami zloženia podzemných vôd. Japonskí vedci napríklad analyzovali vzorku pitnej vody od roku 1980 až do roku 1999 a zistili, že pred zemetrasením sa mení jej chemické zloženie.

Vzorky vody budú odoberať aj Američania zo štvorkilometrového vrtu, ktorý má prechádzať zemetrasnou zónou svätého Ondreja (San Andreas Fault) v Kalifornii. Tento vrt ju súčasťou výskumu, ktorý zisťuje, ako otrasy pôdy uvoľňovať. Majú byť pri ňom navŕtané zemetrasné zóny, teda zlomy, podľa ktorých dochádza k posunom.

Akú úlohu teda môže hrať voda pri predvídaní zemetrasenia?

Najskôr treba vedieť, o akú vodu vlastne ide. Voda sa do hlbín zeme k zónam, podľa ktorých dochádza k uvoľneniu napätia, môže dostať viacerými spôsobmi. Môže sem byť zavlečená podsúvanou doskou z povrchu. Alebo to môže byť tzv. voda juvenilná, voda, ktorá je od začiatku vzniku Zeme viazaná v mineráloch v zemskej kôre.

Pokiaľ v hlbinných zónach dochádza k zmenám nerastného zloženia pôsobením teploty či tlaku, juvenilná voda sa uvoľňuje. Mnoho vedcov sa domnieva, že práve táto voda spôsobuje uvoľnenie napätia v zemskej kôre. Voda vlastne na niektorých zlomoch slúži ako mazadlo či olej.

Na predvídanie zemetrasenia by mohol viesť detailný izotopický výskum, napr. hélia. Tento prvok má dva izotopy, jeden je charakteristický pre atmosféru, druhý sa nachádza v zemi už od jej vzniku. V posúvanej doske je hlavne voda atmosférická. Preto môže sledovanie týchto vôd odhaliť príčiny, ktorá z nich vlastne spôsobuje uvoľnenie napätia a znalosti potom využiť na predvídanie zemetrasenia. Zmena izotopického zloženia hélia vo vode by tak mohla byť dobrým indikátorom otrasov pôdy.

(rhk)

počasie

n Dnes bude polojasno až oblačno, lokálne sa vyskytnú slabé zrážky. Zrána a predpoludním miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa na niektorých miestach udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 9 až 13, na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5, na horách 10 až 15 m/s. V stredu bude prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď, na hrebeňoch Tatier sneženie, postupne od západu ubúdanie zrážok. Vo štvrtok polooblačno až oblačno a ojedinele slabý dážď. V nižších polohách zrána hmlisto alebo miestami zamračené nízkou oblačnosťou. Najnižšia nočná teplota 6 až 2 stupne, vo štvrtok v horských dolinách aj chladnejšie. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na juhu vo štvrtok miestami až 13 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.07 a zapadne o 16.07 hod.

Amsterdamdážď10
Atényjasno21
Belehradoblačno15
Berlínoblačno8
Bratislavapolooblačno12
Bruseldážď10
Budapešťoblačno11
Bukurešťpolooblačno13
Frankfurtoblačno7
Helsinkioblačno5
Istanbulpolooblačno19
Kodaňoblačno6
Kyjevoblačno7
Lisabonoblačno15
Londýnprehánky7
Madridpolooblačno14
Milánodážď11
Moskvadážď5
Oslo dážď4
Paríždážď10
Prahaoblačno6
Rímoblačno13
Sofiapolooblačno10
Štokholmoblačno5
Varšavadážď7
Viedeňoblačno11
Záhrebhmla6
Ženevaoblačno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.