Hospodársky denník
USD50,508 Sk
EUR42,919 Sk
CHF28,074 Sk
CZK1,237 Sk
  Utorok  21.Novembra 2000

Ropa limitujúcim faktorom

Cena ropy, ktorá v uplynulom týždni opäť významne rástla - týždenný priemer dosiahol 31,79 USD za barel, pred týždňom 30,52 USD/barel - sa stáva v istom zmysle limitujúcim faktorom ekonomického rozvoja. Zhodujú sa na tom aj významné svetové organizácie. Posledná správa OECD, tzv. Economic Outlook, sa zakladá na predpoklade, že ceny ropy zostanú do polovice budúceho roka na úrovni okolo 30 USD za barel a v druhej polovici klesnú na 27 USD/barel. Ak by cena ropy rástla aj ďalej, odhady ekonomického rastu z dielne OECD by neplatili. Pre USA predpokladá OECD spomalenie rastu HDP na 3,5 % z tohtoročných 5,2 % a v roku 2002 na 3,3 %. OECD predpokladá, že FED bude musieť zvýšiť svoje základné úrokové sadzby tak, aby sa jadrová inflácia (bez kolísajúcich cien potravín a energie) zvýšila iba mierne na 2,2 % a v ďalšom roku na 2,3 %. V jedenástich krajinách združených v Európskej hospodárskej a menovej únii by sa ekonomický rast mal spomaliť na 3,1 % z tohtoročných 3,5 %, pričom najsilnejšia ekonomika tohto združenia - nemecká - by mala rásť iba 2,5-percentným tempom, pričom v tomto roku by to mali byť 3 %. Tieto odhady - aj keď iba odhady, avšak podložené analýzami - môžu vyvolať obavy v tzv. pridružených krajinách. Ich ekonomický rast v značnej miere závisí od vývoja v krajinách EÚ. Napokon rast exportu SR je v značnej miere vyvolaný ekonomickým vývojom v týchto krajinách - vyše 70 % nášho vývozu smeruje práve sem alebo do pridružených krajín.

Vráťme sa však k rope a jej cenám na svetových trhoch. Vedúci svetoví importéri ropy v nedeľu pripustili, že cena ropy na úrovni 25 USD/barel je primeraná, avšak nepodarilo sa im dostať od exportérov ropy ubezpečenie o zvýšení dodávok na utlmenie rastu cien ropy a palív počas nastávajúcej zimy. Po dvojdňovom stretnutí v saudskoarabskom Rijáde sa poprední exportéri a importéri ropy zhodli na tom, že si želajú stabilitu cien ropy a úroveň 25 USD/barel spoločne označili za rozumnú. Nepodpísal sa však o tom nijaký písomný dokument a exportéri sa s importérmi nedohodli na tom, akým spôsobom sa zabezpečí stlačenie cien ropy zo súčasných viac ako 32 USD/barel. Krajiny združené v organizácii OPEC nie sú zatiaľ ochotné zvýšiť ťažbu ropy, aby týmto snahám pomohli - chcú počkať, ako sa predchádzajúce zvýšenie prejaví na trhoch.

Zvýšenie priemernej ceny ropy opäť primalo Slovnaft oddnes zvýšiť ceny ropných produktov. Ich rast mierne stlmil vývoj na devízovom trhu - koruna sa v uplynulom týždni oproti americkému doláru posilnila. Včerajší vývoj bol opäť determinovaný klientskymi príkazmi, miernejšie však aj črtajúcimi sa rozpormi vo vládnej koalícii, ktoré signalizuje správa o vytvorení samostatného poslaneckého klubu poslancami KDH. Oproti euru sa koruna opäť priblížila k 43-korunovej hranici - otvárala na 42,850 Sk/1 EUR a končila na 42,900 Sk/1 EUR. Oproti americkému doláru sa koruna skĺzla opäť nad 50 Sk/1 USD, dolár zdražel asi o 20 halierov na 50,480 Sk/1 USD a česká koruna z otváracích 1,235 na 1,238 Sk/1 Kč.

Anton Legéň

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.