Hospodársky denník
USD50,508 Sk
EUR42,919 Sk
CHF28,074 Sk
CZK1,237 Sk
  Utorok  21.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Senátny debakel ČSSD

Zvíťazila štvorkoalícia a nezáujem voličov

Praha (TASR) - Víťazom nedeľňajšieho druhého kola doplňovacích senátnych volieb v ČR sa stala štvorkoalícia, ktorej kandidáti vyhrali v 16 obvodoch. Občianska demokratická strana (ODS) získala osem nových senátorov, vládni sociálni demokrati a nezávislí získali po jednom kresle a do Senátu sa nedostal žiadny z komunistických kandidátov. Druhé kolo volieb, v ktorom voliči rozhodovali o obsadení tretiny 81-členného Senátu Parlamentu ČR, poznamenala nízka účasť voličov - k volebným urnám prišlo len 21,56 percenta voličov. Výsledkom nedeľňajších volieb je predovšetkým strata väčšiny zmluvných strán ODS a Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD), ktoré stratili aj jednoduchú väčšinu v Senáte. Najsilnejším zoskupením v Senáte sa stala štvorkoalícia s 39 senátormi a za ňou nasleduje ODS s 22 kreslami.

Sociálnych demokratov bude zastupovať 15 senátorov. Komunistom sa nesplnil sen o vytvorení senátneho klubu, na ktorý by potrebovali minimálne päť senátorov, pretože majú naďalej len troch zástupcov. V hornej komore parlamentu zasadnú celkovo dvaja nezávislí kandidáti.

Nedeľňajšie hlasovanie prinieslo niekoľko prekvapení. Mandát stratila napríklad doterajšia predsedníčka Senátu Libuša Benešová (ODS), ktorú porazila kandidátka štvorkoalície Helena Rögnerová. Vo voľbách neuspeli ani kandidáti ČSSD - minister zahraničných vecí Jan Kavan a bývalý minister zahraničných vecí Jiří Dienstbier, ktorého tesne porazil kandidát ODS. Senátne kreslo sa podarilo obhájiť bývalému predsedovi Senátu Petrovi Pithartovi.

Český premiér Miloš Zeman priznal včera volebnú porážku vládnej sociálnej demokracie, ktorá v dôsledku volieb do tretiny Senátu Parlamentu Českej republiky stratila v hornej komore osem kresiel a jej zastúpenie v Senáte kleslo z 23 na 15 mandátov. „Ten, kto nedokáže uniesť porážku, si nezaslúži budúce víťazstvo, takže by som chcel blahoželať všetkým, ktorí v tomto druhom kole zvíťazili, nech je to ktokoľvek,“ povedal včera vo svojej prvej reakcii na výsledky doplňujúcich senátnych volieb M. Zeman, ktorý celý víkend strávil na svojej chalupe. Jeho gratulácia sa týkala len jediného senátora za ČSSD. Do druhého kola volieb postúpili pred týždňom piati zástupcovia ČSSD, štyria však v nedeľu neuspeli.

počasie

n Dnes bude polojasno až oblačno, lokálne sa vyskytnú slabé zrážky. Zrána a predpoludním miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa na niektorých miestach udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 9 až 13, na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5, na horách 10 až 15 m/s. V stredu bude prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď, na hrebeňoch Tatier sneženie, postupne od západu ubúdanie zrážok. Vo štvrtok polooblačno až oblačno a ojedinele slabý dážď. V nižších polohách zrána hmlisto alebo miestami zamračené nízkou oblačnosťou. Najnižšia nočná teplota 6 až 2 stupne, vo štvrtok v horských dolinách aj chladnejšie. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na juhu vo štvrtok miestami až 13 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.07 a zapadne o 16.07 hod.

Amsterdamdážď10
Atényjasno21
Belehradoblačno15
Berlínoblačno8
Bratislavapolooblačno12
Bruseldážď10
Budapešťoblačno11
Bukurešťpolooblačno13
Frankfurtoblačno7
Helsinkioblačno5
Istanbulpolooblačno19
Kodaňoblačno6
Kyjevoblačno7
Lisabonoblačno15
Londýnprehánky7
Madridpolooblačno14
Milánodážď11
Moskvadážď5
Oslo dážď4
Paríždážď10
Prahaoblačno6
Rímoblačno13
Sofiapolooblačno10
Štokholmoblačno5
Varšavadážď7
Viedeňoblačno11
Záhrebhmla6
Ženevaoblačno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.