Hospodársky denník
USD50,508 Sk
EUR42,919 Sk
CHF28,074 Sk
CZK1,237 Sk
  Utorok  21.Novembra 2000

Čas na rozhodnutie

Clinton upokojoval verejnosť pred verdiktom súdu

Tallahassee(TASR,by) - Tímy právnikov z tábora demokratov i republikánov si pripravovali argumenty na rozhodujúci boj, ktorý sa na Najvyššom súde štátu Florida začal včera po našej uzávierke. Rozsudok Najvyššieho súdu pravdepodobne rozhodne o 43. prezidentovi USA - buď sa ním stane republikán George W. Bush, alebo demokrat Al Gore. Pozorovatelia sa zhodujú v jednom: ďalšie súdne dohry by mohli poškodiť USA a je najvyšší čas, aby Američania spoznali meno novej hlavy štátu. Pokračovanie celej kauzy by hádam prospelo len početným médiám, ktoré sa na nej priživujú.

Obe strany dostanú príležitosť počas jednej hodiny predložiť argumenty, či sa majú výsledky manuálneho prepočítavania hlasov v troch demokratom naklonených floridských okresoch započítať do oficiálnych výsledkov celoštátneho hlasovania v prezidentských voľbách. Ak súd rozhodne v prospech zarátania ručne prekontrolovaných hlasovacích lístkov, demokrati budú od sudcov požadovať, aby určili uniformné štandardy na posudzovanie právoplatnosti hlasovacích lístkov. Demokrati chcú dosiahnuť najmä to, aby boli uznané aj tie hlasovacie lístky, ktoré neboli úplne perforované, ale zámer voliča je z nich zrejmý.

Americký prezident Bill Clinton vyzval obyvateľov USA pred včerajším dôležitým rozhodnutím floridského súdu vo veci výsledku prezidentských volieb na zachovanie pokoja. V nedeľu odvysielanom rozhovore pre televíznu stanicu CNN, ktorý bol nahrávaný v Ho Či Minovom Meste, vyslovil Clinton presvedčenie, že právny spor medzi republikánmi a demokratmi sa skončí včas a jeho nástupca bude mať dostatok času na zloženie prezidentského sľubu. Clinton v rozhovore zdôraznil, že spor o počet hlasov, ktoré získal republikánsky kandidát George W. Bush a demokratický viceprezident Al Gore, nie je krízou amerického systému vládnutia.

Britský Daily Telegraph upozorňuje, že šiesti zo siedmich sudcov najvyššieho floridského súdu, ktorí majú rozhodnúť, sú členmi Gorovej Demokratickej strany. Väčšinu Američanov však tento fakt neznepokojuje ani neprekvapuje. Sudcovia v celej krajine sú totiž volení a podporovaní politickými stranami.

Na moc amerického súdnictva sa bližšie pozrel washingtonský komentátor Telegraphu, John O´Sullivan, ktorý píše, že americká demokracia je dnes vo veľkej miere určovaná surovou politickou silou sudcov a sudcovia sú čoraz viac ovplyvňovaní ortodoxnosťou najlepších právnických škôl, ktorá im hovorí, že môžu presadzovať svoje politické preferencie pod rúškom právnych interpretácií. „A politická kultúra týchto škôl, prakticky vo všetkom - od umelého prerušovania tehotenstva až po rasové otázky, smeruje doľava,“ pokračuje O´Sullivan.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.