Hospodársky denník
USD50,508 Sk
EUR42,919 Sk
CHF28,074 Sk
CZK1,237 Sk
  Utorok  21.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Plusy a mínusy ekonomiky

Ekonomický boom verzus daňové zaťaženie

Ekonomický analytici sa o posledných rokoch švédskej ekonomiky vyjadrujú v superlatívoch. Hovoria o ekonomickom boome, tvrdia, že krajina prekonala krízu a čakajú ju zlaté roky. Podľa minuloročných údajov Štátneho ústavu pre konjunktúru v Štokholme by Švédsko malo tohto roku dosiahnuť rast HDP okolo 3 až 3,8 %, nezamestnanosť by sa mala pohybovať tesne nad hranicou 5 percent a v roku 2001 pod ňou, čím by sociálnodemokratický premiér Göran Persson splnil svoj sľub, ktorý dal pri nástupe do úradu v roku 1995. Vtedy povedal, že nezamestnanosť z 10 percent zníži do roku 2000 na polovicu.

Pravdou je, že ak urobíme prierez švédskou ekonomikou za posledné desaťročie, koniec vyzerá oveľa sľubnejšie ako začiatok. Švédsko sa na začiatku 90. rokov vďaka dedičstvu preťaženého sociálneho štátu dostalo do vážnej krízy. Za posledných päť rokov sa však recesiu podarilo prekonať. Perssonova ľavicová vláda s pomocou pravicových drastických úsporných programov, ktoré ohrozili sociálnu sieť, skonsolidovala hospodársku situáciu v krajine. To vo svojej tohoročnej augustovej správe priznala aj OECD. Konjunkturálne vyhliadky Švédska sú priaznivé. Štokholm splnil Maastrichtské kritériá, krajina má rozpočet s prebytkom okolo 30 miliárd švédskych korún (SEK) a dynamický rast exportu. V bilancii zahraničného obchodu sa na rok 1999/2000 očakáva výrazný prebytok. Vláda si vďaka tomu dovolí uvažovať o tom, že najnižším a stredne situovaným príjmovým skupinám zníži dane o 12 až 15 miliárd SEK.

Švédsko zaznamenáva jeden z najlepších ekonomických rastov v EÚ. Domácnosti zvyšujú konzum, mzdy stúpajú, inflácia a úrokové sadzby sú nízke, národná mena je pevná, nezamestnanosť sa znižuje, sú dokonca sektory hospodárstva, kde je deficit pracovných síl. Rozpočet na budúci rok má byť podľa ministra financií Bosseho Ringholma štedrý vzhľadom na prebytok, ako aj v oblasti zníženia daní. Nadbytok finančných prostriedkov predstavujúci podľa vlády 1,7 % HDP v roku 1999 má v roku 2000 predstavovať 2,1 %.

Aj napriek týmto pozitívam je tu stále priestor na obavy. Pravicová opozícia síce oceňuje výsledky vlády, avšak vyčíta jej málo smelosti, že sa nepustila do odvážnejších reforiem. Ekonomickí analytici upozorňujú, že dlhodobé problémy zostávajú neriešené. Sociálny a daňový štát predstavuje brzdu pre rozvoj zamestnanosti, tvorby kapitálu a dynamiky a núti Švédov pracovať pod ich možnosti. Vysoké dane sú naozaj problémom. Kým väčšina krajín EÚ znižuje daň z príjmu, Štokholm tento krok odďaľuje. Ako v auguste uviedol týždenník The Economist, daňové zaťaženie vo Švédsku - 52,9 % HDP - je najvyššie zo všetkých krajín OECD. Dôsledkom je skutočnosť, že krajina je menej konkurencieschopná (hodinová produktivita práce je hlboko pod úrovňou EÚ) a inovačné trendy sa zabrzďujú. V júni MMF vyzvalo Perssona, aby znížil dane. Lebo je vraj na škodu zdravému švédskemu hospodárstvu, že daňové zaťaženie odrádza od práce, sporenia i investovania. Signály však prichádzajú nielen zvonku. Domáci podnikatelia sa sťažujú, že je nemožné prilákať zahraničný talent do krajiny, kde je základná sadzba dane z príjmu 34 % a najvyššia sadzba 56 %. Takýto stav núti domácich kvalifikovaných expertov migrovať na menej zdaňované miesta v USA či vo Veľkej Británii. Aj niektoré spoločnosti, ako napríklad Ericsson, premiestňujú svoje hlavné aktivity do iných krajín. Okrem toho existujúca skostnatená mzdová štruktúra nemotivuje pracovníkov k vyšším výkonom. Pravidlá na pracovnom trhu zvýhodňujú zamestnaných a znevýhodňujú mladých nezamestnaných. Veľkorysé sociálne dávky a vysoké zdaňovanie vedú k tomu, že sa pre mnohých pracovať ani neoplatí. Veď pre asi 40 % nezamestnaných dostať prácu znamená iba mierne zvýšenie príjmov, a tak sa mnohí z nich dobrovoľne nechajú vydržiavať štátom.

Iaromír Novák

počasie

n Dnes bude polojasno až oblačno, lokálne sa vyskytnú slabé zrážky. Zrána a predpoludním miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa na niektorých miestach udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 9 až 13, na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5, na horách 10 až 15 m/s. V stredu bude prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď, na hrebeňoch Tatier sneženie, postupne od západu ubúdanie zrážok. Vo štvrtok polooblačno až oblačno a ojedinele slabý dážď. V nižších polohách zrána hmlisto alebo miestami zamračené nízkou oblačnosťou. Najnižšia nočná teplota 6 až 2 stupne, vo štvrtok v horských dolinách aj chladnejšie. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na juhu vo štvrtok miestami až 13 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.07 a zapadne o 16.07 hod.

Amsterdamdážď10
Atényjasno21
Belehradoblačno15
Berlínoblačno8
Bratislavapolooblačno12
Bruseldážď10
Budapešťoblačno11
Bukurešťpolooblačno13
Frankfurtoblačno7
Helsinkioblačno5
Istanbulpolooblačno19
Kodaňoblačno6
Kyjevoblačno7
Lisabonoblačno15
Londýnprehánky7
Madridpolooblačno14
Milánodážď11
Moskvadážď5
Oslo dážď4
Paríždážď10
Prahaoblačno6
Rímoblačno13
Sofiapolooblačno10
Štokholmoblačno5
Varšavadážď7
Viedeňoblačno11
Záhrebhmla6
Ženevaoblačno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.