Hospodársky denník
USD50,508 Sk
EUR42,919 Sk
CHF28,074 Sk
CZK1,237 Sk
  Utorok  21.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Poľnohospodárstvo nástrojom v rukách politikov?

Rezortný rozpočet je nižší, nie je rozvojový

K vládnemu návrhu rozpočtu na rok 2001 v rezorte pôdohospodárstva s celkovými výdavkami na úrovni 12,697 mld. Sk prijali poslanci gesčného výboru pozmeňujúce návrhy na zvýšenie zdrojov o 1,665 mld. Sk. Kapitálové výdavky hlavne čo sa týka rozvoja ovocinárstva a zeleninárstva navrhli zvýšiť o 250 mil. Sk a transfer do Štátneho fondu zveľaďovania lesa o 140 mil. Sk. Predkladateľ návrhu minister Pavel Koncoš upozorňuje, že napriek medziročnému navýšeniu výdavkov o 728 mil. Sk nevytvárajú zdroje predpoklady na priblíženie sa rezortu podmienkam a hospodárskej praxi krajín EÚ. Ale aj v porovnaní s ostatnými krajinami Vyšehradskej štvorky a so Slovinskom, pri prepočte agrárnych dotácii na hektár, sú slovenskí prvovýrobcovia na tom najhoršie. Podľa poslanca Jaroslava Slaného (SDK)sú navrhované financie postačujúce. Problém je v tom, že treba urobiť zmeny v prospech nového modelu agrárnej politiky, ktorý bude znižovať náklady a zároveň zvyšovať výnosy.

„Najväčším problémom rezortu je jeho zablokovaná systémová transformácia zo strany vlastníckych vzťahov, ako aj organizovania výroby. Žiadna vláda vrátane súčasnej neprijala strategickú zmenu spočívajúcu v znížení výmery ornej pôdy. Okolo 150-tisíc hektárov treba presunúť do kategórie trvalých trávnych porastov a na ostatnej pôde maximalizovať výnosy. Vláda to podporuje, len ministerstvo s tým nesúhlasí.“ Na otázku, kde to viazne, hovorí, že ide o politický problém. „Nad ekonomické kritériá sa povyšujú politické. SDĽ prijala stratégiu, že chce získavať hlasy voličov v severných končinách Slovenska. Umelo vytvára dojem a v mene ochrany záujmov tamojších poľnohospodárov minister nie je ochotný, vzhľadom na politické krytie a voličské ambície, takúto štrukturálnu zmenu urobiť. Jeho a SDĽ totiž nezaujímajú voličské hlasy z juhozápadného Slovenska.“ Tento prístup označil J. Slaný za protisociálny. Tvrdí, že vo vládnej koalícii nie je taká silná jednotiaca vízia, ktorá by nadradila celospoločenský záujem nad záujmy jednotlivých strán.

„Kapitola pôdohospodárstva je každoročne nižšia. Čo je však osobitne hrozivé, že táto vláda zvyšuje celkový schodok štátneho rozpočtu na budúci rok,“ hovorí nám poslanec Pavol Delinga (HZDS). Argumentoval tým, že „vláda zvyšuje schodok na správu štátu, ide dávať obrovské záruky pre bankový sektor, pritom do pôdohospodárstva príde oproti roku 2000 navyše len mizivých 750 mil. Sk. Považujem to za odsúdenie rezortu na zánik”. Súhlasiť s takýmto rozpočtom by bolo podľa neho odsúdeniahodné. Navrhuje zvýšiť prísun prostriedkov o 1 mld. Sk do bežných transferov, ktoré by posilnili rozvojové programy, čo sa približuje zámerom Agrárnej koncepcie. Posilniť treba aj lesníctvo a vodárenstvo, ktoré majú zanedbané problémy. „Na ministra P. Koncoša sa treba pozerať agrárnymi, ako aj politickými očami. Politickému pohľadu, myslím, zodpovedá, aspoň predstavám časti súčasnej vládnej moci a snaží sa rezort obhajovať. Agrárne oči hovoria, že ide len o zastieranie problémov, ktoré treba riešiť. Nenachádza spojencov tak vo vláde a ani v parlamente, aby presadil hoci dobre mienené myšlienky,” hovorí P. Delinga.

„Náš rezort je spomedzi transformujúcich sa krajín finančne absolútne na chvoste,” tvrdí poslanec Pavel Šťastný (HZDS) a dokumentuje to príkladom Slovinska, kde budúcoročný rozpočet pre pôdohospodárstvo navýšili o 40 %. Predsedníčka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo M. Kadlečíková (SOP) nepovažuje rozpočet pre pôdohospodárstvo za zlý, ale nie je rozvojový. Problém vidí v nenaplnení kapitálových výdavkov, ktoré treba zvýšiť najmenej o 250 mil. Sk vzhľadom na zastaranosť techniky a na integračné ambície. Nie je spokojná ani so situáciou v lesnom hospodárstve, súvisiacou najmä so zníženou pastevnou činnosťou, ale aj vzhľadom na údržbu lesných vodných tokov narúšajúcich životné prostredie atď. „Obrovské úsilie budeme musieť vložiť najmä do fytosanitárnych a veterinárnych opatrení, na čo nie sme prístrojovo vybavení.” M. Kadlečíková má potvrdené, a to aj na základe zahraničných poznatkov, že rezort pôdohospodárstva je napriek problémom jeden z najlepšie pripravených na vstup do EÚ.

Vladimír Turanský

počasie

n Dnes bude polojasno až oblačno, lokálne sa vyskytnú slabé zrážky. Zrána a predpoludním miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa na niektorých miestach udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 9 až 13, na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5, na horách 10 až 15 m/s. V stredu bude prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď, na hrebeňoch Tatier sneženie, postupne od západu ubúdanie zrážok. Vo štvrtok polooblačno až oblačno a ojedinele slabý dážď. V nižších polohách zrána hmlisto alebo miestami zamračené nízkou oblačnosťou. Najnižšia nočná teplota 6 až 2 stupne, vo štvrtok v horských dolinách aj chladnejšie. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na juhu vo štvrtok miestami až 13 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.07 a zapadne o 16.07 hod.

Amsterdamdážď10
Atényjasno21
Belehradoblačno15
Berlínoblačno8
Bratislavapolooblačno12
Bruseldážď10
Budapešťoblačno11
Bukurešťpolooblačno13
Frankfurtoblačno7
Helsinkioblačno5
Istanbulpolooblačno19
Kodaňoblačno6
Kyjevoblačno7
Lisabonoblačno15
Londýnprehánky7
Madridpolooblačno14
Milánodážď11
Moskvadážď5
Oslo dážď4
Paríždážď10
Prahaoblačno6
Rímoblačno13
Sofiapolooblačno10
Štokholmoblačno5
Varšavadážď7
Viedeňoblačno11
Záhrebhmla6
Ženevaoblačno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.