Hospodársky denník
USD50,508 Sk
EUR42,919 Sk
CHF28,074 Sk
CZK1,237 Sk
  Utorok  21.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Palácový prevrat?

Peter Kasalovský

Poslanci NR SR z KDH takmer teatrálne opustili SDK. Nový predseda P. Hrušovský deklaroval v nedeľu nielen odchod, ale aj zotrvanie na pozíciách koalície a jej vládnej garnitúry. Zo strany lídra KDH P. Hrušovského však nie sú vylúčené prekvapenia. Po nedávnych avízach o koordinovanom pôsobení a nie nemožnej integrácii SOP a SDSS, o hľadaní partnerov Budajovým zvyškom DÚ, etablovaným na Liberálno-demokratickú úniu a časťou Strany zelených, sa pozícia SDK ako hlavného článku vládnej koalície javí viac ako problematicky.

Je zrejmé, že v najbližších hodinách sa vyjaví aj to, aká je pevnosť SDĽ, a ktorým smerom pôjde DS, pričom prestup jej lídra I. Mikloša si želá predseda SDKÚ M. Dzurinda. Najpevnejší článok koalície, ktorým je jednoznačne Strana maďarskej koalície, navonok takticky mlčí. Je tu teda čas pravdy o SDK, ktorá prežila dva roky a niekoľko dní. Už pár mesiacov sa jej platformy potácali medzi príkazom sedliackeho rozumu byť jednotní a vlastnými ambíciami v súvislosti s parlamentnými voľbami 2002.

Obdobné pohyby a pnutia nastali aj vo vládnej koalícii, ale do týchto dní sa koaličná zmluva neotvorila. Hrozba tohto kroku je síce akútna, ale je takmer vylúčené, že by došlo k rozpadu vládnej koalície. Nie je vylúčené, že už v závere tohto týždňa sa začne formovať takpovediac partnerstvo medzi časťou strán pôvodnej SDK. Od sily tohto zoskupenia, teda počtu poslancov v Národnej rade SR, bude závisieť, aké pomery nastanú vo vnútri vládnej koalície. Za pripomenutie stojí aj nedávna a veľavravná poznámka predsedu SOP P. Hamžíka o absencii silného lídra.

Predpovedať vývoj v koalícii po prvom z otrasov v SDK je takmer na úrovni špekulácie. Bolo by však pozitívne, keby sa pomery vyjasnili čo najskôr, pretože každý deň tejto krízy bude poškodzovať v prvom rade hospodárstvo, a, samozrejme, aj imidž. Azda aj premiér M. Dzurinda ako predseda SDK a SDKÚ, ktorej volebné preferencie sú veľaznačné, bude musieť hneď a zaraz vnímať aj menších ako veľkých partnerov, a spytovať si svedomie, pretože sa podpísal na vývoji v SDK. Nie je tiež vylúčené, že by mohol opäť plnšie žiariť na politickom nebi až po ďalších

Terajšia vládna koalícia ešte nebola v takej chúlostivej situácii. Dúfajme, že koncom novembra bude všetko jasné. Iný termín by bol hazardom, keďže je viac ako dosť vážnych otázok a problémov na riešenie. Tie rozhodnú o politickej budúcnosti viacerých strán a straničiek koalície, ktoré dnes nemajú definitívu a potácajú sa na hranici troch až deviatich percent volebných preferencií ...

Peter Kasalovský

počasie

n Dnes bude polojasno až oblačno, lokálne sa vyskytnú slabé zrážky. Zrána a predpoludním miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa na niektorých miestach udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 9 až 13, na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5, na horách 10 až 15 m/s. V stredu bude prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď, na hrebeňoch Tatier sneženie, postupne od západu ubúdanie zrážok. Vo štvrtok polooblačno až oblačno a ojedinele slabý dážď. V nižších polohách zrána hmlisto alebo miestami zamračené nízkou oblačnosťou. Najnižšia nočná teplota 6 až 2 stupne, vo štvrtok v horských dolinách aj chladnejšie. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na juhu vo štvrtok miestami až 13 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.07 a zapadne o 16.07 hod.

Amsterdamdážď10
Atényjasno21
Belehradoblačno15
Berlínoblačno8
Bratislavapolooblačno12
Bruseldážď10
Budapešťoblačno11
Bukurešťpolooblačno13
Frankfurtoblačno7
Helsinkioblačno5
Istanbulpolooblačno19
Kodaňoblačno6
Kyjevoblačno7
Lisabonoblačno15
Londýnprehánky7
Madridpolooblačno14
Milánodážď11
Moskvadážď5
Oslo dážď4
Paríždážď10
Prahaoblačno6
Rímoblačno13
Sofiapolooblačno10
Štokholmoblačno5
Varšavadážď7
Viedeňoblačno11
Záhrebhmla6
Ženevaoblačno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.