Hospodársky denník
USD50,199 Sk
EUR42,704 Sk
CHF28,025 Sk
CZK1,231 Sk
  Streda  22.Novembra 2000

Latexové máčané rukavice

Stále vyrábajú v prenajatých priestoroch

V roku 1997 sa traja pracovníci technického úseku Kožiarskych závodov v Liptovskom Mikuláši, ktoré v tom čase prechádzali viacerými organizačnými zmenami, rozhodli využiť možnosť založiť spoločnosť a v prenajatom objekte spomínaných závodov umiestniť firmu KZLM-Tilia, s. r. o. Bývalé Kožiarske závody si ponechali vyše 50-percentný podiel, zvyšok vlastnili manažéri a dnes je s. r. o. privátnou spoločnosťou. Pre súčasné KZLM - Tilia sú charakteristické tri priority. Približne 50 % výroby tvorí strojárska kapacita, pričom jedna časť je zameraná na údržbu koželužských strojov, ďalšia smeruje do modernizácie v kožiarskom priemysle, potom je to výroba rukavíc, kde dominuje výroba máčaných rukavíc na báze PVC a latexu, čo tvorí asi

35 % obratu firmy

a zvyšok predstavujú kozmetické výrobky. Podľa konateľa Ing. Pavla Šiarnika, k šampónom pribudli krémy a masážne emulzie z prírodných látok na báze živočíšnych a rastlinných výťažkov. Firma so 70 zamestnancami má ročný obrat okolo 40 mil. Sk ročne. Jej nepochybnou výhodou je špecializácia na veľké priemyselné podniky ako VSŽ Košice, Volkswagen či SPP Bratislava, potravinárov či hydinárov. Ročne vyrobia okolo 200-tisíc párov rukavíc v 15 modeloch.

V SR sú dnes jediným výrobcom tzv. máčaných rukavíc na báze latexu. Vyrábajú aj rukavice na báze PVC -kyselinovzdorné, ktoré sa využívajú hlavne v chemickom priemysle. Lukratívna výroba máčaných rukavíc sa začala už v Kožiarskych závodoch, utlmili ju, až v KZLM – Tilia ju komerčne dokázali využiť. Na všetky vyrábané rukavice vlastnia certifikát a môžu sa používať ako ochranné pracovné pomôcky. „Uvedomujeme si význam vstupu do EÚ, a preto zavedenie systému akosti riadenia ISO 9000 je dnes tiež našou prioritou,“ povedal Ing. Pavla Šiarnik. Podobne ako sortiment rukavíc, ktoré expedujú do veľkých podnikov, tento trend majú aj pri kozmetických produktoch. Z ich dielne do podnikov smeruje až 80 % tejto produkcie.

Nástup obchodných reťazcov aj do nášho trhového prostredia sťažuje pozíciu malým výrobcom. Jednak sa ich týkajú zaknihovacie poplatky, ale aj zložité

platobné podmienky,

a preto táto s. r. o. z Liptova mieni pokračovať v ponúknutej šanci a orientovať sa na priemyselné podniky. Oproti vlaňajšku sa výroba kozmetiky zvýšila hlavne ich zásluhou asi o 25 percent. Firma je akýmsi barometrom, ako sa vyvíja priemysel v SR, vzhľadom na to, že sú ich klientom. Ale slovenský trh je malý, aby sa dokázali efektívne využívať hlavne linky na výrobu kapacít rukavíc. Tovar preto vyvážajú do Česka i Poľska, snažia sa etablovať v Nemecku a Maďarsku. Situácia v rozvoji nákupu pracovných pomôcok nie je v mnohých podnikoch na Slovensku najlepšia. V prvom rade ide vedeniu o nákup surovín a zabezpečenie miezd a pomôcky sú často na poslednom mieste. Do budúcna je podľa Ing. P. Šiarnika nevyhnutnosťou stabilizovať firmu, ktorá stále produkuje v prenajatých priestoroch. Dve bývalé spoločnosti Kožiarskych závodov sú v konkurze, a preto manažment KZLM-Tilie uvažuje o kúpe objektu, čo by mohlo byť uálne v roku 2001. Prvoradá je však stabilizácia, pričom do budúcnosti nevylučujú ani vstup zahraničného kapitálu.

Eva Berčíková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.