Hospodársky denník
USD50,199 Sk
EUR42,704 Sk
CHF28,025 Sk
CZK1,231 Sk
  Streda  22.Novembra 2000

Efektivita finančných tokov

Komentuje Eleonóra Bujačková

Ekonomickým ukazovateľom, ktorý sa vo svete považuje pre perspektívy ekonomiky za kľúčový, sú priame zahraničné investície. Na Slovensku sa ich význam a faktorov podmieňujúcich úspešnosť investovania dosť dlho podceňovali. Výsledkom je to, že naša ekonomika má problémy s absorpciou tohto kapitálu.

Pokiaľ predpokladáme, že zahraničný kapitál sa u nás zhodnocoval výrazne vyššou mierou, než je tomu pri domácom, potom je skutočná váha zahraničného kapitálu v slovenskej ekonomike oveľa väčšia než vyplýva z odhadov odvodených z nominálnych podnikových štatistík. Už pred dvoma rokmi zistili, že podniky pod plnou zahraničnou kontrolou investovali v prepočte na pracovníka 4,3-krát viac ako domáce podniky. Ich zisky boli tiež rádovo vyššie. Priame zahraničné investície sa týkajú ekonomickej podstaty kapitálu v jeho najširšom poňatí. Dopĺňajú doma nedostatočne generovaný finančný kapitál, prinášajú do krajiny moderné technológie, rozširujú nedostatočne vyvinutý domáci kapitál sietí v oblastiach informačných technológií, distribúcie i marketingu vrátane lepšieho prístupu na svetové trhy.

Slovenská ekonomika zatiaľ nebola schopná zahraničné investície plne využívať. Jednak niektoré odvetvia s tradíciou v krajine zahraničný kapitál nepriťahujú (textil, odevy, obuv). Na druhej strane i v odvetviach, kam zahraničný kapitál intenzívne prúdi, existuje rozsiahly segment zaostávajúcich podnikov pod domácimi vlastníkmi. Tak sa rýchlo roztvára medzera medzi podnikmi s domácimi a so zahraničnými vlastníkmi. Už dlhšie možno pozorovať, že ekonomika sa stáva duálnou. Sú tu prosperujúce podniky napojené na zahraničný kapitál a na druhej strane sú podkapitalizované podniky privatizované „slovenskou cestou“ s nevyriešenými vlastníckymi vzťahmi. Domáci spracovateľský sektor je taký oslabený, že nestačí imitovať inovácie a organizáciu práce v podnikoch so zahraničným kapitálom a pritiahnuť z nich časť ľudského kapitálu do svojich firiem. Konflikt medzi týmito sektormi sa rieši primknutím domácich výrobcov k výrobkom s nižšou kvalitou. Ekonomický rozvoj v malých otvorených ekonomikách je vždy spojený s pružnou realokáciou faktorov podľa signálov svetových trhov. Ekonomická politika a budovanie efektívnych inštitúcií vládou by mali byť preto orientované na pomáhanie reštrukturalizácii. Zo strategického hľadiska ide predovšetkým o zvýšenie efektivity finančných tokov, privatizáciu bánk, zlepšenie ochrany vlastníckych práv a urýchlenie konkurzov a bankrotov.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.