Hospodársky denník
USD50,199 Sk
EUR42,704 Sk
CHF28,025 Sk
CZK1,231 Sk
  Streda  22.Novembra 2000

Čínski majstri tvorili zázraky

V poslednom čase sa aj v našich starožitnostiach začínajú objavovať čínske fľaštičky na šnupavý tabak. Tieto malé umelecké dielka zo skla, polodrahokamov a kovov sú vo svete už veľmi dlho vďačným zberateľských artiklom.

Typická čínska fľaštička na šnupavý tabak je nádobka malých rozmerov so zátkou a ozdobným uzáverom. V zátke je upevnená tenká lyžička, ktorou sa tabak naberal. Fľaštičky bývajú z najrôznejšieho materiálu, mnohých farieb. Čína poznala šnupavý tabak až v 16. storočí. Taliansky misionár Matteo Ricci ho priviezol do Číny ako dar minskému cisárovi v roku 1580. Špeciálne čínske nádobky sa začali najskôr vyrábať z ťažkého farebného skla. Sklo často napodobňovalo obľúbené vzácne kamene, napríklad nefrit alebo jadeit. Zvláštnu a veľmi typickú skupinu fľaštičiek tvoria nádobky z vrstveného skla. Postupne sa začali fľaštičky rezať zo vzácnych kameňov – nefritov, jadeitu, krištáľu alebo z rôzne sfarbeného jantáru. Vyrábali sa aj zo slonoviny, z perleti, zo striebra či z lacného bronzu.

V prvej polovici 19. storočia sa v Pekingu začali vyrábať fľaštičky zdobené maľbou na vnútornej strane. Maľovali sa špeciálnym zahnutým štetcom jemnými pastelovými farbami.

Dnes tieto jemné dielka patria k ozdobám rôznych svetových aukcií a starožitníctiev.

(mb)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.