Hospodársky denník
USD50,199 Sk
EUR42,704 Sk
CHF28,025 Sk
CZK1,231 Sk
  Streda  22.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Silnejúci hlas europesimistov

Nadpolovičná väčšina Švédov proti vstupu do EMÚ

Švédi ešte stále milujú svoju švédsku korunu viac ako jednotnú európsku menu euro. Vláda krajiny troch koruniek na čele s premiérom Göranom Perssonom vyvíja nemalé úsilie, aby voličov presvedčila o výhodnosti a nevyhnutnosti vstupu do Európskej menovej únie (EMÚ). Proeurópskym úsilím vlády však otriaslo septembrové referendum v susednom Dánsku, v ktorom Dáni opäť odmietli vstup svojej krajiny do EMÚ. Reakcia Švédov na väčšinou odmietavý postoj Dánov nenechala na seba dlho čakať. Ak ešte v auguste tohto roka za vstup do eurozóny podľa prieskumov verejnej mienky bolo 37 percent Švédov a 40 percent proti, po dánskom „ohrdnutí“ eurozónou sa váhy vychýlili v prospech švédskych europesimistov.

Podľa štokholmského denníka Dagens Nyheter najmä u pravicovoorientovaných voličov sa posilnilo odmietavé stanovisko. To je zaujímavá skutočnosť, lebo doteraz boli prívrženci pravicového a stredopravicového tábora tradičnými fanúšikmi pripojenia sa do EMÚ. Názorový posun je od augusta viac ako evidentný. V lete až 51 percent švédskych pravičiarov súhlasilo s implementáciou eura, a proti bolo iba 32 percent. Dnes je rozdiel medzi Áno a Nie veľmi tesný, keď iba 42 % voličov pravicového tábora súhlasí s EMÚ a 40 % je proti. Aj ľavicový tábor zmenil názory. Znepokojením pre Perssonovu vládnucu Švédsku sociálnodemokratickú robotnícku stranu je skutočnosť, že dnes je proti EMÚ skoro až 60 % jej voličov. V auguste bolo proti iba 40 percent ľavičiarov.

Ak by sa referendum konalo už teraz, pripomína denník, za pričlenenie k EMÚ by hlasovalo už iba 30 percent Švédov a až 52 percent by bolo proti. To je pre Perssonov kabinet viac ako výstraha, lebo aj keby sa zvyšných 18 percent zatiaľ nerozhodných voličov priklonilo k vstupu do eurozóny, odporcov bude čoraz viac. Aj preto je logické váhanie vlády s vypísaním presného termínu referenda o vstupe do EMÚ. Fiasko referenda by bol jej neúspechom. Najpravdepodobnejším termínom je rok 2003. Dovtedy sa ešte všeličo zmení. Možno aj názory voličov...

(jnk)

počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, ojedinele dážď. Zrána a predpoludním v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 14, pri dlhšie trvajúcej hmle 7, na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s. Vo štvrtok a v piatok bude polooblačno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. V nižších polohách zrána a miestami aj predpoludním hmlisto alebo zamračené nízkou oblačnosťou. Najnižšia nočná teplota 6 až 1, najvyššia denná 7 až 12 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.08 a zapadne o 16.06 hod.

Amsterdamoblačno9
Aténypolooblačno19
Belehradpolojasno16
Berlínoblačno7
Bratislavaoblačno10
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno15
Bukurešťpolooblačno13
Frankfurtoblačno7
Helsinkioblačno5
Istanbulpolojasno16
Kodaňprehánky7
Kyjevoblačno8
Lisabonprehánky13
Londýndážď10
Madridprehánky12
Milánooblačno10
Moskvapolojasno4
Oslo dážď5
Parížoblačno11
Prahaoblačno7
Rímoblačno13
Sofiapolojasno15
Štokholmdážď6
Varšavaoblačno8
Viedeňoblačno9
Záhreboblačno14
Ženevaoblačno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.