Hospodársky denník
USD50,199 Sk
EUR42,704 Sk
CHF28,025 Sk
CZK1,231 Sk
  Streda  22.Novembra 2000

Chýba celospoločenská dohoda

Šéfredaktor Hd P. Kasalovský oslovil tromi otázkami v závere októbra 22 osobností z hospodárstva. Dnes uverejňujeme odpovede Rudolfa Janáča, prezidenta Slovenskej poisťovne, a. s., ktorý bol jedným z nominovaných na prestížne ocenenie Hospodárskeho klubu (NEF) Prominent ekonomiky 2000.

Ako vnímate hospodársku situáciu SR v závere storočia?

- Súčasnú hospodársku situáciu vnímam z niekoľkých hľadiska. Z makroekonomického hľadiska sa zdá, že sa začínajú prejavovať niektoré opatrenia vlády. Rastie ukazovateľ hrubý domáci produkt, znížila sa nezamestnanosť. Veľmi pozitívne sa prejavujú nižšie úrokové sadzby. Napriek tomu, že sa javí dostatok peňazí v našich bankách, chýbajú mi všeobecne dobré rozvojové projekty. V podnikateľských subjektoch chýbajú prevádzkové peniaze. Aj keď mnohí podnikatelia majú dobré zákazky, trpia nedostatkom finančných prostriedkov. Banky sú oprávnene opatrné, nerady požičiavajú preúverovaným podnikateľským subjektom. Problém v podnikateľskej sfére nie je len v peniazoch, ale tiež v majiteľoch, manažéroch a zamestnancoch, lebo mnohí chápu súčasnosť najmä z hľadiska príjmov a nie kvality. V tejto oblasti treba viac trpezlivosti a obozretnosti. Zamestnanosť považujem za kľúčový problém dneška. Vláde nemôže byť ľahostajný počet nezamestnaných, pretože aj v tejto oblasti sú hranice, čo dokáže utiahnuť aktívne činné obyvateľstvo. Poznám niekoľko prípadov, že ľudia sú dobrovoľne nezamestnaní a žijú zo sociálnych príspevkov a z fušiek.

Aké opatrenia alebo právne normy treba prijať na to, aby sa výkonnosť slovenskej ekonomiky priblížila sile a tempám rastu ekonomík štátov EÚ skôr ako za 30 - 35 rokov?

- Chýba mi akási vízia Slovenska na najbližšie desaťročie. Politické strany robia svoje populistické účelové programy na volebné obdobie. Nové vlády majú svoje programové vyhlásenia, žiaľ, chýba medzi nimi kompatibilita. To vidíme na reformách štátnej správy, kde by bolo treba skončiť diskusiu a stabilizovať túto oblasť, inštitúcie a najmä odborníkov. Teda v prvom rade treba znížiť značnú neistotu obyvateľstva a odstrániť improvizáciu kompetentných. Treba dokončiť daňovú reformu, aby motivovala domácich a zahraničných podnikateľov investovať do rozvojových programov. V rámci daňového systému vytvoriť podmienky pre dlhé peniaze, ktoré sú vo svete zdrojom aj štátnych investícií. V legislatíve v prvom rade treba riešiť vymožiteľnosť práva a ochranu súkromného vlastníctva. Treba docieliť úctu k zákonom, trestať zlo a nastoliť poriadok. Do privatizácie zostávajúcej časti štátnych podnikov či podielu štátu v akciových spoločnostiach treba vniesť systém, neprivatizovať za každú cenu. Unáhlené kroky v tejto oblasti môžu spôsobiť nedozerné finančné a morálne straty. Tu platí asi dvojnásobne – pomaly sa ponáhľajme.

Čo by ste okamžite vykonali pre akceleráciu podnikateľskej sféry a stredného manažmentu vo vašej pôsobnosti, ale aj vo vašej brandži a vôbec v celej spoločnosti?

- Ak je prijateľné legislatívne a daňové prostredie, potom veľa záleží na ľudskom potenciáli. Ľudia sú rozhodujúci v napĺňaní stratégie i každodenných úloh. Každý úspešný podnikateľský subjekt musí mať svoju obchodnú filozofiu, správnu deľbu práce a každodennú kontrolu. Veľmi dôležitá je zainteresovanosť zamestnancov, ich kvalifikácia a výkonnosť a čo považujem za veľmi dôležité, to je lojalita k spoločnosti, v ktorej pracujú. Prvoradým poslaním stredného manažmentu je stimulovať zamestnancov k splneniu vytýčených cieľov. Hodnotenie pracovnej spôsobilosti a výkonnosti zamestnancov je aj v ekonomicky vyspelých krajinách pravidlom, a túto činnosť treba vykonávať na všetkých úrovniach riadenia. Pokiaľ ide o akceleráciu celej spoločnosti, chýba mi celospoločenská dohoda. V záujme urýchlenia rozvoja Slovenska treba prestať s politickými prestrelkami, inak cesta k vyššej prosperite bude zdĺhavá a komplikovaná.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.