Hospodársky denník
USD50,344 Sk
EUR42,541 Sk
CHF28,01 Sk
CZK1,229 Sk
  Štvrtok  23.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Veľkí výhodnejšie

Nákup platobnou kartou

Takmer 4 milióny platieb za najrozličnejšie nákupy sa za prvých desať mesiacov tohto roka uskutočnilo v SR pomocou platobných kariet. Mohlo ich byť viac, keby kupujúci mali istotu, že kamkoľvek sa pohnú, ich platobná karta im naozaj poslúži. Nielenže vôbec nie všetky predajné miesta (vrátane supermarketov) sú vybavené terminálmi, ale aj v predajniach, ktoré avizujú možnosť platenia kartou, sa vám môže stať, že ju neprijmú. Problémy sú pritom rôzne. Ekonómka z predajne Obuvex na Obchodnej v Bratislave mi len potvrdila predchádzajúcu informáciu predavačky, že ich náklady na jedno overenie platby a jej transfer predstavujú sumu 50 Sk, preto sa dohodli, že budú prijímať platby kartou len na sumy vyššie ako 100 Sk. K internému opatreniu prikročili, pretože pri platbe 40 - 50 Sk sú ich náklady vyššie ako prijatá platba. Takýto prístup je našťastie pomerne ojedinelý, veď napríklad v obchodnom dome Tesco sa na mňa predavačka prekvapene pozrela, keď som sa spýtala na minimálnu sumu, ktorú môžem uhradiť kartou. „Nemáme nijaké limity,“ odpovedala. Ako to teda vlastne je?

Akceptácii platieb kartami sa venuje niekoľko bánk. Obchodník má na výber, s ktorou z nich uzavrie zmluvu. Všeobecná úverová banka, ktorá je v tejto oblasti lídrom, prenajíma terminály umožňujúce platbu kartami bezplatne. Ináč to už je pokiaľ ide o prevádzkové náklady spojené s autorizáciou. Zmluvy sú rôzne: Tie s veľkými klientmi, napríklad obchodnými reťazcami, sú nesporne výhodnejšie, pretože VÚB hradí aj prevádzkové náklady, obchodníci s menším obratom si spravidla tieto náklady hradia sami. Výška prevádzkových nákladov pripadajúcich na jednu platbu tiež nie je vo všetkých prípadoch rovnaká. Závisí od typu zmluvy, ktorú má obchodník uzavretú so spoločnosťou, cez ktorej sieť autorizácia prebieha. Keď sme sa v EuroTeli spýtali na výšku poplatkov za poskytovanie technologického prostredia zabezpečujúceho prenos dátových informácií, dozvedeli sme sa len to, že táto spoločnosť uzatvára dohody so svojimi partnermi individuálne, podľa úrovne služieb, ktoré obchodníkovi poskytuje. Konkrétne typy paušálnych resp. jednorazových poplatkov však považujú za obchodné tajomstvo. Podľa Roberta Kleina z oddelenia platobných kariet VÚB by však priemerné náklady na jednu platbu nemali presiahnuť 6,50 Sk...

Na Slovensku je v súčasnosti 1,4 mil. platobných kariet. Ak porovnáme, že za prvých 10 mesiacov tohto roka sa ich prostredníctvom uskutočnilo takmer 4 milióny nákupov, ale vyše 34 miliónov výberov z bankomatov, je jasné, že tieto karty sú ešte veľmi málo platobné a slúžia vlastne len na to, aby sa občania dostali k svojim peniazom bez návštevy banky. Kým však občania nebudú mať záruku, že všade (alebo aspoň takmer všade) im budú karty slúžiť ako hotové peniaze, tento nepomer sa nezmení. A všade, to znamená aj v menších obchodoch. To by si mali uvedomiť aj všetci tí, ktorí práve týchto menších obchodníkov zatláčajú do úzadia.

Zuzana Krútka

počasie

n Dnes bude zrána a predpoludním v nižších polohách ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Cez deň od západu polojasno, miestami ešte oblačno. Najvyššia denná teplota 10 až 15, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou chladnejšie. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápade popoludní postupne zosilnie na 4 až 8 m/s. V piatok bude polooblačno až oblačno, v nižších polohách sa miestami bude vytvárať hmla alebo nízka oblačnosť. V sobotu bude prevažovať oblačné počasie a miestami sa vyskytne dážď. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, v piatok v údoliach pri nočnom vyjasnení okolo 0, najvyššia denná teplota v piatok 10 až 15, v sobotu 8 až 12 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.10 a zapadne o 16.06 hod.

Amsterdamdážď7
Aténypolooblačno17
Belehradoblačno14
Berlínoblačno8
Bratislavapolooblačno12
Bruselveľká oblačnosť9
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťjasno10
Frankfurtoblačno9
Helsinkidážď so snehom4
Istanbuljasno14
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď so snehom1
Lisabonoblačno14
Londýndážď8
Madridoblačno10
Milánodážď9
Moskvajasno-1
Oslo dážď so snehom
Paríždážď8
Prahaoblačno4
Rímoblačno15
Sofiapolooblačno9
Štokholmdážď6
Varšavazamračené7
Viedeňpolooblačno12
Záhrebpolojasno12
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.