Hospodársky denník
USD50,344 Sk
EUR42,541 Sk
CHF28,01 Sk
CZK1,229 Sk
  Štvrtok  23.Novembra 2000

Daň za „najvyššie obrátky“

Choroba šialených kráv na Slovensku nehrozí, platí zákaz dovozu

SR nemusí prijímať žiadne mimoriadne opatrenia, súvisiace s novými prípadmi výskytu tzv. choroby šialených kráv (BSE) v západnej Európe. Štátna veterinárna správa SR pristúpila k zákazu dovozov všetkých kategórií hovädzieho dobytka i oviec, ako aj produktov z nich a ich embryí z rizikových krajín ešte na začiatku júla 1996. Rovnako bol z týchto krajín zakázaný aj dovoz mäsokostných múčok a tranzit živých zvierat cez slovenské územie. Uvedené opatrenia stále platia, a preto SR, na rozdiel od susedných štátov, nemusí v súčasnosti prijímať žiadne nové opatrenia.

Choroba šialených kráv sa začala šíriť v 80. rokoch vo Veľkej Británii. Ako sa neskôr zistilo, jej príčinou bolo s najväčšou pravdepodobnosťou nevhodné spracúvanie uhynutých oviec chorých na klusavku do kŕmnych zmesí. V roku 1996 sa potvrdilo, že mäso z chorých kráv zapríčiňuje u ľudí smrteľnú Creutzfeldt-Jokobovu chorobu. V SR sa zatiaľ nevyskytol ani jediný prípad nového variantu choroby.

Ako nám povedal vedúci Odboru zdravia, ochrany zvierat a informatiky Štátnej veterinárnej správy (ŠVS) SR MVDr. Ľuboslav Lorinčák, na Slovensku

platí zákaz

dovozu mäsa a mäsových výrobkov z hovädzieho mäsa z Anglicka, Írska, Francúzska, ale aj Portugalska, zo Švajčiarska, z Belgicka, Holandska či Dánska. „Keby niekto s dobytkom prišiel na hranice, tak colníci ho môžu pustiť len cez priechody, kde je hraničná veterinárna stanica so štátnym zverolekárom. Ten by nedovolenému dovozu zabránil.“ Na základe vývoja nákazovej situácie je kompetentný v tejto záležitosti konať ústredný riaditeľ ŠVS. Ako zdôraznil, v súčasnosti nie je povolený ani dovoz živých plemenných zvierat z uvedených krajín, pričom na Slovensko sa nikdy nedovážali z Veľkej Británie a Francúzska ani mäsokostné múčky. Pritom na území Slovenska alebo aj bývalého Česko-Slovenska nikdy nebolo a ani nie je povolené zapracúvať tieto komponenty do kŕmnych zmesí pre prežúvavce. Na otázku, ako je možné, že v takých vyspelých štátoch dochádza k takýmto problémom, hovorí, že „organizmus zvierat na Západe ide na

najvyššie obrátky.

Situácia s BSE je daň za zvyšovanie úžitkovosti zvierat a produktivity práce”. Problém podľa neho spočíval v nedostatočnom tepelnom spracovaní suroviny pri výrobe mäsokostných múčok, čo vyplýva zo snahy vyrábať čo najlacnejšie. Na otázku, ako sa u dobytka prejavuje choroba, hovorí, že ide o nervové príznaky – poruchy pohybu a správania.

Vladimír Turanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.