Hospodársky denník
USD50,344 Sk
EUR42,541 Sk
CHF28,01 Sk
CZK1,229 Sk
  Štvrtok  23.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zákulisie jednej diskusie

Komentuje Ľudmila Koníková

Do úlohy záchrancu nášho zdravotníctva sa na utorkovom zasadnutí rezortného výboru v parlamente štylizoval jeho exminister a súčasný koaličný poslanec T. Šagát. Podľa opozičnej poslankyne M. Aibekovej veľmi rýchlo zabudol, že sa za svoje ministrovanie a všetko, čo s tým bolo spojené, pri odchode z funkcie ospravedlnil. Impulzom pre dôrazné vymieňanie názorov bol 17-krát novelizovaný zákon č. 273/ 1994 Z. z., zdravotné poistenie a, samozrejme, financovanie v rezorte. Poslanec Š. Zelník mal vážne výhrady voči tvrdeniu ministerstva zdravotníctva, ktorého zástupcovia predstavovali zvýšenie vymeriavacieho základu odvodu zdravotného poistenia o 0,4 % ako akýsi ústretový krok. Nie je to však ústretovosť, lebo na jednej strane sa hovorí iba o 96 halieroch, ktoré by mal občan doplácať každý deň, ale to nie je pravda, pretože sa pripravujú ďalšie zaťaženia v systéme, napríklad v platbe za lieky. Ak porovnáme rok 1998, keď občan sa na takýchto úhradách podieľal v celkovom objeme ročne asi 2,7 miliardy, dnes sa už uvažuje so 6,8 miliardami korún... Za zlé možno považovať aj to, že štát si opäť znižuje vymeriavací základ za osoby, za ktoré platí on povinné poistné. Problémom zrejme je aj to, že nebola urobená analýza zdravotného poistenia, a táto novela zaťažuje iba jednu skupinu občanov. „Ministerka financií - vždy keď ide o rozpočet, si vymyslí nové zaťažovanie občanov. Zvýšili sa správne poplatky, súdne poplatky, zvyšujú sa odvody do zdravotníctva, pripravené sú ďalšie do sociálnej poisťovne - ... “ právom zdôrazňovala poslankyňa M. Aibeková, ktorá považuje novelu za diskriminačnú a navyše nezníži v konečnom dôsledku zaťaženosť rezortu zdravotníctva.

Poslanci si podiskutovali, v hádke si navzájom vykričali chyby počas riadenia rezortu. Potom Výbor Národnej rady SR pre zdravotníctvo - vzhľadom na stranícke zastúpenie poslancov - schválil návrh novely zákona o zdravotnom poistení, ktorou sa zvyšuje výška poistného z 13,7 % na 14 % z vymeriavacieho základu. Jeho maximálna hranica sa tiež posunie z doterajších 27 tis. Sk na 32 tis. Sk. Opozícia konštatovala, že toto zvýšenie nie je systémovým krokom, čo minister R. Kováč nepoprel. Nielen hádka v parlamente dokázala, že nemožno robiť kapitalistické zdravotníctvo na socialistických základoch...

počasie

n Dnes bude zrána a predpoludním v nižších polohách ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Cez deň od západu polojasno, miestami ešte oblačno. Najvyššia denná teplota 10 až 15, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou chladnejšie. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápade popoludní postupne zosilnie na 4 až 8 m/s. V piatok bude polooblačno až oblačno, v nižších polohách sa miestami bude vytvárať hmla alebo nízka oblačnosť. V sobotu bude prevažovať oblačné počasie a miestami sa vyskytne dážď. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, v piatok v údoliach pri nočnom vyjasnení okolo 0, najvyššia denná teplota v piatok 10 až 15, v sobotu 8 až 12 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.10 a zapadne o 16.06 hod.

Amsterdamdážď7
Aténypolooblačno17
Belehradoblačno14
Berlínoblačno8
Bratislavapolooblačno12
Bruselveľká oblačnosť9
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťjasno10
Frankfurtoblačno9
Helsinkidážď so snehom4
Istanbuljasno14
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď so snehom1
Lisabonoblačno14
Londýndážď8
Madridoblačno10
Milánodážď9
Moskvajasno-1
Oslo dážď so snehom
Paríždážď8
Prahaoblačno4
Rímoblačno15
Sofiapolooblačno9
Štokholmdážď6
Varšavazamračené7
Viedeňpolooblačno12
Záhrebpolojasno12
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.