Hospodársky denník
USD50,344 Sk
EUR42,541 Sk
CHF28,01 Sk
CZK1,229 Sk
  Štvrtok  23.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Pokrivené majetkové priznania

Aj „nástroj očisty“ obsahuje niektoré nelogické pravidlá

Majetkové priznania sa stali pre túto vládu akousi antikorupčnou zárukou. Ordinuje ich všade tam, kde vzniká čo i len menšie riziko úplatkárstva či vyhýbania sa zákonu - napríklad sudcom, v rámci straníckych očíst, podozrivým podnikateľom a podobne. Všetci občania sú povinní podávať majetkové priznania každý tretí rok, vždy do konca septembra, podľa stavu majetku k 1. januáru roka, v ktorom sa podáva. A tak na budúci rok táto nemilá povinnosť opäť čaká všetkých tých, ktorí majú vo vlastníctve akúkoľvek nehnuteľností v tuzemsku alebo v cudzine (pôdu, dom, chatu, garáž a pod.) a tí, ktorí vlastnia hnuteľné veci a majetkové práva a iné majetkové hodnoty v hodnote vyššej ako jeden milión Sk (netýka sa majetku, ktorý sa v zmysle vyhlášky MF SR do tejto hodnoty nezapočítava). Pri nižších hodnotách majetku je priznanie dobrovoľné, resp. povinné na výzvu správcu dane.

Aj napriek významu, ktorý vláda majetkovým priznaniam prikladá, legislatíva, ktorá ich upravuje, nie je bez problémov a protirečení. Napríklad výška hodnoty majetku k 1. januáru príslušného roka nie je logická z hľadiska dátumu. Vhodnejšie a objektívnejšie by zrejme bolo, ak by sa táto hodnota stanovovala až po zaplatení daní (napr. z nehnuteľností, z príjmov za predchádzajúci rok), t. j. napr. ku dňu 1. apríla alebo 1. júna príslušného roka. Stav finančnej hotovosti k 1. januáru príslušného roka nezohľadňuje objektívne u každého stav jeho majetku, resp. jeho reálnu výšku, keďže časť pripadne do konca marca štátu a bude fakticky znížená (o zaplatenú príslušnú daň). Prihliadnutie na tento moment by nemalo robiť problémy, pretože priznania sa podávajú aj tak až po tomto období (do 30. septembra).

Ako ďalší problém sa ukazuje spôsob stanovenia prírastku majetku, keď sa zmení (alebo zmenila) metodika jeho určenia na tieto účely. Kým doteraz sa napr. neuvádzali peňažné prostriedky na vkladných knižkách alebo účtoch v cudzej mene, od roku 2001 sa uvádzať budú. Ak v skutočnosti k ich nárastu nedôjde, oproti priznaniu podanému pred tromi rokmi sa však ako prírastok objaví.

Ukazuje sa, že bude potrebné problematiku majetkových priznaní u nás ešte prehodnocovať a stanovovať kritériá na objektívne stanovenie hodnoty majetku na daňové účely (t. j. či bol prírastok majetku získaný zo zdanených prostriedkov). Ustanovenie § 40 ods. 10 zákona o správe daní a poplatkov je priveľmi tvrdé. Z majetkových prírastkov, pri ktorých zdanenie nebolo preukázané, správca dane vyrubí daň z príjmov. Dani nebude podliehať iba časť prírastku, ktorá vyplynula zo zmeny cenových predpisov, resp. zmeny všeobecnej ceny (nie z dôvodu zmeny metodiky). Túto skutočnosť by si mali mnohí daňovníci uvedomiť i z toho dôvodu, že do daňového priznania sa vôbec neuvádzajú všetky príjmy (napr. príjmy od dane oslobodené, príjmy zdanené osobitnou sadzbou dane, príjmy získané dedením, darovaním). Z uvedeného dôvodu každý, kto mal alebo má aj takéto príjmy, by mal odkladať všetky doklady o ich existencii. Inak sa mu môže stať, že sa mu tieto príjmy druhýkrát zdania (napr. ak pôjde o príjmy, ktoré boli zdanené osobitnou sadzbou dane) alebo v prípade, ak v čase ich získania boli od dane oslobodené. Pri peňažných vkladoch znejúcich na cudziu menu, v dôsledku rastu kurzov bude zrejme veľkým problémom tento fiktívny nárast majetku v niektorých prípadoch dokázať ako neopodstatnený.

Dagmar Piršelová

počasie

n Dnes bude zrána a predpoludním v nižších polohách ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Cez deň od západu polojasno, miestami ešte oblačno. Najvyššia denná teplota 10 až 15, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou chladnejšie. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápade popoludní postupne zosilnie na 4 až 8 m/s. V piatok bude polooblačno až oblačno, v nižších polohách sa miestami bude vytvárať hmla alebo nízka oblačnosť. V sobotu bude prevažovať oblačné počasie a miestami sa vyskytne dážď. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, v piatok v údoliach pri nočnom vyjasnení okolo 0, najvyššia denná teplota v piatok 10 až 15, v sobotu 8 až 12 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.10 a zapadne o 16.06 hod.

Amsterdamdážď7
Aténypolooblačno17
Belehradoblačno14
Berlínoblačno8
Bratislavapolooblačno12
Bruselveľká oblačnosť9
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťjasno10
Frankfurtoblačno9
Helsinkidážď so snehom4
Istanbuljasno14
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď so snehom1
Lisabonoblačno14
Londýndážď8
Madridoblačno10
Milánodážď9
Moskvajasno-1
Oslo dážď so snehom
Paríždážď8
Prahaoblačno4
Rímoblačno15
Sofiapolooblačno9
Štokholmdážď6
Varšavazamračené7
Viedeňpolooblačno12
Záhrebpolojasno12
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.