Hospodársky denník
USD50,344 Sk
EUR42,541 Sk
CHF28,01 Sk
CZK1,229 Sk
  Štvrtok  23.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Komplexné spektrum služieb

Silné zázemie umožňuje záruky vysokej úrovne kvality

Spoločnosť Energyr sídli v Novom Meste nad Váhom a svoju históriu začala písať v roku 1991 ako dodávateľsko-montážna firma riadiacich systémov v energetike. Postupne sa rozrástla tak, že v súčasnosti zamestnáva 25 stálych a 15 externých pracovníkov v sídle firmy, v bratislavskom zastúpení a poradenských, servisno-montážnych skupinách v Komárne a Topoľčanoch. „Zabezpečujeme projekčné, obchodné, inžinierske, montážne a servisné služby s cieľom poskytnúť zákazníkovi optimálne technické riešenie pri aplikovaní technických a programových prostriedkov vysokej technickej úrovne, ktoré sú produktom popredného svetového koncernu Landis & Staefa. Táto divízia v súčasnosti patrí do

koncernu Siemens,

takže ponúkame v každom prípade jednu z najlepších technológií, ktoré je možné v tejto oblasti na trhu získať. Naším partnerom a garantom v oblasti kombinovanej výroby elektrickej energie a tepla je renomovaná anglická spoločnosť, výrobca aeroderivátov (plynových turbín),” prezentuje náplň činnosti riaditeľ spoločnosti Ing. Vladimír Raček.

Naslovovzatý odborník vo svojom rezorte včas využil nedostatok a podchytil potrebu tejto komodity na slovenskom trhu. Oplatilo sa, dnes je táto spoločnosť najvýznamnejším dodávateľom riadiacich systémov, meracej a regulačnej techniky pre vzduchotechniku, klimatizáciu a diaľkové riadenie tepla v rezortoch, akými je komunálna sféra, bankový sektor, zdravotníctvo, školstvo, ale aj kultúra a predovšetkým priemysel a hotely. Okrem toho, že ponúka inžiniering, teda poradenstvo, vypracovanie štúdií a projektovej dokumentácie, zabezpečí montáž, dodávku a uvedenie do prevádzky. Súčasťou týchto služieb je softvérová analýza, inštalácia základného a aplikovaného softvéru, konfigurácia systému, hardvérové testy, ale aj kompletný

funkčný test

systému, teoretické a praktické zaškolenie operátorov. Posledným úkonom je protokolárne odovzdanie kompletného systému používateľovi. Firma Energyr zabezpečí aj záručný a pozáručný servis.

Zdanlivo širokospektrálne pôsobenie má však niekoľko konkrétnych problémov v reálnej praxi. „Je všeobecne známa skutočnosť, že samosprávy a im prislúchajúce spoločnosti a podniky bytového hospodárstva, ktoré sa v mestách starajú o výrobu a dodávku tepla a teplej úžitkovej vody, bojujú s nedostatkom finančných prostriedkov. Hoci spolupracujeme s takými podnikmi bytového hospodárstva, ako sú Komárno, Levice, Šurany, Hlohovec, Trnava, Trenčín, Partizánske, Nové Mesto nad Váhom či Piešťany. Tieto podniky v rámci zlej legislatívy len veľmi ťažko hľadajú finančné zdroje, ich splátkový kalendár má taký časový horizont, že nám peniaze chýbajú aj pri našom obrate. Zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu pociťujeme a citlivo vnímame. Preto naše aktivity v komunálnej sfére sú utlmené. Keďže nastupujeme po výstavbe či rekonštrukcii objektov ako poslední, stáva sa aj to, že spoločnosť, ktorá si u nás dodávku a montáž riadiacich systémov objednala, je už jednoducho finančne celkom vyčerpaná. To všetko negatívne ovplyvňuje nielen samu ekonomiku spoločnosti, ale aj jej ďalšie aktívne pôsobenie na trhu.”

Medzi najvýznamnejšie referenčné aktivity patrí Business centrum v Bratislave, Grand Hotel v Demänovskej doline, hotel Holiday Inn Bratislava a Slovakofarma Hlohovec. K hotelom treba pričleniť aj hotel Danube Bratislava, Permon Podbanské, Magnólia Piešťany, rekonštrukcie viacerých hotelov vo Vysokých Tatrách, ako aj niektoré patriace pod Soreu. V oblasti fabrík, výrobných a poľnohospodárskych podnikov medzi najväčších odberateľov

patrí Volkswagen

Bratislava, Tabak Spišská Belá, Yazaki-Debnár Slovakia Prievidza, Drôtovňa Hlohovec, Coca-Cola Lúka nad Váhom, Poľnohospodárske družstvo Dvory nad Žitavou, Stavkomplet Bratislava, Mäsokombinát Nové Zámky, AVS Bratislava a ďalšie. V oblasti kúpeľníctva a zdravotníctva sú podpísaní pod SLK Trenčianske Teplice, SLK Piešťany, Kúpele Brusno, NsP Handlová, Rooseveltova nemocnica Banská Bystrica, NsP Zlaté Moravce, Pezinok, Trenčín atď. Oblasť bankového sektora zastupuje predovšetkým ČSOB v Bratislave, Otčina v Trenčíne, ale aj Divadlo A. Bagara v Nitre a Cirkevné centrum Ružinov, rad stredných odborných učilíšť a základných škôl.

Firma je podpísaná aj pod viaceré práce v zahraničí - Kazachstan, Ukrajina, Rusko a Česko. V oblasti kombinovanej výroby elektrickej energie a tepla ponúka technologické a ekonomické štúdie, financovanie celého projektu, zmluvu o prevádzkovaní a o odbere elektrickej i tepelnej energie. Ročný obrat firmy sa pohybuje od 50 do 70 mil. Sk, pričom 80 % objednávok vzíde z výsledkov verejných súťaží. Cenové relácie sa pohybujú od 300-tisíc Sk po 20 miliónové, a tak je len ťažké určiť prognózu ďalšieho vývoja spoločnosti. Na Slovensku je veľmi

silná konkurencia,

prejavuje sa predovšetkým v cenovej politike. Produkty tepelných systémov tu dodávajú štyri silné svetové koncerny. Získať zákazku vo verejnej súťaži, na ktorej sa zúčastní aj dvadsať spoločností, nie je jednoduché. Firme Energyr sa to darí aj preto, že ponúka komplexné spektrum služieb, pod ktorými je podpísaná kvalita.

Zora Petrášová

počasie

n Dnes bude zrána a predpoludním v nižších polohách ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Cez deň od západu polojasno, miestami ešte oblačno. Najvyššia denná teplota 10 až 15, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou chladnejšie. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápade popoludní postupne zosilnie na 4 až 8 m/s. V piatok bude polooblačno až oblačno, v nižších polohách sa miestami bude vytvárať hmla alebo nízka oblačnosť. V sobotu bude prevažovať oblačné počasie a miestami sa vyskytne dážď. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, v piatok v údoliach pri nočnom vyjasnení okolo 0, najvyššia denná teplota v piatok 10 až 15, v sobotu 8 až 12 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.10 a zapadne o 16.06 hod.

Amsterdamdážď7
Aténypolooblačno17
Belehradoblačno14
Berlínoblačno8
Bratislavapolooblačno12
Bruselveľká oblačnosť9
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťjasno10
Frankfurtoblačno9
Helsinkidážď so snehom4
Istanbuljasno14
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď so snehom1
Lisabonoblačno14
Londýndážď8
Madridoblačno10
Milánodážď9
Moskvajasno-1
Oslo dážď so snehom
Paríždážď8
Prahaoblačno4
Rímoblačno15
Sofiapolooblačno9
Štokholmdážď6
Varšavazamračené7
Viedeňpolooblačno12
Záhrebpolojasno12
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.