Hospodársky denník
USD50,344 Sk
EUR42,541 Sk
CHF28,01 Sk
CZK1,229 Sk
  Štvrtok  23.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Na obnovu takmer nezostáva

Súčasné cestovné nenapĺňa pokladnice SAD

Hromadná autobusová doprava aj bez transformácie majetku prežíva zložité obdobie vývoja. Podnikom SAD sa len s námahou darí udržať veľmi krehkú rovnováhu v ekonomike, ktorá zostáva pod tlakom rastúcich nákladov a cien služieb. Podniky musia riešiť dlhoročný deficit v technickej modernizácii, aby doprava jedného dňa neskolabovala na nedostatku prevádzkyschopných vozidiel. Na aktuálny vývoj v tejto oblasti sme sa opýtali zodpovedných pracovníkov SAD vo Zvolene a v Lučenci.

Od roku 1993 SAD Zvolen vykazuje každoročne plusový hospodársky výsledok v objeme 300-tisíc až 1,1 mil. Sk. Ceny vstupov však stále stúpajú, napríklad medziročné zvýšenie cien pohonných látok predstavuje momentálne až 39 percent. Pri materiálových nákladoch je toto navýšenie 12 – 18 percent, pričom SAD sa darí vnútropodnikovými opatreniami stlačiť ich dosah na 9 %. Možnosti sú podľa ekonomického námestníka Ing. Jána Konôpku v náhrade drahších súčiastok za lacnejšie a predovšetkým v renovácii opotrebovaných dielcov v rozsahu 10 – 12 percent ročne. Za takých podmienok a najmä vzhľadom na potrebu modernizácie dopravného parku, nie je možné

udržať ceny

cestovného na doterajšej úrovni. Napríklad v prípade mestskej hromadnej dopravy, ak by mal dopravca zohľadniť všetky vstupné náklady a potrebu tvorby zisku na obnovu vozidiel, by jednoduchý cestovný lístok musel stáť nie 8, ale 9 – 10 Sk. Ekonomiku SAD najvýraznejšie zhoršuje najmä uplatnenie zliav a nevyhnutnosť zabezpečenia obslužnosti územia. Štát predovšetkým z hľadiska obslužnosti územia, kde sa prejavuje vplyv prímestskej dopravy, momentálne dlhuje podniku 51 mil. Sk a korekciu by si vyžiadalo aj uplatňovanie nárokov na bezplatné cestovanie. Priemerný vek autobusov vo zvolenskej SAD prevyšuje v súčasnosti desať rokov. Prostredníctvom štátneho programu obnovy nakúpi podnik v tomto roku 12 nových vozidiel a prínosom sú v tomto smere aj generálne opravy. Tie sa ročne týkajú 18 – 24 autobusov, pričom v tomto roku to bude podľa očakávania 27 a možno i viac vozidiel.

„Kým na jednej strane ceny vstupov rastú a v našich podmienkach nie sú štátom regulované, prevažná časť výkonov, najmä v pravidelnej doprave naopak podlieha pri tvorbe cien takejto kontrole,“ povedala nám ekonomická námestníčka SAD Lučenec Ing. Iveta Dovalová. Do ekonomiky podniku sa to prenáša negatívne a aj keď štát vykrýva

časť straty

z pravidelnej dopravy, tá nie je zisková. Bez podpory štátu zatiaľ nie je možná ani obnova vozidiel. Tohto roku SAD Lučenec kúpila osem nových autobusov, z toho sedem malokapacitných, ktoré šetria prevádzkové náklady na menej vyťažených linkách. V MHD zatiaľ zostávajú pri nezmenených cenách cestovného a ukáže sa, čo prinesie budúci rok. Významnou posilou v obnove autobusov sú generálne opravy vo vlastnom zariadení. Stratu z pravidelnej dopravy pomáha zmierniť ponuka týchto služieb aj pre cudzích odberateľov a podobne aj využitie voľných kapacít v doprave.

Peter Farárik

počasie

n Dnes bude zrána a predpoludním v nižších polohách ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Cez deň od západu polojasno, miestami ešte oblačno. Najvyššia denná teplota 10 až 15, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou chladnejšie. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápade popoludní postupne zosilnie na 4 až 8 m/s. V piatok bude polooblačno až oblačno, v nižších polohách sa miestami bude vytvárať hmla alebo nízka oblačnosť. V sobotu bude prevažovať oblačné počasie a miestami sa vyskytne dážď. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, v piatok v údoliach pri nočnom vyjasnení okolo 0, najvyššia denná teplota v piatok 10 až 15, v sobotu 8 až 12 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.10 a zapadne o 16.06 hod.

Amsterdamdážď7
Aténypolooblačno17
Belehradoblačno14
Berlínoblačno8
Bratislavapolooblačno12
Bruselveľká oblačnosť9
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťjasno10
Frankfurtoblačno9
Helsinkidážď so snehom4
Istanbuljasno14
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď so snehom1
Lisabonoblačno14
Londýndážď8
Madridoblačno10
Milánodážď9
Moskvajasno-1
Oslo dážď so snehom
Paríždážď8
Prahaoblačno4
Rímoblačno15
Sofiapolooblačno9
Štokholmdážď6
Varšavazamračené7
Viedeňpolooblačno12
Záhrebpolojasno12
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.