Hospodársky denník
USD50,344 Sk
EUR42,541 Sk
CHF28,01 Sk
CZK1,229 Sk
  Štvrtok  23.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Vtáčí spev aj v spánku

Kolektív odborníkov vedený biológom Danielom Margoliashom z Chicagskej univerzity verí, že spev je pre vtákov veľmi dôležitou vlastnosťou. Zistené poznatky vraj môžu vniesť svetlo do teórie, podľa ktorej má skúmanie nových speváckych schopností vtákov počas spánku význam pre ľudský vyučovací proces. „Na základe výsledkov nášho bádania sa domnievame, že spevavým vtákom sa v sne zdá o spievaní,“ povedal Daniel Margoliash. „Učíme sa toho oveľa viac. Zebrička pestrá (malý pestrofarebný spevavý vták žijúci v Austrálii) slúži ako prvý modelový systém, ukazujúci, ako mozog zvláda zložité informácie,“ povedal.

Pre svoje výskumy Margoliash a jeho kolegovia vytvorili systém, ktorý im umožňuje monitorovať jednotlivé neuróny v mozgu. Rozsiahle sledovanie zebričky pestrej vedcom presne ukázalo, aké časti jej mozgu pracujú, keď spieva.

Počas spánku mozgová aktivita sledovaných vtákov vysielala melodické vzory, ktoré sa veľmi podobali tým, ktoré vtáci vydávajú, keď sú v bdelom stave. Preto sa vedci domnievajú, že počas spánku vtáci snívajú. „Myslím si, že sa im zdá o ich speve, ale v rôznych prevedeniach, podobne, ako sa nám snívajú každodenné skúsenosti, ale nezvyčajným spôsobom,“ vysvetlil Margoliash.

(dan)

počasie

n Dnes bude zrána a predpoludním v nižších polohách ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Cez deň od západu polojasno, miestami ešte oblačno. Najvyššia denná teplota 10 až 15, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou chladnejšie. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápade popoludní postupne zosilnie na 4 až 8 m/s. V piatok bude polooblačno až oblačno, v nižších polohách sa miestami bude vytvárať hmla alebo nízka oblačnosť. V sobotu bude prevažovať oblačné počasie a miestami sa vyskytne dážď. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, v piatok v údoliach pri nočnom vyjasnení okolo 0, najvyššia denná teplota v piatok 10 až 15, v sobotu 8 až 12 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.10 a zapadne o 16.06 hod.

Amsterdamdážď7
Aténypolooblačno17
Belehradoblačno14
Berlínoblačno8
Bratislavapolooblačno12
Bruselveľká oblačnosť9
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťjasno10
Frankfurtoblačno9
Helsinkidážď so snehom4
Istanbuljasno14
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď so snehom1
Lisabonoblačno14
Londýndážď8
Madridoblačno10
Milánodážď9
Moskvajasno-1
Oslo dážď so snehom
Paríždážď8
Prahaoblačno4
Rímoblačno15
Sofiapolooblačno9
Štokholmdážď6
Varšavazamračené7
Viedeňpolooblačno12
Záhrebpolojasno12
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.