Hospodársky denník
USD50,344 Sk
EUR42,541 Sk
CHF28,01 Sk
CZK1,229 Sk
  Štvrtok  23.Novembra 2000

Rušné obchodovanie s korunou

Včerajšie obchodovanie na slovenskom devízovom trhu nadviazalo na mierny zisk slovenskej koruny oproti euru z utorka. Záujem o slovenskú korunu - po otvorení trhu ponúkla na predaj väčší balík devíz jedna z domácich bánk na príkaz jej klienta - poslal jej kurz oproti spoločnej európskej mene z otváracích 42,640 na 42,540 Sk/1 EUR okolo poludnia. Táto úroveň však podnietila zahraničné banky na predaje slovenských korún, a tak sa v závere obchodovania časť ziskov koruny stratila a vrátila sa na 42,610 Sk/1 EUR. Korune sa teda nepodarilo prelomiť hranicu 42,500 Sk/1 EUR, kde sa naposledy kótovala po referende. Zahraničné banky na tejto úrovni totiž okamžite predávajú koruny, a tak zvrátia jej posilňovanie sa. K prelomeniu vplyvu zahraničných bánk a výraznejšiemu zisku koruny, a teda prelomeniu tejto v súčasnosti magickej hranice, je nevyhnutná konverzia väčšieho balíka devíz.

Vývoj kurzu slovenskej meny oproti americkému doláru bol v réžii svetových finančných trhov. Výrok Najvyššieho súdu štátu Florida, ktorý znel v prospech demokratického kandidáta A. Gora, pomohol v predpoludňajších hodinách euru oproti americkému doláru, pretože sa zvyšuje pravdepodobnosť spoločnej intervencie centrálnych bánk krajín G7 v prospech spoločnej európskej meny. Víťazstvo G. Busha robí takúto intervenciu menej pravdepodobnou ako víťazstvo A. Gora. Pozitívne impulzy pre posilňovanie sa eura však z výroku floridského súdu postupne vyprchali. A tak koruna včera na dolári mierne stratila, keď jej kurz klesol z otváracích 50,270 za jeden dolár na 50,500 Sk/1 USD. Zatváracia kotácia oproti doláru bola 50,436 Sk/1 USD, oproti nemeckej marke to bolo 21,704 Sk/1 DEM. Koruna tak bola včera 29,20 % v depreciácii oproti bývalej centrálnej parite.

Výborný deň má za sebou česká mena, ktorá sa oproti euru dostala včera na historické maximum - z otváracích 34,64 Kč/1 EUR sa vyšplhala na 34,35 Kč/1 EUR, čo zodpovedá 17,57 českých korún za jednu nemeckú marku. Zisky českej meny oproti euru sú dôsledkom nákupov českých korún zahraničnými investormi, ktorí tak prejavili dôveru v silu tejto meny.

V súvislosti s vývojom kurzu eura oproti americkému doláru je zaujímavá analýza ekonomiky krajín Európskej únie z dielne Európskej komisie. Tá ju považuje za najlepšiu za posledných desať rokov. Podľa prognózy komisie by HDP v budúcom roku mal vzrásť o 3,1 %. Je to síce menej ako 3,4-percentný rast, ktorý sa očakáva v tomto roku, je to však dôsledok vysokých cien ropy. V roku 2002 by mal HDP únie vzrásť o 3 %. Vysoká cena ropy, ale aj slabé euro budú tlačiť aj na infláciu, avšak jej rast by podľa prognózy mal byť v budúcom roku menší ako 2 % a o rok neskôr klesnúť na 1,8 %. Dôsledky súčasnej explózie cien ropy na svetových trhoch by teda nemali byť také veľké ako v sedemdesiatych rokoch. Štátne rozpočty krajín EÚ by mali skončiť s miernym prebytkom. Pozitívne by sa mal vyvíjať aj trh práce - miera nezamestnanosti by mala klesnúť z tohtoročných 8,4 % na 7,3 % v roku 2002, pričom priemerná mzda by mala narásť v budúcom roku o 3,2 %.

Anton Legéň

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.