Hospodársky denník
USD50,344 Sk
EUR42,541 Sk
CHF28,01 Sk
CZK1,229 Sk
  Štvrtok  23.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Strach z neúspechu

Žiadne termíny rozšírenia EÚ

Úsilie Európskej únie pri reformách svojich inštitúcií, ktoré sú nevyhnutné na rozšírenie 15-členného bloku, musí byť na decembrovom summite vo francúzskom Nice korunované úspechom. V Bruseli to včera vyhlásil nemecký kancelár Gerhard Schröder. „Urobíme všetko, aby sme pomohli francúzskemu predsedníctvu a dosiahli úspech v Nice,“ povedal Schröder na tlačovej konferencii po rokovaní s predsedom Európskej komisie Romanom Prodim. Kancelár dodal, že Nemecko „bolo, je a vždy bude lokomotívou“ EÚ. Schröder zároveň schladil hlavy kandidátskych krajín a oznámil, že žiadne dátumy skončenia prístupových rokovaní či dokonca termíny rozšírenia summit v Nice neprinesie.

Nemecký kancelár sa týmto spôsobom zjavne snažil rozbiť fámy, že vo francúzsko-nemeckom integračnom motore to v rozhodujúcich okamihoch pred summitom v Nice riadne zaškrípalo. Nejde pritom len o jeho zdvorilostné slová o „pomoci francúzskemu predsedníctvu“, ale najmä rozhodné odmietnutie stanovenia termínov rozšírenia. Práve Francúzsko totiž nebolo nadšené nedávnym vyhlásením nemeckého šéfa diplomacie Joshku Fischera, že únia sa v roku 2005 rozšíri o desať krajín. Onedlho sa však na spoločnom summite vo francúzskom kúpeľnom mestečku Vittel dve európske mocnosti dohodli na neurčení termínov rozšírenia a Schröder včera potvrdil, že dohoda v tomto smere platí. No stále sa vôbec nedá hovoriť o idylke na relácii Paríž - Berlín. V mimoriadne dôležitých bodoch reformy európskych inštitúcií sa názory Nemecka a Francúzska výrazne rozchádzajú. Nemecko preferuje omnoho výraznejší posun k väčšinovému rozhodovaniu ako Francúzsko, ktoré žiada zachovanie veta prinajmenšom pokiaľ ide o otázky obrany a zahraničnej politiky. Paríž sa ďalej bráni nemeckému návrhu, aby sa hlasy jednotlivých krajín v Európskej rade (ER) zvážili podľa počtu obyvateľov, z čoho by Nemecko ako najľudnatejšia krajina profitovalo (v súčasnosti Francúzsko a Nemecko majú rovnaký počet hlasov). Paríž dokonca odmieta aj princíp dvojitej väčšiny, ktorý podporujú aj niektoré menšie krajiny a podľa ktorého by na schválenie návrhu v ER bola potrebná väčšina zvážených hlasov, ako aj podpora väčšiny členských krajín. Nakoniec, Berlín a Paríž majú rozličné predstavy aj pokiaľ ide o celkovú víziu novej Európy. Zatiaľ čo nemecký politici otvorene hovoria o federácii a volenom prezidentovi Európskej komisie, Francúzi skôr podporujú Európu ako zväz národných štátov. K tomu ešte treba pridať súčasné rozpory medzi dvoma mocnosťami, ktoré priamo nesúvisia s vnútornou reformou EÚ, ale reálne sťažujú dosiahnutie kompromisu. Či už ide o otázku transportu nemeckého jadrového odpadu alebo francúzskych problémov s hovädzím mäsom a BSE.

No, ak sa Nemecko s Francúzskom napokon predsa dohodnú (doteraz sa dohodli takmer vždy), summit v Nice ešte stále nemusí byť úspešný. Proti sa môžu postaviť malé štáty. Napríklad Portugalsko v týchto dňoch oznámilo, že sa nebude prizerať ako veľké štáty ako alibi využívajú vstup nových členov do EÚ a preberajú kontrolu nad menšími. Nice je pritom každým dňom

(TASR/by)

počasie

n Dnes bude zrána a predpoludním v nižších polohách ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Cez deň od západu polojasno, miestami ešte oblačno. Najvyššia denná teplota 10 až 15, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou chladnejšie. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápade popoludní postupne zosilnie na 4 až 8 m/s. V piatok bude polooblačno až oblačno, v nižších polohách sa miestami bude vytvárať hmla alebo nízka oblačnosť. V sobotu bude prevažovať oblačné počasie a miestami sa vyskytne dážď. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, v piatok v údoliach pri nočnom vyjasnení okolo 0, najvyššia denná teplota v piatok 10 až 15, v sobotu 8 až 12 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.10 a zapadne o 16.06 hod.

Amsterdamdážď7
Aténypolooblačno17
Belehradoblačno14
Berlínoblačno8
Bratislavapolooblačno12
Bruselveľká oblačnosť9
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťjasno10
Frankfurtoblačno9
Helsinkidážď so snehom4
Istanbuljasno14
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď so snehom1
Lisabonoblačno14
Londýndážď8
Madridoblačno10
Milánodážď9
Moskvajasno-1
Oslo dážď so snehom
Paríždážď8
Prahaoblačno4
Rímoblačno15
Sofiapolooblačno9
Štokholmdážď6
Varšavazamračené7
Viedeňpolooblačno12
Záhrebpolojasno12
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.