Hospodársky denník
USD50,344 Sk
EUR42,541 Sk
CHF28,01 Sk
CZK1,229 Sk
  Štvrtok  23.Novembra 2000

Strach z neúspechu

Žiadne termíny rozšírenia EÚ

Úsilie Európskej únie pri reformách svojich inštitúcií, ktoré sú nevyhnutné na rozšírenie 15-členného bloku, musí byť na decembrovom summite vo francúzskom Nice korunované úspechom. V Bruseli to včera vyhlásil nemecký kancelár Gerhard Schröder. „Urobíme všetko, aby sme pomohli francúzskemu predsedníctvu a dosiahli úspech v Nice,“ povedal Schröder na tlačovej konferencii po rokovaní s predsedom Európskej komisie Romanom Prodim. Kancelár dodal, že Nemecko „bolo, je a vždy bude lokomotívou“ EÚ. Schröder zároveň schladil hlavy kandidátskych krajín a oznámil, že žiadne dátumy skončenia prístupových rokovaní či dokonca termíny rozšírenia summit v Nice neprinesie.

Nemecký kancelár sa týmto spôsobom zjavne snažil rozbiť fámy, že vo francúzsko-nemeckom integračnom motore to v rozhodujúcich okamihoch pred summitom v Nice riadne zaškrípalo. Nejde pritom len o jeho zdvorilostné slová o „pomoci francúzskemu predsedníctvu“, ale najmä rozhodné odmietnutie stanovenia termínov rozšírenia. Práve Francúzsko totiž nebolo nadšené nedávnym vyhlásením nemeckého šéfa diplomacie Joshku Fischera, že únia sa v roku 2005 rozšíri o desať krajín. Onedlho sa však na spoločnom summite vo francúzskom kúpeľnom mestečku Vittel dve európske mocnosti dohodli na neurčení termínov rozšírenia a Schröder včera potvrdil, že dohoda v tomto smere platí. No stále sa vôbec nedá hovoriť o idylke na relácii Paríž - Berlín. V mimoriadne dôležitých bodoch reformy európskych inštitúcií sa názory Nemecka a Francúzska výrazne rozchádzajú. Nemecko preferuje omnoho výraznejší posun k väčšinovému rozhodovaniu ako Francúzsko, ktoré žiada zachovanie veta prinajmenšom pokiaľ ide o otázky obrany a zahraničnej politiky. Paríž sa ďalej bráni nemeckému návrhu, aby sa hlasy jednotlivých krajín v Európskej rade (ER) zvážili podľa počtu obyvateľov, z čoho by Nemecko ako najľudnatejšia krajina profitovalo (v súčasnosti Francúzsko a Nemecko majú rovnaký počet hlasov). Paríž dokonca odmieta aj princíp dvojitej väčšiny, ktorý podporujú aj niektoré menšie krajiny a podľa ktorého by na schválenie návrhu v ER bola potrebná väčšina zvážených hlasov, ako aj podpora väčšiny členských krajín. Nakoniec, Berlín a Paríž majú rozličné predstavy aj pokiaľ ide o celkovú víziu novej Európy. Zatiaľ čo nemecký politici otvorene hovoria o federácii a volenom prezidentovi Európskej komisie, Francúzi skôr podporujú Európu ako zväz národných štátov. K tomu ešte treba pridať súčasné rozpory medzi dvoma mocnosťami, ktoré priamo nesúvisia s vnútornou reformou EÚ, ale reálne sťažujú dosiahnutie kompromisu. Či už ide o otázku transportu nemeckého jadrového odpadu alebo francúzskych problémov s hovädzím mäsom a BSE.

No, ak sa Nemecko s Francúzskom napokon predsa dohodnú (doteraz sa dohodli takmer vždy), summit v Nice ešte stále nemusí byť úspešný. Proti sa môžu postaviť malé štáty. Napríklad Portugalsko v týchto dňoch oznámilo, že sa nebude prizerať ako veľké štáty ako alibi využívajú vstup nových členov do EÚ a preberajú kontrolu nad menšími. Nice je pritom každým dňom

(TASR/by)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.