Hospodársky denník
USD50,434 Sk
EUR42,602 Sk
CHF28,011 Sk
CZK1,24 Sk
  Piatok  24.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Najhoršie stavbárske výsledky má Slovensko

Nezamestnanosť a kolaps výstavby má spoločného menovateľa

Viacerí stavbárski odborníci tvrdia, že súčasná kríza v staveb. . .

Mailová schránka: nazory@hd-dennik.sk

Doma minúty, v cudzine sekundy

Dovoľujem si touto formou reagovať na článok Veľkí výhodnejšie z vášho denníka zo dňa 23. novembra. Som držiteľom karty Ma. . .

Menej politiky, viac odbornosti

Šéfredaktor Hd P. Kasalovský oslovil tromi otázkami v závere októbra 22 osobností z hospodárstva. Dnes uverejňujeme odpovede Ladislava Sedmáka, prezidenta Tauris, a. . .

Splátky úrokov zvyšujú pasíva

Slovensko z hľadiska Československej obchodnej banky

Dnes uverejňujeme tretiu (14. 11. a 21. 11.) časť analýzy stavu ekonomiky Slovenskej republiky. Jej autori Petr. . .

Vládny optimizmus, avšak málo impulzov

Štátny rozpočet na rok 2001 bude mať novú podobu. Schodky verejných financií sa zahrnú do štátneho rozpočtu kvôli transparentnejším tokom finančných prostrie. . .

Neperspektívni? Nie, iba vedome nás obchádzajú

„Ak ide o význam kožiarskeho a obuvníckeho priemyslu v národnom hospodárstve, v porovnaní s obdobím pred začatím transformácie ekonomiky sa postave. . .

Už finále?

Súperenie o získanie českej finančnej skupiny Union Group, ktorého kľúčovými spoločnosťami sú Union banka a Vojenský otvorený penzijný fond, sa chýli ku koncu. Rokovania o vstupe sú už . . .

Sľubný HDP

Hrubý domáci produkt Ruska vzrástol za prvých deväť mesiacov o 7,3 % na medziročnej báze. Rovnako pozitívny vývoj zaznamenala aj priemyselná produkcia, ktorá sa v rovnakom období zvýšil. . .

Stabilný vývoj

Ako uvádza správa nemeckej centrálnej banky, výhľad hospodárstva eurozóny je napriek signálom o spomaľovaní ekonomického rastu stále pozitívny. Bundesbanka odhaduje rast nemeckého. . .

Ide o kľúčové úlohy

Komentuje Ladislav Kulik

Jednodňový výjazd vlády do akéhokoľvek regiónu Slovenska je príliš krátky čas na to, aby sa stihla oboznámiť so všetkými jeho problémami či úspechm. . .

Výhodný informačný systém

Duplicitné zabezpečovanie prenosov dát

Vláda SR schválila dobudovanie celoplošnej siete, ktorá rieši technicky a ekonomicky najvýhodnejšie dátové prepojenie subjektov. . .

Okresný úrad môžu dostavať

Priemstav do konca roka dostal 12 mil. Sk

Po dvojročnom útlme stavebných prác pokračuje výstavba budovy Okresného úradu v Pezinku. Do konca roka môže dodávateľ stav. . .

Sedem učiteľských priorít

Podmienky na podpis generálnej dohody

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) pripravil podľa jeho predsedu Jána Gašperana sedem vlastných priorít. Medzi h. . .

Ocenia výnimočné výkony

Pihlášky treba podať do 13. júla 2001

Siemens, Siemens Business Services, SWH a Slovenská rektorská konferencia podpísali dohodu o zriadení ceny Werner von Siemens Exc. . .

Sčítanie ľudu

Pravidelné sčítanie obyvateľov, domov a bytov sa po desiatich rokoch uskutoční 26. mája 2001, no Štatistický úrad SR už v týchto dňoch zabezpečuje tlač sčítacích tlačív. Požadovan. . .

Drahší telefón

Slovenské telekomunikácie pripravujú od začiatku budúceho roka nový cenník telekomunikačných služieb, v ktorom dôjde k niektorým úpravám regulovaných cien. Nový cenník predpoklad. . .

Projektov je 126

Štát v roku 2000 sumou približne 133 mil. Sk podporí 126 projektov orientovaných na pomoc aktivitám malých podnikateľov v 29 okresoch, ktoré sa vyznačujú vysokou mierou nezamest. . .

Spona-Zdroj

Novú akciovú spoločnosť na nákupnú a marketingovú činnosť v obchode s potravinárskym a nepotravinárskym tovarom pod názvom Spona-Zdroj založilo desať slovenských podnikateľských sub. . .

O 70 mil. Sk

Rastom nákladov približne o 70 mil. Sk by sa na budúci rok v akciovej spoločnosti Chemko Strážske prejavilo zvýšenie cien zemného plynu pre veľkoodberateľov o 30 percent, ktoré od 1. . .

Pre študentom

Bezbariérové centrum otvoria pre verejnosť počas výstavy Gaudeamus na Technickej univerzite v Košiciach. Projekt vybavený špičkovým zariadením bude slúžiť najmä pre vysokoškolské v. . .

Strany a hnutia

KDH - Podľa včerajšieho vyjadrenia P. Hrušovského na tlačovej konferencii, KDH je pripravené pripojiť sa ku koaličnej dohode podpisom dodatku, teda prijať model štyri plus jeden . . .

Vlastné znamená ochranu, lepšie je vyrábať doma

Komentuje Vladimír Turanský

Chovatelia hovädzieho dobytka, obchodníci, občania i vlády viacerých západných krajín sú nešťastní a znepokojení . . .

Tajomstvo je za etiketami

Cenová dostupnosť zaujíma zákazníka

Predaj bez čiarových kódov si v súčasnosti ťažko vieme predstaviť. Dopyt po špecializovaných identifikačných systémoch čiarových k. . .

Vianočný duel

O finančnú podporu 100 tisíc Sk bude v siedmich vianočných „dueloch“ súťažiť štrnásť miest v SR. V tzv. mestskom dueli sa pod patronátom primátorov proti sebe 1. decembra postavi. . .

Agrolet nemá nad čím jasať

Lietadlo nie je traktor, má prísne pravidlá

Viaceré družstvá po tom jarnom suchu uvažovali, či vôbec dať do pôdy živiny a chemickú ochranu, keď vedeli, že úroda bude. . .

V Dusle Šaľa dominuje odbornosť a skúsenosť

Ak chýba konkurencieschopnosť, prichádza ekonomická prehra, čo sa netýka prezieravého manažmentu

„Najhorší zážitok z môjho 25-ročného pôsobenia v D. . .

Vyvarujte sa vyčerpania

Odborníci už dlho (a márne) upozorňujú, že s prácou to radšej príliš nepreháňajte. Každý deň práca až do večera a nulový osobný život vás môžu fyzicky úplne vyčerpať. V . . .

Ste čokoholik?

Milí naši „upracovanci“... Máte pocit, že sa vám do ničoho nechce a že ani vám nič skvelé už neprichádza na um? Ľahká pomoc. Vedci totiž prišli na to, že čokoláda má na organizmus. . .

Golf ako liek ?

Vraj to nie je celkom vylúčené, že v budúcnosti budú lekári ľuďom chorým na srdce či prepracovaným podnikateľom a manažérom rovnako často ako lieky predpisovať golf. Fyzické cvi. . .

Páni, pozor na depresiu!

Hoci depresie dvakrát častejšie postihujú ženy než mužov, ich dosah na silnejšiu polovicu ľudstva je omnoho tvrdší. Ako uviedol magazín PsycPort, približne rovnaké perc. . .

Tuk životne dôležitý

Napriek nedávnemu úsiliu ospravedlniť statnú postavu, stále máme sklony pohŕdať telesným tukom a snažíme sa ho odstrániť diétami alebo chirurgickým zákrokom. Slová, ktoré p. . .

Biologické hodiny

Jeden deň trvá pre biologické hodiny človeka presne 24 hodín a 11 minút, a to až do vysokého veku. Zistili to vedci z Harvard Medical School v Bostone, ktorí z poverenia ameri. . .

Škodlivina v káve

Milovníci kávy, ktorí ignorujú varovanie pred pitím svojho obľúbeného nápoja, musia rátať s ďalším nebezpečenstvom, s ktorým je pôžitok z tohto moku spojený. Je ním ochratoxín. . .

Slovensko v treťom tisícročí

Nový darček dostane Slovenská republika koncom tohto roku, keď sa oficiálne skončí druhé a začne tretie tisícročie. Bude to prekrásna obrazová publikácia od dvojice. . .

Jubilejný rok múzea

Výstavu s názvom Svätci a svätice na pamiatkach... sprístupnilo verejnosti Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici. Prezentáciou vlastných zbierok sa tak pripája k os. . .

Nevydarený pokus o revolúciu

Predstavovať Fredericka Forsytha ako autora čitateľom románov s napínavým dejom, v ktorom sa takmer vždy spájajú reálne fakty s fikciou, skutočné udalosti sa zapliet. . .

Vínom k vyššej kultúrnosti

Víno je skvelým spoločníkom pri zábave, ale i v žiali, je ospevované v piesňach i vo veršoch, sprevádza nás vo chvíľach slávnostných i obyčajnejších. Vínom (šampanským. . .

Ojedinelé fotozábery fascinujú

Dejiny, historické súvislosti a pamätihodnosti jedného z najvzácnejších gotických chrámov v Európe - košického Dómu svätej Alžbety - zachytáva publikácia, kto. . .

Elektronická kniha o závislosti

Komunita mladých narkomanov je špecifickým prostredím, do ktorého Sylvia Mozerová zasadila príbeh knihy Motýlik. Zaujímavosťou je, že ide o prvú knihu, ktor. . .

drobničky

Knihu nostalgických a staromódnych historiek Pešo do neba spisovateľa Dušana Dušeka uvádza na slovenský knižný trh vydavateľstvo Slovart.

Divadlo/Schola ludus Bratislava pripravil. . .

Čo by vás malo zaujímať pri havarijnej poistke

- výška plnenia, ak zaviním nehodu

- výška plnenia, ak nezaviním nehodu

- bonus/malus

- priznávanie bonusov z inej poisťovne

- uznanie. . .

Treba zabezpečiť rodinu?

Životná poistka je osvedčený druh investovania

Ak povieme životné poistenie, mnohí ľudia zareagujú negatívne slovami: Nepotrebujem, veď načo mi budú peniaze, keď zomri. . .

Predstavuje sa: www.poistka.sk

DataBase Consulting, nezávislá spoločnosť pre informácie pripravuje webovskú stránku www.poistka.sk. Jej cieľom je ponúknuť návštevníkom koncentrované informácie o. . .

Prečo poistka právnej ochrany?

Spôsobil vám niekto škodu (na aute, zdraví) ? Máte problém s vymáhaním náhrady škody na majetku, ušlého zisku, nemocničné výdavky, bolestné ?

Spôsobili ste vy š. . .

Prvou švajčiarskou finančnou inštitúciou na Slovensku je Zürich

V auguste minulý rok vstúpila na slovenský trh nová poisťovacia spoločnosť Zürich Poisťovňa, a. s. Pred skončením jej prvého úpl. . .

Zákonník práce a poistné

Dnešnú prílohu venujeme problematike platieb povinného poistného, ktoré zamestnanci a ich zamestnávatelia musia platiť do príslušných inštitúcií z príjmov vyplácaných na. . .

Študenti a odvody do fondov

Zdravotné poistenie - Rozhodujúci príjem

Dohoda o pracovnej činnosti zakladá účasť na nemocenskom poistení za podmienok, že zamestnanec činný na základe „dohody o p. . .

Dohoda o pracovnej činnosti

Jedným z pracovnoprávnych vzťahov je aj dohoda o pracovnej činnosti, ktorá patrí medzi dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Je upravená v § 237 až § . . .

Platby do Sociálnej poisťovne

Nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie

Dohoda o pracovnej činnosti účasť na nemocenskom poistení zakladá za podmienok, že zamestnanec činný na základe. . .

Príspevok na poistenie v nezamestnanosti

Osoba, bez zreteľa na skutočnosť, či jej dohoda o pracovnej činnosti účasť na nemocenskom poistení zamestnancov zakladá alebo nezakladá, od 1. august. . .

Komanditisti a komplementári

Komanditná spoločnosť a odvody do fondov

Komanditná spoločnosť (§§ 93 až 104 Obchodného zákonníka) patrí medzi tzv. zmiešané spoločnosti z dôvodu rôzneho právneho. . .

Zaopatrovací príspevok

Podmienky - Poskytovanie - Oprávnená osoba

Manžel je od októbra 2000 na základnej vojenskej službe. Ja som študentkou tretieho ročníka vysokej školy. Bývame s rodičmi, . . .

Príspevok na pohreb

Ako postupujeme pri uplatňovaní nároku

V septembri 2000 mi zomrel manžel. Zamestnávateľ mi však nevyplatil pohrebné z dôvodu, že vraj už bolo zrušené. Manželovej sestre . . .

Transformácia tranzitívnych ekonomík

Nastavené zrkadlo strednej a východnej Európe

Medzinárodný menový fond (MMF) uverejnil nedávno stať o transformácii v 25 krajinách strednej a východnej Eur. . .

Rádio Slovensko

0.00 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Václav Pankovčín: Videla som anjela. Hra

10.00 Minižurnál

10.30 Odkazy

11.00 Štúdio Kontakt

12.00 Rádiožurnál

12.3. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 22. 11. 2000: Bratislav. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Emília

v sobotu Katarína

v nedeľu Kornel

V Českej republike

dnes Emílie

v sobotu Kateřina

v nedeľu Artur. . .

Nedeľa 26. novembra

STV 1

*18.30*Krása v priebehu vekov. Japonský dokumentárny seriál

*19.05*Album svetovej hudby

*19.10*Ťah Športky

. . .

Sobota 25. novembra

STV 1

*18.25*Televízny informačný kaleidoskop

*19.00*Storočie športu

*19.10*Album svetovej hudby

*19.15*Keno 10

Piatok 24. novembra

STV 1

*18.00*Kráľ dobytka. Brazílsky seriál

*19.00*Kultúra 2000

*19.10*Fond národného majetku SR

*19.15*Keno 10. . .

počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, ojedinele slabé zrážky. Zrána a predpoludním v nižších polohách hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 10 až 15 stupňov, na juhozápade pri zmenšenej oblačnosti aj teplejšie. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápade popoludní dosiahne rýchlosť 5 až 10 m/s. Na horách sa očakáva prudký vietor s rýchlosťou okolo 15 m/s. V sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď, alebo mrholenie, zrána a predpoludním hmlisto. V nedeľu na západe zmenšovanie oblačnosti a ubúdanie zrážok. Najnižšia nočná teplota väčšinou 7 až 2 stupne, na juhozápade okolo 9 stupňov. Najvyššia denná teplota 9 až 13 stupňov, v nedeľu na juhozápade aj teplejšie. Slnko vyjde zajtra o 7.11 a zapadne o 16.05 hod.

Amsterdamdážď8
Atényoblačno18
Belehradpolooblačno16
Berlínpolooblačno8
Bratislavapolooblačno13
Bruseldážď7
Budapešťoblačno13
Bukurešťoblačno10
Frankfurtoblačno7
Helsinkizamračené 5
Istanbulpolooblačno14
Kodaňzamračené8
Kyjevsneženie0
Lisabondážď13
Londýnpolooblačno7
Madriddážď8
Milánodážď11
Moskvajasno -8
Oslo dážď2
Parížpolooblačno8
Prahapolooblačno7
Rímdážď14
Sofiapolooblačno9
Štokholmdážď6
Varšavaoblačno9
Viedeňjasno15
Záhreboblačno13
Ženevaoblačno6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.