Hospodársky denník
USD50,434 Sk
EUR42,602 Sk
CHF28,011 Sk
CZK1,24 Sk
  Piatok  24.Novembra 2000

Vyvarujte sa vyčerpania

Odborníci už dlho (a márne) upozorňujú, že s prácou to radšej príliš nepreháňajte. Každý deň práca až do večera a nulový osobný život vás môžu fyzicky úplne vyčerpať. V seriáli dnes pokračujeme na tému: Únava z práce

Dušan (46) si ešte veľmi dobre pamätá na nie také dávne obdobie, keď v jeho izbe skoro ráno zvonil budík a on rýchlo vyskočil z postele. „Moja práca bola veľmi stimulujúca, podnetná, stále ma to hnalo vymýšľať čosi nové, čo iní nemajú, nedokázali.“ Po piatich rokoch, keď bol až štrnásť i viac hodín v práci, sa dnes cíti nespokojný, duševne vyčerpaný.

Stav únavy a celkového vyčerpania, ktorým Dušan a mnoho ďalších ctižiadostivých ľudí trpí, nazývajú odborníci pracovným vyčerpaním. Syndróm chronickej únavy definujú ako úbytok fyzických i mentálnych síl, celkovú vyčerpanosť prameniacu zo stresu. Podľa psychológov je psychická záťaž slovenských podnikateľov mimoriadne vysoká a postupne prerastá do vážnych zdravotných komplikácií. A aké sú prvé varovné príznaky?

Celkový pocit nepokoja: „Skoro každé ráno sa prebúdzam s pocitom, že ma život vlastne ani nebaví,“ hovorí Peter (43). Je manažérom v nie príliš veľkej spoločnosti a po štyroch rokoch absolútneho nasadenia (v práci trávil aj soboty a nedele, nechodil na dovolenky) sa cíti vyčerpaný, nič tvorivé už nie je schopný vymyslieť, chýba mu inšpirácia, pre prácu sa nedokáže nadchnúť.

Absencia ďalších aktivít: Mnoho obetí pracovného vyčerpania sa sťahuje do ústrania a pripravuje sa tak o to, čo by im prospelo najviac – o kontakt s priateľmi, rodinou. „Prestala som svojim priateľom telefonovať,“ zveruje sa v ordinácii psychológa Táňa (39), ktorá podniká v oblasti poradenstva. „V práci veľa času venujem práve telefonickým rozhovorom s najrôznejšími inštitúciami, a tak po vypätom pracovnom dni už nie som schopná s niekým – hoci aj blízkym – komunikovať, stretávať sa...“

Zúfalstvo: Ľudia, ktorí sú preťažení a vyčerpaní, často hovoria o tom, že to v práci „zbalia“ a utečú kamsi, kde budú celkom sami. Ale útek nie je žiadne riešenie. Nech už utečiete kamkoľvek, stále vás všade bude sprevádzať vaša vyčerpanosť. Človek sám pred sebou neutečie.

Aby sme potlačili prvé príznaky pracovného vyčerpania, dobré je nájsť si nejakú činnosť, ktorá vám pomôže celkom zabudnúť na prácu ... a nemyslíme tým, že sa budete pozerať na televíziu. Dôležité je upokojiť sa, postarať sa o to, aby váš mozog mohol vypnúť, aby ste sa opäť mohli venovať práci, ktorú ste si vybrali. Odborníci radia, aby ste sa venovali svojim záľubám, naučiť sa celkom novým zručnostiam – hoci potápať sa s kyslíkovou bombou.

Pravda, nájsť si nejakú stimulujúcu a vhodnú vedľajšiu činnosť, takú, ktorá by viedla k absolútnej zmene životného tempa, nie je jednoduché. Určite to však stojí za pokus a vynaložené úsilie.

Po ďalšom únavnom a vyčerpávajúcom dni vám možno predstava, že sa ešte budete musieť trmácať kdesi do posilňovne či na meditačný krúžok nemusí pripadať práve lákavo.

Roman (47), riaditeľ a majiteľ nábytkárskej firmy, sa priznáva, že po celodenných rokovaniach o financiách, potenciálnych trhoch, možnostiach vstupu solventného spoločníka je celkom „odrovnaný” a príliš unavený, takže vôbec neuvažuje, že by sa venoval nejakému koníčku. „Chcete vedieť, ako sa vyrovnávam s pracovným vyčerpaním? Ľahnem si a pokiaľ to ide, spím.”

Dostatočne si odpočinúť je, samozrejme, dôležité. Aj napriek tomu však odborníci tvrdia, že ľudia, ktorí trpia pracovnou vyčerpanosťou, často spia až veľa. Snažia sa tak totiž uniknúť nude, depresii a pocitom úzkosti. Opačným extrémom je, že nedokážu vôbec.

Dokonalým liekom na tento stav je fyzická aktivita. Cvičenie uvoľňuje endorfíny, chemické látky v mozgu, ktoré fungujú ako akýsi opiát. Preto sa po cvičení zvyčajne cítite spokojnejší, uvoľnenejší. Systematické cvičenie – ako napr. aj tenis, golf, - pre vás môže byť dokonalou duševnou i fyzickou vzpruhou.

Ľudia trpiaci pracovným vyčerpaním si v živote užijú málo radosti. Preto potešenie, ktoré vám pôsobí nejaká slabôstka, na vás v skutočnosti môže pôsobiť ako blahodarný liek. Prestaňte preto odmietať pozvanie na večierky, vzdajte sa pustovníckeho života a začnite užívať voľný čas s priateľmi a s rodinou. Cieľom je naozaj s ostatnými komunikovať, nie ich iba používať ako spoločníkov či trpezlivých poslucháčov.

Psychológovia zdôrazňujú, že prvým krokom je urobiť si na seba čas. Proti únave a vyčerpaniu môžete bojovať aj tým, že si niekedy urobíte prestávku a oddýchnete si. Choďte sa na chvíľu prejsť po okolí, zavrite dvere svojej kancelárie a „pretiahnite sa”. Práca bez odpočinku v skutočnosti znižuje vašu produktivitu, kreativitu a oslabuje schopnosť koncentrácie.

Ďalším dobrým trikom pri využívaní a organizácii času je prenechať časť zodpovednosti iným. Mnoho ľudí, ktorí trpia pracovnou únavou a vyčerpaním, sa nedelia o zodpovednosť a prácu so spolupracovníkmi. Buď im neveria, alebo chcú zvládnuť všetko sami.

Ľudia, ktorí majú sklon k pracovnej únave, sa musia naučiť stanoviť si isté hranice. V honbe za americkým snom mnohí obetujú pre peniaze a získanie moci seba i svoju rodinu.

Pokiaľ je váš stav akútny a vaše pracovné vysilenie neodstrániteľné, nech už robíte čokoľvek, musíte si ujasniť, čomu v živote dávate prednosť, a postarať sa o to, aby ste nedreli na úkor vlastného zdravia. Je podstatné robiť niečo, v čo veríte, niečo, do čoho môžete investovať nielen svoj čas, ale aj svoj život.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.