Hospodársky denník
USD50,434 Sk
EUR42,602 Sk
CHF28,011 Sk
CZK1,24 Sk
  Piatok  24.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Očakávaný návrat Iona Iliesca

Prekvapenie možné už len na poste prezidenta

„Zničili ste krajinu a chcete od nás, aby sme za štyri roky napravili 50 rokov chýb komunizmu a k tomu sedem rokov stagnácie. Je hanbou, aby ste opäť žiadali mandát na vládnutie...“ Predvolebné debaty v Rumunsku bývajú tvrdé. Uvedené slová Iona Murešana, politika z Národnoroľníckej kresťanskodemokratickej strany (PNTCD), ktorá je súčasťou koaličného Rumunského demokratického konventu (kandiduje pod značkou CDR 2000) vyjadrujú jednotný názor stredopravicového spektra rumunskej politiky. Je to však zbytočné, lebo iba názorová jednota nestačí. Po štyroch rokoch vládnutia sa širokospektrálna vláda zahŕňajúca kresťanských demokratov, liberálov, demokratov a stranu rumunských Maďarov ocitla v troskách. Rozhádaná, nejednotná a uprednostňujúca stranícke záujmy. Rumunskí voliči, ktorí pred štyrmi rokmi hlasovali za zmenu, to vnímajú ako zradu svojich záujmov, a preto opäť budú voliť zmenu. Návratu ľavicovej opozície vedenej exprezidentom Ionom IIiescom už nezabráni ani zázrak.

Šesť dní pred nedeľňajšími parlamentnými a prezidentskými voľbami bola situácia jasná. Prieskumy verejnej mienky opäť naznačili, že rozloženie síl je v prospech opozície. Najviac mandátov v parlamentne získa Iliescova Sociálnodemokratická strana Rumunska (PDSR), vďaka kritike na adresu vlády, ktorá musela uskutočňovať sériu nepopulárnych, ale potrebných reforiem. Ohrozená sociálna sieť a pokles životnej úrovne im voličov do košiara nenahnali... Podľa prieskumov by PDSR mala dostať „astronomických“ 48 percent hlasov. Vysokú podporu – až 15 % - má ultranacionalistická Strana Veľké Rumunsko (PRM) na čele s populistickým lídrom Vadimom Tudorom (bývalý Ceaušescov dvorný ospevovateľ). Opäť sa dokázala platnosť pravidla, že zvýšenie chudoby naháňa hlasy nacionalistom. Veď tí pred štyrmi rokmi veľmi nezabodovali... Národným liberálom (PNL) sa zrejme vyplatila politika odstredivosti od tábora CDR. Môžu dostať okolo 13 % hlasov. Štvrtá priečka (7 až 9 %) by pripadla Demokratickému zväzu Maďarov z Rumunska (UDMR). Voliči tejto strany sú najdisciplinovanejší a masívne chodia k urnám. Doteraz vládnuci Demokratický konvent (CDR) sa pohybuje nad hranicou podpory 7 %, Demokratická strana Petre Romana by 5 % hlasov ešte dostala, ale pod prah zvoliteľnosti do parlamentu (2 percentá) klesol donedávna „meteor rumunskej politickej scény“ Aliancia pre Rumunsko (APR) charizmatického Teodora Melešcana.

Takáto politická konštelácia dovoľuje stranám predvolebné kalkulácie. Iliescovci, ak dostanú niekoľko hlasov navyše, by v podstate mohli vládnuť aj sami, avšak PDSR jednofarebnú vládu nechce. PDSR si vyberá. Minulý týždeň Adrian Nastase, podpredseda tohto subjektu a možno budúci premiér, vehementne poprel povolebnú kooperáciu tak s „Veľkorumunmi“ Vadima Tudora (aj Iliescu chce do EÚ a tam sa ultranacionalizmus nenosí) ako aj s Demokratickou stranou (PD) terajšieho šéfa diplomacie Petre Romana. V prvej polovici deväťdesiatych rokov oba tieto subjekty boli satelitom Iliescovej strany a vlády. Nastal čas pre nových spojencov. Tými podľa všetkého budú Národní liberáli, ktorí sa ani netaja vládnucimi ambíciami a možno aj UDMR. Rumunskí Maďari sa do vlády po prvý raz dostali pred štyrmi rokmi vďaka spojenectvu s CDR terajšieho prezidenta Emila Constantinesca. Spoluúčasť na vláde sa im zrejme zapáčila a nie je vylúčené, že akceptujú niekoľko ministerských a vládnych postov, ak im ich PDSR ponúkne. Črtá sa triumvirát PDSR-PNL-UDMR.

Zložitejšia je otázka, kto nahradí v paláci Cotroceni terajšieho prezidenta Constantinesca. Ten ako jediný zo všetkých uchádzačov pochopil, že nemá jednoznačnú podporu a už v lete sa kandidatúry vzdal. Jeho gesto (prvé v novodobej rumunskej histórii) ale nenapodobnili ostatní „bežci o úrad najvyšší“, a tak Iliescu má až štyroch súperov zo stredopravicového vládneho tábora. Voliči favorizujú Iliesca (44 % hlasov), potom boduje Theodor Stolojan za liberálov (17 %), Vadim Tudor z PRM má 15 %, terajší premiér a zástupca vládnej koalície Mugur Isarescu 13 %, kandidát rumunských Maďarov György Frunda 6 % a minister zahraničných vecí Petre Roman spolu s lídrom APR Teodorom Melešcanom po 2 %. Skupina rumunských intelektuálov pred dvoma týždňami vyzvala štvoricu koaličných kandidátov, aby zabudli na osobné ambície a dohodli sa na jednom z nich, čím by sa zvýšili šance prevalcovať Iliesca už v prvom kole. Nikto z nich to neakceptoval, a tak podľa všetkého sa 10. decembra bude konať druhé kolo prezidentských volieb. Rovnica s jednou neznámou, keďže Iliescu je v druhom kole istý. Najhoršia možnosť pre dobrú povesť krajiny je tandem Iliescu-Tudor. Ak Iliescovým súperom bude Stolojan alebo Isarescu, možno nastane vzácna zhoda názorov a neľavičiari v hodine dvanástej unisono zahlasujú za to, aby aspoň prezident (ktorý má silné právomoci) zostal z tábora súčasných reformných síl.

Iaromír Novák

Bukurešť

počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, ojedinele slabé zrážky. Zrána a predpoludním v nižších polohách hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 10 až 15 stupňov, na juhozápade pri zmenšenej oblačnosti aj teplejšie. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápade popoludní dosiahne rýchlosť 5 až 10 m/s. Na horách sa očakáva prudký vietor s rýchlosťou okolo 15 m/s. V sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď, alebo mrholenie, zrána a predpoludním hmlisto. V nedeľu na západe zmenšovanie oblačnosti a ubúdanie zrážok. Najnižšia nočná teplota väčšinou 7 až 2 stupne, na juhozápade okolo 9 stupňov. Najvyššia denná teplota 9 až 13 stupňov, v nedeľu na juhozápade aj teplejšie. Slnko vyjde zajtra o 7.11 a zapadne o 16.05 hod.

Amsterdamdážď8
Atényoblačno18
Belehradpolooblačno16
Berlínpolooblačno8
Bratislavapolooblačno13
Bruseldážď7
Budapešťoblačno13
Bukurešťoblačno10
Frankfurtoblačno7
Helsinkizamračené 5
Istanbulpolooblačno14
Kodaňzamračené8
Kyjevsneženie0
Lisabondážď13
Londýnpolooblačno7
Madriddážď8
Milánodážď11
Moskvajasno -8
Oslo dážď2
Parížpolooblačno8
Prahapolooblačno7
Rímdážď14
Sofiapolooblačno9
Štokholmdážď6
Varšavaoblačno9
Viedeňjasno15
Záhreboblačno13
Ženevaoblačno6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.