Hospodársky denník
USD50,434 Sk
EUR42,602 Sk
CHF28,011 Sk
CZK1,24 Sk
  Piatok  24.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Najhoršie stavbárske výsledky má Slovensko

Nezamestnanosť a kolaps výstavby má spoločného menovateľa

Viacerí stavbárski odborníci tvrdia, že súčasná kríza v stavebníctve je ešte horšia než svetová kríza v roku 1933. V pondelok o týchto otázkach diskutovali zástupcovia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ), odborári s premiérom M. Dzurindom. Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska F. Slávik nebol s výsledkami diskusie ani najmenej spokojný. Plne potvrdil smutné výsledky stavbárov v minulom a v tomto roku. Okrem iného uviedol: „Výsledky minulého roka boli pre nás skutočne katastrofálne a za rok 1999 dosiahli slovenskí stavbári najhoršie výsledky v celej Európe a skončili beznádejne na poslednom mieste rebríčka úspešnosti. Napríklad ďaleko pred nami bolo Rumunsko s prepadom iba 15 %. Veľmi ťažko som objasňoval členom našej Európskej stavbárskej federácie, prečo je u nás takáto situácia. Pritom každému odborníkovi je jasné, že bez rozvoja stavebníctva nie je možné vravieť ani o rozvoji spoločnosti, ba naopak, pri takejto katastrofálnej kríze je v hlbokej kríze celá spoločnosť. Ani vstup do roku 2000 nebol o nič lepší a určité zlepšenie naznačujú iba niektoré mesiace, čo však ako celok nespasí stavebníctvo ani v tomto roku. Premiér síce vyhlasuje, že stavebníctvo sa oživuje. Čísla však neklamú. Nie, stavebníctvo sa neoživuje a je stále v mimoriadnej kríze. Iné tvrdenia sú zavádzajúce, pokiaľ, samozrejme, nechceme klamať sami seba.

Pondelkové rokovanie tripartity s premiérom M. Dzurindom a vicepremiérom I. Miklošom ma opäť raz hlboko sklamalo, pretože po rokovaní s vládou v máji minulého roka, potom v Lučenci, opäť v Bratislave a pri ďalších rokovaniach som očakával, že vláda splní svoje sľuby, ktoré na rokovaniach deklarovala, že rok 2000 už bude rokom rozvojovým, že sa tým zníži aj nezamestnanosť a že na tento rozvoj prídu prostriedky aj z privatizácie. Skutky sú úplne iné, a to, čo premiér M. Dzurinda deklaroval v pondelok, to je skutočne horšie než bod mrazu. Premiér totiž zdôraznil, že ani na budúci rok nepočíta so žiadnymi rozvojovými prostriedkami pre stavebníctvo a pre investičné rozvojové programy. Ani návrh rozpočtu na budúci rok nevzbudzuje žiadne veľké nádeje, a tak som pesimista,“ tvrdí prezident Zväzu stavebných podnikateľov F. Slávik.

Netreba byť ani veľkým odborníkom, stačí, keď sa pozrieme na percento nezamestnanosti u nás, ktoré je na hranici 20 percent natoľko jasné, že bez postupného rozvoja stavebníctva a bez rozvojových programov sa v žiadnom prípade nezníži nezamestnanosť. Prejesť peniaze z privatizácie, to nie je veľký problém, naša spoločnosť však potrebuje predovšetkým rozvoj a nie beznádej.

Jozef Kunik

počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, ojedinele slabé zrážky. Zrána a predpoludním v nižších polohách hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 10 až 15 stupňov, na juhozápade pri zmenšenej oblačnosti aj teplejšie. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápade popoludní dosiahne rýchlosť 5 až 10 m/s. Na horách sa očakáva prudký vietor s rýchlosťou okolo 15 m/s. V sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď, alebo mrholenie, zrána a predpoludním hmlisto. V nedeľu na západe zmenšovanie oblačnosti a ubúdanie zrážok. Najnižšia nočná teplota väčšinou 7 až 2 stupne, na juhozápade okolo 9 stupňov. Najvyššia denná teplota 9 až 13 stupňov, v nedeľu na juhozápade aj teplejšie. Slnko vyjde zajtra o 7.11 a zapadne o 16.05 hod.

Amsterdamdážď8
Atényoblačno18
Belehradpolooblačno16
Berlínpolooblačno8
Bratislavapolooblačno13
Bruseldážď7
Budapešťoblačno13
Bukurešťoblačno10
Frankfurtoblačno7
Helsinkizamračené 5
Istanbulpolooblačno14
Kodaňzamračené8
Kyjevsneženie0
Lisabondážď13
Londýnpolooblačno7
Madriddážď8
Milánodážď11
Moskvajasno -8
Oslo dážď2
Parížpolooblačno8
Prahapolooblačno7
Rímdážď14
Sofiapolooblačno9
Štokholmdážď6
Varšavaoblačno9
Viedeňjasno15
Záhreboblačno13
Ženevaoblačno6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.