Hospodársky denník
USD50,434 Sk
EUR42,602 Sk
CHF28,011 Sk
CZK1,24 Sk
  Piatok  24.Novembra 2000

Najhoršie stavbárske výsledky má Slovensko

Nezamestnanosť a kolaps výstavby má spoločného menovateľa

Viacerí stavbárski odborníci tvrdia, že súčasná kríza v stavebníctve je ešte horšia než svetová kríza v roku 1933. V pondelok o týchto otázkach diskutovali zástupcovia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ), odborári s premiérom M. Dzurindom. Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska F. Slávik nebol s výsledkami diskusie ani najmenej spokojný. Plne potvrdil smutné výsledky stavbárov v minulom a v tomto roku. Okrem iného uviedol: „Výsledky minulého roka boli pre nás skutočne katastrofálne a za rok 1999 dosiahli slovenskí stavbári najhoršie výsledky v celej Európe a skončili beznádejne na poslednom mieste rebríčka úspešnosti. Napríklad ďaleko pred nami bolo Rumunsko s prepadom iba 15 %. Veľmi ťažko som objasňoval členom našej Európskej stavbárskej federácie, prečo je u nás takáto situácia. Pritom každému odborníkovi je jasné, že bez rozvoja stavebníctva nie je možné vravieť ani o rozvoji spoločnosti, ba naopak, pri takejto katastrofálnej kríze je v hlbokej kríze celá spoločnosť. Ani vstup do roku 2000 nebol o nič lepší a určité zlepšenie naznačujú iba niektoré mesiace, čo však ako celok nespasí stavebníctvo ani v tomto roku. Premiér síce vyhlasuje, že stavebníctvo sa oživuje. Čísla však neklamú. Nie, stavebníctvo sa neoživuje a je stále v mimoriadnej kríze. Iné tvrdenia sú zavádzajúce, pokiaľ, samozrejme, nechceme klamať sami seba.

Pondelkové rokovanie tripartity s premiérom M. Dzurindom a vicepremiérom I. Miklošom ma opäť raz hlboko sklamalo, pretože po rokovaní s vládou v máji minulého roka, potom v Lučenci, opäť v Bratislave a pri ďalších rokovaniach som očakával, že vláda splní svoje sľuby, ktoré na rokovaniach deklarovala, že rok 2000 už bude rokom rozvojovým, že sa tým zníži aj nezamestnanosť a že na tento rozvoj prídu prostriedky aj z privatizácie. Skutky sú úplne iné, a to, čo premiér M. Dzurinda deklaroval v pondelok, to je skutočne horšie než bod mrazu. Premiér totiž zdôraznil, že ani na budúci rok nepočíta so žiadnymi rozvojovými prostriedkami pre stavebníctvo a pre investičné rozvojové programy. Ani návrh rozpočtu na budúci rok nevzbudzuje žiadne veľké nádeje, a tak som pesimista,“ tvrdí prezident Zväzu stavebných podnikateľov F. Slávik.

Netreba byť ani veľkým odborníkom, stačí, keď sa pozrieme na percento nezamestnanosti u nás, ktoré je na hranici 20 percent natoľko jasné, že bez postupného rozvoja stavebníctva a bez rozvojových programov sa v žiadnom prípade nezníži nezamestnanosť. Prejesť peniaze z privatizácie, to nie je veľký problém, naša spoločnosť však potrebuje predovšetkým rozvoj a nie beznádej.

Jozef Kunik

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.