Hospodársky denník
USD50,434 Sk
EUR42,602 Sk
CHF28,011 Sk
CZK1,24 Sk
  Piatok  24.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Neperspektívni? Nie, iba vedome nás obchádzajú

„Ak ide o význam kožiarskeho a obuvníckeho priemyslu v národnom hospodárstve, v porovnaní s obdobím pred začatím transformácie ekonomiky sa postavenie nášho odvetvia v rámci priemyslu SR značne oslabilo. Treba počítať s tým, že ani v budúcnosti nebude patriť k strategickým oblastiam, rozvoju ktorých bude štát venovať zvýšenú pozornosť,“ povedal nám Ing. Igor Stodola, prezident Zväzu kožiarskeho a obuvníckeho priemyslu (ZKOP) SR, keď sme sa ho opýtali, čo môže a čo by mal štát urobiť, aby sa zvýšil príspevok tohto odvetvia pre slovenskú ekonomiku. „Úloha štátu pri zabezpečovaní rovnovážneho vývoja v odvetviach bude smerovať do vytvárania systémových podmienok na ich rozvoj.“ Ako príklad uviedol, že už v priebehu roku 1997 sa vytvorili v Slovenskej republike inštitucionálne predpoklady na podporu exportu a ochranu pred nadmernými dovozmi. Podotýka však, že priamy vplyv týchto inštitútov na rast exportnej výkonnosti a znižovanie dovoznej náročnosti môže byť len okrajový. „Nemožno očakávať, že by štát pre toto odvetvie použil nejaké mimoriadne podporné opatrenia ekonomického, finančného alebo legislatívneho charakteru,“ myslí si a uvádza, že je pravdepodobné, že štát namiesto pomoci podnikom s ekonomickými problémami sa bude spoliehať na rozhodnutia veriteľov a uprednostní prílev zahraničného kapitálu.

„Potrebujeme lepšiu dostupnosť finančných zdrojov a priaznivejšie daňové zákony. Štát by mal určite, v záujme udržania domácej výroby, a tým pracovných príležitostí, uplatňovať opatrenia na zabránenie nezdravej konkurencie, nelegálnych dovozov i nežiaducich vývozov. Súčasný stav je taký, že v podstate na celú produkciu surových hovädzích koží sú udeľované licencie na vývoz a domáci spracovatelia majú k tejto surovine sťažený prístup. V konečnom dôsledku to negatívne pôsobí na kooperačné vzťahy medzi prvovýrobou a druhovýrobou a zvyšuje nároky na dovoz materiálov pre obuvnícku výrobu. Z hľadiska vývoja odvetvia vo svete, v Európe i doma, by sa nemalo pripustiť, aby sa domáci kožiarsky a obuvnícky priemysel začal považovať za nepotrebné a neperspektívne odvetvie,“ zdôraznil prezident ZKOP SR.

Rozhovor s Ing. Igorom Stodolom o silných a slabých stránkach kožiarskeho a obuvníckeho odvetvia v SR, ako aj o perspektívach do budúcnosti, uverejníme v najbližších dňoch.

Zuzana Krútka

počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, ojedinele slabé zrážky. Zrána a predpoludním v nižších polohách hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 10 až 15 stupňov, na juhozápade pri zmenšenej oblačnosti aj teplejšie. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápade popoludní dosiahne rýchlosť 5 až 10 m/s. Na horách sa očakáva prudký vietor s rýchlosťou okolo 15 m/s. V sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď, alebo mrholenie, zrána a predpoludním hmlisto. V nedeľu na západe zmenšovanie oblačnosti a ubúdanie zrážok. Najnižšia nočná teplota väčšinou 7 až 2 stupne, na juhozápade okolo 9 stupňov. Najvyššia denná teplota 9 až 13 stupňov, v nedeľu na juhozápade aj teplejšie. Slnko vyjde zajtra o 7.11 a zapadne o 16.05 hod.

Amsterdamdážď8
Atényoblačno18
Belehradpolooblačno16
Berlínpolooblačno8
Bratislavapolooblačno13
Bruseldážď7
Budapešťoblačno13
Bukurešťoblačno10
Frankfurtoblačno7
Helsinkizamračené 5
Istanbulpolooblačno14
Kodaňzamračené8
Kyjevsneženie0
Lisabondážď13
Londýnpolooblačno7
Madriddážď8
Milánodážď11
Moskvajasno -8
Oslo dážď2
Parížpolooblačno8
Prahapolooblačno7
Rímdážď14
Sofiapolooblačno9
Štokholmdážď6
Varšavaoblačno9
Viedeňjasno15
Záhreboblačno13
Ženevaoblačno6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.