Hospodársky denník
USD50,633 Sk
EUR42,625 Sk
CHF28,007 Sk
CZK1,245 Sk
  Pondelok  27.Novembra 2000

Optimistická vízia EMÚ

V priebehu minulého týždňa boli zverejnené viaceré dôležité makroekonomické ukazovatele členských krajín eurolandu, ktoré naznačili pozitívne trendy v tomto ekonomickom priestore. Kolísajúca výkonnosť hospodárstva Európskej hospodárskej a menovej únie (EMÚ) by v súvislosti s relatívne stabilizovanými cenami ropy a súčasne podporovanou hodnotou eura zo strany Európskej centrálnej banky mohla nastúpiť cestu výraznejšej expanzie. Na druhej strane je práve tempo hospodárskeho rastu ohrozované vládnymi výdavkami jednotlivých členských krajín, ktoré môžu mať podľa prezidenta ECB W. Duisenberga markantný vplyv na cenovú stabilitu tohto spoločenstva a následne tak spomaliť ešte krehkú hospodársku expanziu únie.

Štandardné vyhlásenia niektorých vládnych predstaviteľov členských štátov, že pozícia spoločnej meny neodráža ekonomické fundamenty eurozóny, môžu vzhľadom na výsledky dvoch hospodársky najsilnejších členov EMÚ získať väčšiu váhu na devízových trhoch, čo sa následne prejaví v korekcii euro-dolára. Problematickým však stále zostáva silný investičný potenciál americkej ekonomiky, ktorý je využívaný aj európskymi rezidentmi a je jedným z hlavných dôvodov slabnúceho eura. Tento potenciál však môže byť limitovaný práve politickou neistotou v USA, kde ešte nie je známy budúci prezident tohto svetového hospodárskeho lídra.

Francúzsko zverejnilo vývoj spotrebiteľských cien v októbri, ktoré sa v medzimesačnom porovnaní znížili o 0,2 %. Miera inflácie sa tak v tomto mesiaci stabilizovala na 1,9 % v medziročnom porovnaní. Nemecká inflácia meraná indexom spotrebiteľských cien zostala v novembri podľa predbežných údajov na nezmenenej úrovni 2,4 %. Aj tieto výsledky potvrdzujú prekročenie tohtoročného inflačného cieľa stanoveného ECB na úrovni 2 %, no na druhej strane naznačujú, že inflácia v krajinách únie už dosiahla svoj vrchol. Upokojenie ropného trhu následne ovplyvní stabilizáciu rastu cenovej hladiny v eurozóne, a tak umožní ECB ponechať kľúčové úrokové sadzby na súčasných úrovniach.

Víziu rýchlejšieho rozvoja hospodárstva EMÚ potvrdilo aj zverejnenie informácií o vývoji priemyselnej výroby v tomto ekonomickom priestore, ktorá zaznamenala v septembri rast o 0,8 %, keď odhady analytikov hovorili o medzimesačnom 0,3-percentnom poklese. Tento údaj len potvrdzuje silný rast priemyselného sektora, ktorý môže byť jedným z ťahúňov hospodárstva.

Marcel Tirpák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.