Hospodársky denník
USD50,633 Sk
EUR42,625 Sk
CHF28,007 Sk
CZK1,245 Sk
  Pondelok  27.Novembra 2000

Nešlo len o hry a veľké zisky

(Dokončenie z 24. 11.)

A tak z hľadiska návštevnosti Austrálie v porovnaní s inými rokmi ide dokonca o mierny pokles. Dôvodov je niekoľko. No predovšetkým to boli informácie, ktoré sa pertraktovali na verejnosti aj vďaka organizátorom hier, ktorí sa obávali nedostatku počtu leteckých spojení do Austrálie, hotelových kapacít, vstupeniek na podujatia a problémami s dopravou a celkovou preplnenosťou miest. Svoje zohrali aj prvotné ceny za ubytovanie, ktoré boli až príliš nadnesené. Navyše sa objavovali často správy o plnej kapacite. Austrália má s viacerými štátmi sveta vízovú povinnosť. A podmienky udeľovania víz sú tiež zaujímavé a v značnej miere odraďujúce.

Tieto obavy však boli prehnané a zbytočne odradili zahraničných turistov. Počas celej olympiády sa dalo bez problémov zohnať ubytovanie, dokonca za podstatne nižšie ceny ako trebárs rok pred ich dianím. Bezproblémové bolo aj stravovanie a najmä za veľmi prijateľné ceny. Lenže väčšina účastníkov Hier sa stravovala najviac v dejisku športových zápolení a Sydney ako mesto ostalo viac-menej pre svojich obyvateľov alebo tých, ktorí sa trebárs nedostali na športoviská. Počas Hier však ste nemali nikdy pocit, že by niekto na vás chcel zbohatnúť, čo veľmi pozitívne pôsobilo na celkový dojem z OH. A keďže hry mali bezproblémový priebeh a vysoko kladné hodnotenie od tých, ktorí Austráliu počas LOH navštívili, dnes sa očakáva kladný inerciálny efekt. K tomu by mali prispieť a televízne prenosy, ktoré toto všetko dokumentovali (OH sledovalo okolo 3,5 miliardy ľudí). Z týchto dôvodov sa odhaduje, že na budúci rok by počet turistov mal vzrásť až o 250 000.

Ďalšie prínosy

Oveľa väčšie príjmy získali organizátori LOH od sponzorov, z predaja TV práv – 973 mil. AUD, vstupeniek – 780 mil. AUD, maloobchodného predaja – 420 mil. AUD a loga olympiády na komerčné účely. Úspešní boli zrejme aj sponzori, dôkazom čoho sú už podpísané nové kontrakty mnohých z nich na budúce LOH 2004 v Aténach. Zisky sponzorov zatiaľ nie sú verejnosti známe. Prínos LOH pre Austráliu možno posúdiť aj z politického hľadiska. Olympijský duch posilnil národné povedomie a vlastenectvo pôvodom internacionálnych Austrálčanov voči svojej krajine. Možnosť organizovania LOH a 58 získaných zlatých medailí pre 19-miliónový štát znamenali obrovský pocit hrdosti. V záujme spoločného úspechu krajiny vystupovali politické strany jednotne vo všetkých zásadných otázkach, týkajúcich sa Hier. Tak aj boli vnímané voličmi a preferencie politických strán sa po olympiáde vôbec nezmenili. Účasť aboriginských športovcov a osobitne ich „zlatého“ symbolu Cathy Freemanovej v austrálskom národnom tíme prispeli výraznou mierou k vytvoreniu imidžu vzájomnej tolerancie bielych a pôvodných obyvateľov v očiach sveta. Boli významným príspevkom do procesu zmierenia s aboriginským obyvateľstvom. Tento fakt potvrdil aj prieskum verejnej mienky, v ktorom sa 73 % obyvateľov vyjadrilo, že Hry pomohli zmierovaciemu procesu.

Letné olympijské hry 2000 v Sydney boli úspešné zo športovej, z politickej i ekonomickej stránky. Aj keď momentálna ziskovosť z ekonomického hľadiska sa môže zdať diskutabilná, v blízkej budúcnosti sa formou uvedených nepriamych vedľajších efektov niekoľkonásobne vráti. Najväčšie športové hry v histórii konania olympiád ukázali, že úspešné LOH môže zorganizovať vysoko rozvinutá krajina s finančnými zdrojmi, s vybudovanou infraštruktúrou a logistikou, s jednoznačnou podporou vládnych inštitúcií, ktorá dokáže získať súkromný sektor i verejnosť.

Spracované podľa podkladov Veľvyslanectva SR v Austrálii

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.