Hospodársky denník
USD50,633 Sk
EUR42,625 Sk
CHF28,007 Sk
CZK1,245 Sk
  Pondelok  27.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













V TANAPE dominuje ochrana

Aj v Tatrách je poľovný revír, ale s obmedzeniami

Štátne lesy Tatranského národného parku pristupujú k ochrane a aktívnej starostlivosti o faunu Tatier na nimi zverenom a obhospodarovanom území, ktoré zaberá vyše 50 % z územia TANAP-u, s osobitným zreteľom a prístupom. Celé územie Slovenska je z hľadiska poľovníckeho obhospodarovania rozdelené na poľovné a nepoľovné pozemky. Iba malá časť územia tvorí nepoľovné pozemky. Väčšina územia Slovenska patrí do poľovných pozemkov. Aj na území Tatier sa nachádzajú v rámci platného poľovného zákona prevažne poľovné pozemky. Z týchto, na základe vlastníckych vzťahov, bolo vytvorených v rámci TANAP-u 23 poľovných revírov, z toho iba v dvoch revíroch „TANAP a ROHÁČE“, ktoré zaberajú 45,1 % územia TANAP-u a jeho ochranného pásma, sa pristupuje k poľovníckemu obhospodarovaniu osobitne. Ostatné poľovné revíry zaberajú približne 54,9 % plochy TANAP-u a obhospodarujú ich poľovnícke združenia, ktoré vykonávajú bežné poľovnícke obhospodarovanie.

Aj na základe týchto skutočností Ministerstvo pôdohospodárstva SR vyhradilo poľovný revír TANAP, obmedzilo v ňom výkon práva poľovníctva, vydalo pokyny na schvaľovanie plánu poľovníckeho hospodárenia a poverilo výkonom práva poľovníctva Štátne lesy TANAP-u so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Bez komercie

Predovšetkým je tu vylúčené komerčné poľovníctvo, teda poplatkový odstrel, aby sa predišlo lovu tých najkvalitnejších, najcennejších a najnádejnejších jedincov. Selektívnu reguláciu zveri vykonáva odborný personál podľa prísnych selektívnych kritérií. Vykonáva sa iba pri šiestich druhoch poľovnej zveri, ktorými sú jelenia, diviačia a čiastočne srnčia zver, líška obyčajná, vrana obyčajná (šedivka) a straka obyčajná. Do ostatných druhov zveri sa zasahuje iba výnimočne.

Úlohou prísnych selektívno-regulačných kritérií zveri je dosiahnutie ekologickej rovnováhy s ostatným prírodným prostredím, najmä letnými ekosystémami, vzácnymi a ojedinelými špecifickými ekosystémami, eliminovanie škôd spôsobovaných zverou najmä na lesných a poľnohospodárskych pozemkoch a kultúrach, očistenie genofondu od hybridných jedincov ako pozostatkov cudzích druhov dovezených sem v minulosti - wapiloidné, maraloidné jedince), vylúčenie z populácie chorých, vážne telesne poranených, slabých a podpriemerných jedincov, vylúčenie jedincov s nežiaducimi návykmi synantropné jedince, jedince strácajúce plachosť a ohrozujúce bezpečnosť človeka atď.). Predmetom ochrannej selektívnej regulácie sú po príslušných legislatívnych povoleniach tie jedince, ktoré negatívne zasahujú do iných chránených a vymierajúcich druhov. Naliehavá je najmä záchrana endemických poddruhov - kamzíka vrchovského tatranského a svišťa vrchovského tatranského.

Jelenia rezervácia

Ťažiskom práce pracovníkov Štátnych lesov TANAP-u na tomto úseku je však ochrana a celoročná každodenná starostlivosť o zver a ostatné živočíšstvo TANAP-u na nimi spravovanom území. Tá sa v biologickom cykle živých organizmov začína v čase zakladania potomstva, reprodukčnými aktivitami rodení a výchovy potomstva, ich prípravy vo vegetačnom období na prežitie ťažkých tatranských zím, starostlivosti o zver a ostatné živočíšstvo v zimnom období a prekonanie zložitého prechodu zo zimného obdobia do skorej jari.

Cieľom práce odborných pracovníkov ŠL TANAP-u je eliminovanie negatívnych faktorov, ktoré vplývajú na živočíšstvo v priebehu celého roka, či už faktorov prírodných alebo faktorov vyvolaných človekom (imisie, doprava, návštevnosť TANAP-u, mechanizácia a chemizácia poľnohospodárstva v podtatranskej oblasti, pytliactvo, športy, turistika atď.).

Na zabezpečenie kvalitného pôvodného genofondu karpatského jeleňa bola v rámci VPR TANAP zriadená rezervácia jelenej zveri karpatského typu JAVORINA a urobili sa tu opatrenia na zabezpečovanie starostlivosti o tento vzácny genofond. Má slúžiť ako genofondová základňa na očistenie populácie jelenej zveri od prímesí cudzích elementov pochádzajúcich z minulosti (wapiloidné, maraloidné jedince) a celkové skvalitnenie jelenej zveri.

Ing. Mikuláš Michelčík

Štátne lesy TANAP-u, T. Lomnica

Vytvorené: 07.09.2000 Zmenené: 07.09 11:36

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, ojedinele prehánky. Zrána a predpoludním v nižších polohách miestami hmla alebo zamračené nízkou oblačnosťou. Najvyššia denná teplota 4 až 8 stupňov. Teplota vo výške 1500 m okolo -1 stupeň. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s.V utorok bude polojasno až oblačno. Zrána a predpoludním v nižších polohách početné hmly. Popoludní na západe ďalšie pribúdanie oblačnosti. V stredu bude veľká oblačnosť a miestami dážď, na horách spočiatku sneženie. Nočná teplota 2 až -2, v dolinách pri vyjasnení okolo -4, v stredu 4 až 0, najvyššia denná teplota 4 až 8, v stredu na juhozápade pri zmenšenej oblačnosti okolo 10 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7,19 a zapadne o 16.00 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 23. 11. 2000: Bratislava 99, 57, Sliač 97,94, Košice 99,07, Poprad 93,43, za 24. 11. 2000: Bratislava 99,40, Sliač 97,66, Košice 98,81, Poprad 93,08, za 25. 11. 2000: Bratislava 99,40, Sliač 97,56, Košice 98,67, Poprad 93,12.

Amsterdamdážď8
Aténydážď16
Belehradzamračené6
Berlínoblačno6
Bratislavazamračené5
Bruselprehánky8
Budapešťoblačno6
Bukurešťprehánky10
Frankfurtpolooblačno7
Helsinkipolooblačno1
Istanbuldážď14
Kodaňoblačno7
Kyjevsneženie-1
Lisabonjasno19
Londýndážď9
Madridjasno14
Milánojasno8
Moskvajasno-11
Oslodážď so snehom 3
Paríždážď8
Prahaoblačno6
Rímpolooblačno12
Sofiadážď6
Štokholmdážď6
Varšavaprehánky5
Viedeňoblačno6
Záhreboblačno7
Ženevadážď4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.