Hospodársky denník
USD50,633 Sk
EUR42,625 Sk
CHF28,007 Sk
CZK1,245 Sk
  Pondelok  27.Novembra 2000

Minister „objavil“ kolaps

Zaregistroval upozornenia pracovníkov zdravotníctva

Najmenej pol roka sme v Hospodárskom denníku prostredníctvom odborníkov upozorňovali na skutočnosť, ktorú minister zdravotníctva verejne priznal až v týchto dňoch. Vyjadril obavy z kolapsu i ekonomických hrozieb, ktoré sa v súčasnej situácii sypú na rezort zo všetkých strán. Keď nastupoval do funkcie, prekvapil poslancov vyhlásením, že chce pokračovať v šľapajach predchádzajúceho ministra. Pritom, podľa opozičnej poslankyne Marty Aibekovej, bolo jediným pozitívom Tibora Šagáta to, že sa pri odchode z funkcie za svoju činnosť ospravedlnil... Predohrou k pochopeniu problémov mohla byť koalično-opozičná hádka na poslednom zasadnutí parlamentného výboru pre zdravotníctvo, kde poslanec Štefan Zelník veľmi dôrazne vyzval exministra T. Šagáta, aby sa poriadne pozrel na to, čo za dva roky vo svojej funkcii urobil. Na vymenúvanie pozitív nedošlo, ale aj širokej verejnosti sú známe tri platy, ktoré musí vrátiť, lebo ich neoprávnene poberal, problémy, ktoré vznikli v nemocniciach nákupom drahej techniky, známy je list zástupcu firmy Siemens, upozorňujúci na nehospodárny prístup v tejto oblasti, konkrétne išlo o prípad Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou na bratislavských Kramároch, kde vybrali ako dodávateľa prístroja firmu Transkontakt, hoci pôsobí ako sprostredkovateľ predaja firmy Philips, a tento prístroj bol o 6 mil. Sk drahší ako ponúka firma Siemens.

Aj keď prípad vyriešili, pretože upozornenie bolo opodstatnené, stále zostávajú v pamäti občanov problematické kategorizácie liekov a mediálne informácie, že sa na nich podieľajú ľudia, ktorí sú do celého procesu rôznymi spôsobmi zainteresovaní. Mimochodom, tento problém podľa posledných informácií pretrváva. Nikto nevyriešil nedocenenosť zdravotníckych pracovníkov, a tak ich budeme môcť vidieť vo štvrtok protestovať pred budovou parlamentu. Podľa listu Odborového zväzu pracovníkov zdravotníctva a sociálnej starostlivosti rokovania o štátnom rozpočte na rok 2001 neviedli dosiaľ k takej požiadavke dofinancovania rezortov, ktorá by bola reálnym predpokladom na zastavenie prehlbovania zadlženosti zdravotníckych zariadení, zvyšovania kvality poskytovanie zdravotnej starostlivosti a naplnenia Generálnej dohody o zastavení poklesu reálnej mzdy v rozpočtovej a príspevkovej sfére. Asociácia lekárnikov Slovenska dávno predtým varovala, aký môže mať dosah konkurz na lekárne a v konečnom dôsledku na pacientov, celý systém sa môže zrútiť. Bol tu návrh penalizovať zdravotné poisťovne za nezaplatené faktúry, či postupovať pohľadávky proti zdravotným poisťovniam finančným spoločnostiam a mnohé ďalšie.

V rezorte zdravotníctva existuje kolotoč dlhov, o ktorom je všeobecne známe, že je každý dlžný každému. Už rezortný minister R. Kováč vyhlásil, že „teraz nebude stačiť rozloženie oddlženia, teda splácania dlhov do roku 2004, ba ani do roku 2002. Vláda plánovala pre určitý obmedzený počet veriteľov v zdravotníctve tzv. centralizáciu dlhov a pohľadávok, bude ju však treba uplatniť pre celý rezort. Jedinou záchranou je stiahnutie dlhov zdravotníckych zariadení a poisťovní na určitú centrálnu organizáciu. Nuž, keď už nič iné, máme aspoň prebudeného ministra zdravotníctva. Bolo by však dobré, keby si zrekapituloval svoju činnosť od nástupu do funkcie a postaral sa o riešenie najnaliehavejších problémov, lebo napríklad Asociácia lekárnikov Slovenska avizuje, že ďalšie akcie, ktoré budú koordinované s distributérmi a výrobcami, pôjdu už bez výstrahy.

Ľudmila Koníková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.