Hospodársky denník
USD50,746 Sk
EUR42,647 Sk
CHF28,103 Sk
CZK1,244 Sk
  Utorok  28.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













V zahraničí uznávanejší ako doma

Prioritou ich každodennej činnosti je bezpečnosť jadrových elektrární

Výskumný ústav jadrovej energetiky (VÚJE) Trnava – inžinierska, projektová a výskumná organizácia, patrí medzi málo výskumných a vývojových pracovísk na Slovensku, ktoré sú uznávané v mnohých krajinách. Zviditeľneniu prispela v posledných týždňoch aj jej významná účasť na spúšťaní Jadrovej elektrárne v Temelíne v Českej republike. Generálnym riaditeľom VÚJE je už od transformácie ústavu Ján Korec. Hovorili sme s ním o aktivitách ústavu, účasti na zvyšovaní bezpečnosti jadrových elektrární aj o aktuálnych problémoch slovenskej energetiky.

Pri realizácii myšlienky založiť tento ústav ste stáli prakticky od začiatku. Od roku 1977, keď VÚJE vznikol na základe rozhodnutia federálneho ministerstva palív a energetiky, sa jeho činnosť výrazne rozšírila. Môžete stručne charakterizovať jeho súčasné priority?

- Najskôr bola činnosť ústavu spojená len s riešením výskumných a vývojových úloh, ktoré súviseli s projektovaním a výstavbou jadrových elektrární, so spúšťaním reaktorov a s prevádzkovou dokumentáciou. Vývoj si však postupne vyžiadal, že sa pôvodné vedecko-výskumné zameranie rozšírilo aj o projekčnú a inžiniersku činnosť. Dnes je VÚJE schopný zabezpečiť nielen výstavbu a podporu prevádzky jadrovej elektrárne, a to od projektovania, spúšťania cez prevádzku a kontrolu, ale aj jej odstavenie, demontáž a likvidáciu.

Súčasná pozícia VÚJE a dosiahnuté hospodárske výsledky ukazujú, že založenie zamestnaneckej a. s. nemuselo byť vždy omylom, ako svedčia mnohé príklady z praxe…

- Osobne si myslím, že zamestnanecká akciová spoločnosť je najspravodlivejšia

forma privatizácie,

aká mohla v danej situácii byť. My sme založili akciovú spoločnosť v roku 1993, a táto zmluvou uzatvorenou koncom októbra 1994 odkúpila od Fondu národného majetku SR celý majetok ústavu. Akcionármi sa stali nielen vtedajší zamestnanci pôvodného výskumného ústavu, ale aj tí, ktorí odišli do dôchodku, ale predtým robili v ústave aspoň desať rokov. Takmer všetci ponúknutú šancu využili, a tak dnes ide zamestnancom o to, aby firma prosperovala.

Koľko percent akcií získali zamestnanci v privatizácii?

- Privatizovalo sa plných 100 % a účasť zamestnancov bola obmedzená upísaním maximálne 50 akcií na jedného zamestnanca. Keby firmu privatizoval jeden človek alebo úzka skupina ľudí, logicky by mali záujem, aby v prvom rade z privatizácie profitovali oni. My všetko, čo zarobíme, dávame do rozvoja spoločnosti a do vzdelávania pracovníkov. Od privatizácie v roku 1994 stúpol počet pracovníkov o 305 na súčasných 658. Z tohto počtu má 51 % vysokoškolský diplom, 36 pracovníkov má titul kandidát vied, viacerí pravidelne prednášajú na vysokých školách, pôsobia ako experti v renomovaných energetických komisiách. Veľký dôraz kladieme na zdokonaľovanie v cudzích jazykoch. Každý rok vysielame desiatky našich pracovníkov do Oxfordu na jazykový kurz.

V tomto roku očakávate tržby vo výške 2,19 mld. Sk a zisk pred zdanením okolo 32 mil. Sk. Čo sa podpísalo pod takýto doslova raritný výsledok bývalého výskumného pracoviska?

- Je to vďaka tomu, že sme pôsobili vo funkcii generálneho dodávateľa pri postupnej rekonštrukcii Jadrovej elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach, ktorú sme úspešne dokončili v lete. Projekt si počas troch rokov vyžiadal investičné náklady vo výške 8,5 mld. Sk. Spolu s nemeckou firmou Siemens sme vytvorili konzorcium REKON a našou úlohou bolo koordinovať prácu 130 slovenských firiem. Tiež sme zabezpečovali ďalšie investičné projekty, ako napríklad rozšírenie a zodolnenie medziskladu vyhoreného paliva a vyraďovanie jadrovej elektrárne A -1.

Dosiaľ sa VÚJE podieľal na spúšťaní desiatich jadrových blokov. V Dukovanoch, Jaslovských Bohuniciach, v Mochovciach. Jedenástym v poradí bolo spúšťanie prvého bloku Jadrovej elektrárne v Temelíne. V čom konkrétne spočíva účasť VÚJE pri spúšťaní?

- Zúčastňujeme sa na prípravnom procese, keď sa zabezpečuje dodávka systémov a zariadení potrebných na prevádzku a spúšťanie elektrárne. Pri samom spúšťaní zabezpečujeme vedeckú pomoc. V poslednej fáze, pri fyzikálnom a energetickom spúšťaní treba

vykonať testy,

a je ich veľké množstvo. Až po ich vyhodnotení dávame odporúčania na ďalší postup Státnímu úradu jaderní bezpečnosti ČR.

Významnú časť tržieb VÚJE predstavujú aj školenia pracovníkov jadrových elektrární. Uskutočňujú sa priamo v elektrárňach alebo na pôde VÚJE?

- V rámci programu PHARE sme v spolupráci s francúzskou firmou Corys-Tess vyvinuli multifunkčný simulátor pre reaktory typu VVER 230, ktorý je v prevádzke pri výučbe personálu jadrových elektrární v školiacom stredisku VÚJE Trnava. V súčasnosti sa rozširuje tento simulátor o moduly, v ktorých sú zapracované opatrenia, ktoré vyplynuli z rekonštrukcie blokov Jadrovej elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach. VÚJE v školiacom procese používa tiež plnorozsahový simulátor pre bloky VVER typu V – 213 (JE V2), ktorý sa stále inovuje s využitím najnovších hardvérových a softvérových produktov. Zároveň vyvíjame aj simulátor na výučbu operátorov elektrických staníc. V školiacom stredisku sme pripravili nielen odborný personál z Mochoviec, Jaslovských Bohuníc, ale aj z Temelína (ČR), maďarskej Pakše, Arménska, Ukrajiny, Bulharska, dokonca i z USA.

Tým, že vaši odborníci vypracúvajú a aktualizujú prevádzkovú a bezpečnostnú dokumentáciu, skúšky integrity materiálu zariadení jadrových elektrární, vyvíjajú a dodávajú diagnostické systémy atď., ústav zrejme úzko spolupracuje s Úradom jadrového dozoru SR …

- Áno. Pre Úrad jadrového dozoru SR pripravujeme podklady na výkon inšpekčných činností. Výsledky našich analýz, ktoré robíme pomocou najmodernejších výpočtových programov, sa využívajú pri návrhoch a posudzovaní bezpečnostných zlepšení, pri tvorbe prevádzkových predpisov a podobne. Schopnosti VÚJE v tejto oblasti sa preverujú a využívajú aj v rámci medzinárodnej spolupráce. Zúčastňujeme sa na programoch MAAE, riešení projektov PHARE, PECO a ďalších. Zapojili sme sa tiež do riešenia projektov 5. Rámcového programu EÚ.

Povedali ste, že VÚJE je schopné zabezpečiť aj tzv. zadnú časť, čiže demontáž elektrárne, jej likvidáciu a, samozrejme, aj likvidáciu či uloženie rádioaktívneho odpadu. Slovenské elektrárne dokončili výstavbu regionálneho úložiska nízko a stredne rádioaktívneho odpadu a sprevádzkovali aj tzv. bohunické spracovateľské centrum rádioaktívnych odpadov. Boli ste zaangažovaní aj do týchto investičných akcií?

- VÚJE vyvíja i aplikuje technológie spracovania úpravy a ukladania rádioaktívnych odpadov. Pre vývoj technológii zabezpečuje prevádzku experimentálnej bitúmenačnej linky, cementačného zariadenia a experimentálnej spaľovne. Dodávame tiež

investičné celky

na vyberanie a transport rádioaktívnych odpadov. Vo funkcii generálneho dodávateľa v súlade s podmienkami Úradu jadrového dozoru SR sme zabezpečili skončenie výstavby regionálneho úložiska nízko a stredno aktívnych rádioaktívnych odpadov v Mochovciach, pričom veľký rozsah odborných činností vykonávali naši špecialisti. Zabezpečujeme aj rozšírenie kapacity a seizmické zodolnenie medziskladu vyhoreného paliva v Jaslovských Bohuniciach, čo vytvára podmienky na bezpečné a spoľahlivé skladovanie jadrového paliva do obdobia odvozu na prepracovanie a následné skladovanie v hlbinnom úložisku. Ako generálny dodávateľ zabezpečujeme projekty vyraďovania jadrovej elektrárne A1 tak, aby sme splnili uznesenie vlády SR a do roku 2007 bola elektráreň A-1 uvedená do radiačne bezpečného stavu, teda skončená prvá etapa vyraďovania. To si napríklad vyžaduje vývoj a využitie špeciálnych manipulátorov, robotov a technológií na nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi.

V poslednom období sa začínate orientovať na Čínu, ktorá má záujem budovať jadrové elektrárne. Zrejme aj pod tlakom medzinárodného spoločenstva, lebo jej terajšie tepelné elektrárne (na uhlie) a plány na výstavbu nových zdrojov na využitie fosílnych palív z vlastných zdrojov boli v rozpore so snahou v celosvetovom meradle znížiť emisie skleníkových plynov. Myslíte si, že sa v Číne presadíte, keďže konkurencia bude veľká?

- Pracovníci VÚJE v Číne už niekoľko rokov pôsobia. V spolupráci s nemeckou firmou Babcock sme tam dodávali riadiace systémy na riadenie odpopolčekovania klasických elektrární. Čínsky trh teda nie je pre nás nový. Iste, je tam veľká konkurencia, predovšetkým sú tam už dlhé obdobie francúzske a nemecké firmy, ktorých meno má lepší zvuk vo svete. No my sme

cenovo prístupnejší

a kvalita našich služieb a dodávok je na porovnateľnej úrovni s ich ponukou.

Kedy by sa malo teda o zákazke v Číne rozhodnúť?

- V Číne máme v štádiu odsúhlasenia niekoľko našich ponúk a oproti európskym zvyklostiam trvá odsúhlasenie ponuky podstatne dlhšie. Určite by o tom vedeli povedať v SES Tlmače, ktorí majú kontrakt na dodávku kotlov už dlhší čas pred podpisom. Ako nám s úsmevom hovoria čínski partneri, čínska ríša trvá už vyše 2000 rokov a v najbližších rokoch určite nezanikne a my kontrakt uzatvoríme.

Aj príklad pôsobenia VÚJE v Číne prezrádza, že vašou doménou nie je len jadrová energetika. Prečo ste sa rozhodli svoju činnosť diverzifikovať?

- Keď máme také odborné zázemie, že vieme splniť očakávania zákazníkov na termíny a kvalitu, prečo by sme svoje schopnosti neskúsili aj v iných oblastiach, ako je jadrová energetika? Pokiaľ ide o domáci trh, VÚJE napríklad zabezpečuje a koordinuje výstavbu vysokonapäťovej linky 400 kV medzi rozvodňami Varín – Sučany. Prvú etapu sme skončili vlani. Dielo na kľúč nebolo skutočne ľahké. Išlo o mimoriadne náročný horský terén, s viacnásobným križovaním rieky Váh, cestnej siete a železnice. Vedenie firmy si tiež uvedomuje, že rekonštrukcia blokov JE V-1 sa skončila, a ak chceme udržať počet pracovníkov, musíme pre nich hľadať nové zákazky.

Aj keď odporcovia jadrových elektrární určite uvítajú vaše aktivity v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie či racionalizácie spotreby, nejde len o dočasné plachtenie na módnej vlne?

- Nie. Aj nová energetická politika SR poukazuje na potrebu širšieho využívania obnoviteľných zdrojov energie. A rezervy v racionálnom

využívaní energie

sú na Slovensku naozaj obrovské. Na zvýšenie aktivít v uvedenej oblasti boli v našej spoločnosti zriadené útvary na výstavbu, modernizáciu, rekonštrukcie a prevádzku zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov, ktorých činnosť sa ukázala vhodne orientovaná a ich aktivity majú stále stúpajúcu tendenciu. Naše výsledky v tejto oblasti sa už prejavili v mnohých projektoch, či už v oblasti aplikačného výskumu, prípadne v projektoch ako napríklad modernizácia uhoľnej kotolne na biomasu drevospracujúceho podniku Quercus v Lučenci, lesného podniku Semenoles v Liptovskom Hrádku a pod. V uvedených podnikoch dnes namiesto uhlia spaľujú piliny a drevné štiepky. Tu si dovolím spomenúť, že VÚJE už vlastní a prevádzkuje environmentálne technológie a má záujem ich počet rozširovať. Perspektívne sa rozvíja spolupráca so SCP Ružomberok. Aktívni sme aj pri zavádzaní kogeneračných jednotiek, ktoré predstavujú (pri vhodných podmienkach) najúčinnejší spôsob využitia média. Pri zvyšovaní energetickej efektívnosti dosahujeme návratnosť vložených investícií do 3 – 3,5 roka. Škoda len, že mnohé podniky, ktoré majú energetické hospodárstvo doslova v dezolátnom stave, nemajú zdroje na začiatočné investovanie. Tu je východiskom len zahraničný kapitál.

A ďalšie perspektívy nových zákazok v zahraničí?

- V roku 2000 sme rozbehli veľa nových aktivít. Okrem už uvádzanej Číny pripravujeme rozsiahle aktivity pri obnove rozvodných energetických sietí v Moldavsku, ponúkame odborné kapacity našich špecialistov pre indickú jadrovú energetiku, predložili sme ponuku na odborné aktivity pri rekonštrukcii blokov jadrových elektrární v Bulharsku, ako aj ponuky na práce v oblasti klasickej energetiky v Poľsku a Grécku, pripravujeme účasť špecialistov na prácach v Černobyle v spolupráci s firmou EDF z Francúzska.

V poslednom čase sa nahlas hovorí o tom, že časť odborníkov sa chystá opäť otvoriť diskusiu o predčasnom odstavení V-1. Ste v tejto skupine?

- Nie.

A váš osobný názor?

- Moje osobné názory musia ísť bokom. Musím sa starať o prácu pre 650 ľudí, ktorú dostávam najmä od štátnej akciovej spoločnosti. Môžem len konštatovať, že elektráreň je v takom a v takom technickom stave. Keď odstavenie začne byť aktuálne, musíme včas ponúkať svoju pomoc, aby

vyradenie elektrárne

z prevádzky bolo bezpečné, v súlade s normami. Keby sa však rozhodlo o predlžovaní prevádzky elektrárne, budeme sa snažiť pracovať na tejto úlohe.

Jadrovej energetike ste zasvätili život. Ste naozaj presvedčený, že jadrové elektrárne neznamenajú hrozbu pre človeka a životné prostredie?

- Keby som nerobil v jadrovej energetike, tak by som možno nad tým vážne uvažoval. Tým, že v nej robím asi tridsať rokov, som presvedčený, že jadrová energetika je z hľadiska životného prostredia vhodný spôsob výroby elektrickej energie. Bez nej by sa väčšina sveta musela zamerať na výrobu elektrickej energie z fosílnych palív, čím by sa výrazne zvýšila produkcia skleníkových plynov. Samozrejme, ako každý človek mám strach z úniku rádioaktivity, ale o spoľahlivosti našich jadrových elektrární som presvedčený. Inak by som tu nepracoval.

Váš osobný názor na dostavbu Mochoviec?

- Už som ho niekoľkokrát prezentoval. Dostavba blokov tri a štyri je po splnení podmienok uznesenia vlády reálna. V ňom sa jasne hovorí, že vláda nebude proti, ak na dostavbu nebude treba štátna záruka.

Tou však potenciálni investori budú podmieňovať svoju účasť na dostavbe. Myslíte si, že sa nájde aj taký investor, ktorý nebude požadovať garanciu štátu?

- Myslím si, že áno. Viete dobre, že v rámci mojej funkcie mám kontakty s najvyššími predstaviteľmi svetových energetických firiem a poznám ich názory. Sú trochu opatrní, ale predsa len analyzujú aj takúto alternatívu. Problém treba posudzovať komplexne, či bude odstavená elektráreň V-1 v Jaslovských Bohuniciach, či bude možnosť vstúpiť do privatizácie, kedy sa začne s liberalizáciou trhu s elektrinou a pod.

Zdena Rabayová

počasie

n Dnes bude jasno až polojasno, zrána v nižších polohách ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 4 až 8 stupňov. Slabý premenlivý, na východe severný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. V stredu bude od západu postupne oblačno a miestami slabé sneženie, v nížinách občasný dážď alebo mrholenie, ktoré môže lokálne najmä predpoludním namŕzať. Popoludní na západnom Slovensku zmenšovanie oblačnosti a ubúdanie zrážok. Vo štvrtok zrána a predpoludním v nižších polohách hmlisto, cez deň jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota v stredu 0 až -4, vo štvrtok 3 až -1, najvyššia denná teplota v stredu 4 až 8, vo štvrtok 7 až 12 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.21 a zapadne o 16.00 hod.

Amsterdamdážď10
Atényoblačný dážď15
Belehradoblačno12
Berlínoblačno6
Bratislavapolooblačno8
Bruselobčasný dážď11
Budapešťpolooblačno10
Bukurešťdážď8
Frankfurtoblačno10
Helsinkidážď2
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno6
Kyjevzamračené -1
Lisabonoblačno17
Londýnoblačno12
Madridoblačno16
Milánopolooblačno11
Moskvajasno -10
Oslo polooblačno4
Parížoblačno12
Prahaobčasný dážď5
Rímpolooblačno15
Sofiadážď10
Štokholmdážď5
Varšavapolooblačno5
Viedeňpolooblačno7
Záhrebpolooblačno13
Ženevapolooblačno12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.