Hospodársky denník
USD50,746 Sk
EUR42,647 Sk
CHF28,103 Sk
CZK1,244 Sk
  Utorok  28.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Podozrievanie svet vzďaľuje

So šéfom Drukosu F. Mojžišom o podnikaní a politike

Pred rokom upútal Slovensko projektom Vaša vlna privatizácie. Firma, ktorú vedie, chcela nedávno vstúpiť do bankovej sféry. Vláda jej to neumožnila. Je to rozšafnosť úspešných alebo prekročenie hraníc rozvoja firmy? Hovorí sa aj o jeho prestupe z podnikania do politiky, i o tichej podpore niektorých politických strán v predchádzajúcich voľbách. To všetko sú otázky, na ktoré sme sa generálneho riaditeľa banskobystrického Drukosu Ing. Františka Mojžiša spýtali priamo.

Vláda nedávno bilancovala polovicu funkčného obdobia. Všetko hodnotí pozitívne, okrem iného aj podporu podnikateľského prostredia. Stotožňujete sa s tým?

- Nie. Spomeniem len najnovšie príklady nie práve najšťastnejších krokov. V novele zákona o daniach z príjmov je vyše sto zmien, čo opäť skomplikuje legislatívu. Pozitívom pre nás podnikateľov nie je ani niekoľkonásobné zvýšenie poplatkov, napríklad pri založení s. r. o. a trojmesačný limit na jej zapísanie... A ak zápis budete chcieť skôr, tak musíte zaplatiť 100-percentný príplatok. Na jednej strane štátny rozpočet síce získa, ale v konečnom dôsledku stratí: zhoršia sa podmienky na podnikanie a na vznik ďalších subjektov, ktoré by vytvorili nové pracovné miesta. Takto by som mohol pokračovať ďalej.

O akcii Drukosu, o ktorej sa hovorilo asi pred rokom, Vašej vlne privatizácie, je teraz ticho.

- V týchto týždňoch pripravujeme ďalšie kroky, ktoré budeme medializovať. Nemáme žiadne tajomstvá.

Ako ste znášali neúspech Drukosu pri snahe o vstup do Dopravnej banky?

- Dopravná banka nebola zásadným podnikateľským zámerom Drukosu. Moji kolegovia sa zachovali správne, a keď zbadali podnikateľskú príležitosť, zareagovali na ňu. Keďže som v tejto „hre“ dlhšie a poznám naše domáce podnikateľské pomery a vzťah tejto vlády k podnikateľom, od začiatku som ich upozorňoval, že nemajú šancu. Ale skúsiť to treba.

Naďalej budete mať ambície preniknúť do finančnej sféry?

- Áno. Chápeme totiž svetové súvislosti podnikania a boli by sme veľmi radi, keby ich pochopili aj kompetentní štátni úradníci. Vo svete sa zhruba 70 % všetkých investícií a peňažných tokov obyvateľstva uskutočňuje prostredníctvom mimobankových subjektov. No u nás ministerstvo financií pripravuje nový zákon na ich ďalšiu kontrolu. Netvrdím, že nie sú také nebankové subjekty, ktoré, ako sa ukázalo, ovládali špekulanti a chceli sa obohatiť na úkor malých investorov. Ale to nie je dôvod legislatívne obmedzovať činnosť všetkých ostatných. Po týchto skúsenostiach, ktoré zásadne limitujú negatívny postoj ministerstva k nebankovým subjektom, nás asi nič dobré nečaká, ale nechcem predbiehať. Neviem si dosť dobre predstaviť ani to, ako chce MF SR zvládnuť dozory v období internetu, globalizácie, a z toho vyplývajúcej obrovskej rýchlosti presúvania informácií a peňazí. Skôr na ten vlak treba nasadnúť a nie tieto procesy brzdiť pod zámienkou kontroly. Svet nám totiž uteká a my sa stále zdržujeme ustavičným podozrievaním, že podnikatelia sú zlodeji, mimo zákona a treba ich spútavať.

Vaša firma na ten pomyselný vlak nasadla projektom E- Drukos, teda elektronickým obchodom.

- Vidím to ako nevyhnutnosť. Na Slovensku však ešte stále pokrivkáva. Aj z finančných, ale i návykových dôvodov občanov. Napokon len vybavenie domácností počítačmi ešte stále nie je také, ako vo vyspelých krajinách.

Ako vidíte nové trendy v tejto oblasti?

- Budúcnosť jednoznačne patrí mobilnej komunikácii a jej využitiu aj v obchodovaní.

Svojho času sa hovorilo o vašom vstupe ako osoby do politiky. Je to ešte stále reálne?

- Mojím prípadným vstupom do politiky by som sa angažoval za štyri zásady, ktoré sú podľa mňa prioritou - ľudské práva, všeobecné zásady demokracie, bezpečnosť a rast životnej úrovne obyvateľstva. Ak do politiky pôjdem, tak len z donútenia.

Kto a aké okolnosti?

- Ak budem vidieť, že Slovensko sa blíži k ekonomickej a spoločenskej samovražde. Ak bude i ďalej rásť kriminalita, ak ma k tomu donúti nepriateľstvo, ktoré voči mojej osobe a firme sála z očí, rúk a činov niektorých politikov.

Ako ste ďaleko od tohto rozhodnutia?

- Stále mám zábrany, ktoré musia padnúť. Potom, ako sa poznám, by to už išlo veľmi razantne. Ale zatiaľ sa tomu chcem vyhnúť, lebo som dosť vyťažený prácou vo firme, mám veľkú rodinu, štyri deti. Okrem toho u nás je už dosť ľudí nezamestnaných. Prečo by som ja, ktorý už zamestnanie mám, mal oberať o prácu tých, ktorí si vybrali za zamestnanie politiku?

Aký máte názor na našich politikov?

- Istá časť si neuvedomuje, že má slúžiť, že ich posty sú cez voľby občanmi objednaná služba, tak isto ako v iných oblastiach života. Súčasná garnitúra politikov je v „hre“ už desať rokov, mala dosť času naučiť sa a ukázať, čo v nej je. Možno treba naozaj veľká a razantná zmena, nástup nových mladých ľudí. Jednoducho, žiada sa viac konkurencie. Aj v politike, aj v podnikaní.

Ale pokiaľ sa do politiky budú dostávať ľudia, ktorí sa potrebujú zabezpečiť, tak budeme stále svedkami lobovania a korupcie. Do politiky by mali ísť ľudia, ktorí už majú niečo za sebou v podnikaní, ktorí už majú finančné zázemie, a do politiky idú s tým, že chcú niečo urobiť pre ľudí.

- Do istej miery to platí, ale kde je povedané, že nebude platiť to známe: veľká hŕba pýta viac? Na obranu politikov však treba povedať, že nemôžeme od ľudí očakávať, ktorí rozhodujú o stovkách miliárd, pretože HDP je okolo 900 mld. Sk, aby mali také neúmerne nízke platy, aké majú. Čiže, nevyhnutne nemusia byť tí, ktorí idú do politiky majetní, ale keď už sú tam, tak treba, aby boli za zodpovednosť, ktorú majú, zodpovedajúco motivovaní. Jednoducho nešetríme, aby sme neprerobili.

Ľudia sa chcú mať lepšie, chcú preto a sú aj ochotní niečo urobiť. Treba im dať najmä určitý stimul. Kde by ste ho videli?

- Zobrať si Zbierku zákonov a zjednodušiť v nej množstvo zákonov. Ide o to, aby človek, keď sa rozhodne, že chce podnikať, prišiel na živnostenský úrad a za hodinu mal živnostenský list. Aby mu na to stačil občiansky preukaz a čistý výpis z registra trestov, prípadne preukázanie odbornosti pri niektorých koncesovaných živnostiach. Potrebujeme zjednodušiť celú štátnu správu, aby trebárs ako je to v USA, kde akýkoľvek štátny úradník, ktorý je vám najbližšie, bol povinný vám pomôcť. Treba zjednodušiť stavebné konania, aby sa bez prieťahov mohli stavať nielen obytné domy, ale aj výrobné haly a fabriky. Raz to pekne opísal šéf jedného amerického koncernu, ktorý bol na Slovensku. Povedal, že v konkurenčných krajinách ako je Maďarsko a Poľsko za obdobie, kým u nás vybavia stavebné povolenie, tam už vyrábajú. Ďalej, daňové zákony musia byť ačne stimulujúce. Aj u nás si musíme uvedomiť celosvetový trend presunu príjmov štátneho rozpočtu z priamych daní na nepriame dane.

Toto všetko znie veľmi dobre. Sľubujú to všetci, ktorí si chcú získať priazeň voličov. Ale keď ju majú, zabúdajú... Kde je chyba?

- Asi v tom, že istá časť terajšej generácie politikov je presiaknutá minulosťou.

Pred voľbami v roku 1998 ste v zákulisí podporovali niektoré politické strany. Vyhrali a dnes vás, podľa toho, čo hovoríte, sklamali. Urobili by ste to znova?

- Žijem tu a chcem tu žiť aj naďalej s celou rodinou. Preto sa musím správať pragmaticky a voliť vždy ak nie dobro, tak aspoň v tej chvíli mne sa javiace menšie zlo. Určite je tu nevyhnutná prudká zmena, aby celý ten ekonomický organizmus, ktorý sa chová samovražedne, urobil zmenu. Ak sa neukáže nejaká nová alternatíva, o ktorej viem, že sa pripravuje v podobe nových tvárí v politike, dovtedy budem musieť podporiť toho, kto dokáže aspoň niečo urobiť, splniť sľuby aspoň čiastočne. Samozrejme, chcem veriť, že i existujúce koaličné či opozičné strany, dokážu urobiť sebareflexiu, poučiť sa na minulosti. A držím im v tom palce.

Ste za vládu technokratov?

- To je zložité. Obyčajne to je na kratšie obdobie, na prekonanie krízy. Možno, že by pomohla, ale potrebovala by podporu parlamentu, aby mohla robiť rýchle kroky. Okrem toho by musela byť aj prudko zoštíhlená. Treba zmeniť ústavné zákony, rokovací poriadok, lebo my tu nemáme vládu, my tu máme dva parlamenty. Jeden oficiálny, druhý vládny. Veď keď si zoberiete zábery zo zasadania vlády, tam je 40 - 50 ľudí. A taký veľký zbor predsa nemôže fungovať. Teoreticky: keď prerokúvajú nejakú otázku, ak by sa každý k nej vyjadril čo len na dve minúty, tak budú o jednom probléme rokovať niekoľko hodín. Taká vláda predsa nemôže byť funkčná.

Peter Višváder

počasie

n Dnes bude jasno až polojasno, zrána v nižších polohách ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 4 až 8 stupňov. Slabý premenlivý, na východe severný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. V stredu bude od západu postupne oblačno a miestami slabé sneženie, v nížinách občasný dážď alebo mrholenie, ktoré môže lokálne najmä predpoludním namŕzať. Popoludní na západnom Slovensku zmenšovanie oblačnosti a ubúdanie zrážok. Vo štvrtok zrána a predpoludním v nižších polohách hmlisto, cez deň jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota v stredu 0 až -4, vo štvrtok 3 až -1, najvyššia denná teplota v stredu 4 až 8, vo štvrtok 7 až 12 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.21 a zapadne o 16.00 hod.

Amsterdamdážď10
Atényoblačný dážď15
Belehradoblačno12
Berlínoblačno6
Bratislavapolooblačno8
Bruselobčasný dážď11
Budapešťpolooblačno10
Bukurešťdážď8
Frankfurtoblačno10
Helsinkidážď2
Istanbuloblačno16
Kodaňoblačno6
Kyjevzamračené -1
Lisabonoblačno17
Londýnoblačno12
Madridoblačno16
Milánopolooblačno11
Moskvajasno -10
Oslo polooblačno4
Parížoblačno12
Prahaobčasný dážď5
Rímpolooblačno15
Sofiadážď10
Štokholmdážď5
Varšavapolooblačno5
Viedeňpolooblačno7
Záhrebpolooblačno13
Ženevapolooblačno12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.