Hospodársky denník
USD50,321 Sk
EUR42,919 Sk
CHF28,323 Sk
CZK1,245 Sk
  Streda  29.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vedecké pátranie po zmiznutých krajinách

Kým ostatní archeológovia hľadajú stratené mestá, Clark Erickson z univerzity v americkej Pennsylvánii pátra po „zmiznutých“ krajinách. Pri prieskume v povodí Amazonky v Bolívii odhalil jednoznačné stopy veľkých úprav terénu, ktoré tu zanechali predeurópske kultúry. Títo dávni krajinní stavitelia premenili nehostinnú savanu a mokrade na prvú poľnohospodársku pôdu, založili úrodné polia, vybudovali dlhé hrádze a kanály.

Dôkazy o krajinnom staviteľstve pomôžu vysvetliť, ako oblasť s neúrodnou pôdou a striedaním extrémneho sucha a tropických dažďov mohla kedysi uživiť oveľa väčšiu populáciu, než aká tu žije dnes. Na zaniknutom území s rozlohou 780 štvorcových kilometrov v bolívijskej oblasti Bares, ktorá hraničí s Brazíliou a je obmývaná prítokmi Amazonky, našiel Erickson systém vodných nádrží a kanálov. V ohyboch kanálov objavil malé otvory, ktoré údajne slúžili ako hrádze alebo pasce na chytanie rýb.

Erickson uvádza, že domorodí obyvatelia v oblasti prevádzkovali intenzívne vodné hospodárstvo stovky rokov, dávno pred príchodom španielskych kolonistov. Premenu zatopenej roviny na rozľahlú farmu na chov rýb považuje vedec za „príklad vytvorenia a aktívneho riadenia antropogenickej krajiny prírodným národom“. Hrádze pochádzajú podľa Ericksona najmenej zo 16. storočia a možno sú ešte staršie.

Podľa vedca Warwicka Braya z londýnskej univerzity dôkazy o založení polí a rybných fariem „potvrdzujú obrovskú rozmanitosť hospodárskych praktík v predkolumbovskej Amerike“.

Antropológovia sa pôvodne domnievali, že prví obyvatelia Južnej Ameriky boli lovci a zberači, ktorí žili v zlých podmienkach a nikdy nevytvorili veľké, ucelené kultúry. Primitívne životné podmienky mnohých ľudí v odľahlých amazonských oblastiach tieto názory iba posilňovali. Jediné ucelené prehistorické kultúry žili podľa vedcov v priaznivejšom podnebí v Mexiku a v Andách.

Erickson tvrdí, že najnovšie objavy potvrdzujú, že povodie Amazonky nebolo úplnou divočinou, ale „krajinou, ktorú v uplynulých 12 000 rokoch vytvárali ľudia“.

(mb)

Počasie

Dnes bude prevažne polojasno, v západnej polovici územia predpoludním oblačno. Ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 4 až 8, na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 10, na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Slabý premenlivý, cez deň na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Vo štvrtok a v piatok bude zamračené a hmlisto. Ojedinele mrholenie. Na horách a ojedinele aj v nižších polohách jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 4 až 0, najvyššia denná teplota 3 až 7, pri slnečnom počasí 9 až 13 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.22 a zapadne o 15.59 hod.

Amsterdamdážď11
Aténydážď14
Belehradjasno7
Berlínpolooblačno10
Bratislavaoblačno8
Bruseldážď11
Budapešťoblačno5
Bukurešťpolooblačno6
Frankfurtpolooblačno10
Helsinkidážď5
Istanbuldážď13
Kodaňoblačno10
Kyjevoblačno0
Lisabonjasno17
Londýnprehánky15
Madridzamračené13
Milánopolooblačno6
Moskvasneženie-6
Oslodážď3
Paríždážď15
Prahapolooblačno8
Rímpolooblačno14
Sofiapolooblačno4
Štokholmdážď5
Varšavaoblačno4
Viedeňpolooblačno8
Záhrebpolooblačno7
Ženevapolooblačno12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.