Hospodársky denník
USD50,321 Sk
EUR42,919 Sk
CHF28,323 Sk
CZK1,245 Sk
  Streda  29.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vedci bijú na poplach

Z viac ako 1200 nových liekov, ktoré boli uvedené na trh v rokoch 1975 až 1997, bolo iba 11 zameraných na tropické choroby. Veľké farmaceutické spoločnosti sústreďujú väčšinu svojich investícií do výskumu neduhov, ktoré sa liečia predovšetkým v bohatých krajinách a zabezpečujú značné zisky - napríklad obezity alebo impotencie. Vedci bijú na poplach: 80 percent obyvateľov Zeme nemá prístup k základným medikamentom.

Farmaceutické laboratóriá často objavujú prípravky liečiace tropické infekcie, avšak nedávajú ich na trh, pretože rozvojové krajiny sú považované za nedostatočne rentabilný trh.

Výskum malárie alebo tuberkulózy veľké farmaceutické spoločnosti príliš nezaujíma, hoci tieto choroby patria medzi hlavné príčiny úmrtí v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike. V 80 krajinách sme každodenne bezmocní v prípadoch pacientov, ktorí nám umierajú pred očami, pretože máme k dispozícii iba neúčinne lieky vyvinuté pred 50 rokmi, zdôrazňuje vedec Bernard Pécoul.

Ako príklad uvádza spavú chorobu, pri ktorej sa zdalo, že nad ňou zvíťazili, ale čoraz častejšie sa znova vyskytuje v Sudáne a v strednej Afrike. Lekári majú pritom iba liek melarsoprol z roku 1932, ktorý má vážne vedľajšie účinky a nezaberá u všetkých pacientov. Existuje pritom oveľa efektívnejší liek eflornithine vyvinutý v laboratóriu Merell Dow, ktorý sa však predáva za veľmi vysoké ceny. Ani spoločnosti Hoechst, ktorá Merell Dow prevzala, sa však nepodarilo, aby liek išiel na odbyt, a ponúkla obchodné práva WHO, ktorá naň nemala prostriedky. Po troch rokoch zložitých rokovaní sa našlo riešenie, ktoré finančne (asi 200 000 dolárov) zabezpečí nadácia Billa Gatesa.

Vedci však upozorňujú, že takéto riešenia nie sú ideálne, pretože iba potvrdzujú , že trh nie je schopný fungovať normálne.

Podľa štatistík tri štvrtiny svetovej populácie žijú v rozvojových krajinách a konzumujú iba 15 percent farmaceutických produktov. Na 100 000 dolárov investovaných do aids pripadá jeden dolár vynaložený na výskum malárie, na ktorú pritom pripadá polovica zdrojov investovaných do tropických nemocí.

(rhk)

Počasie

Dnes bude prevažne polojasno, v západnej polovici územia predpoludním oblačno. Ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 4 až 8, na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 10, na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Slabý premenlivý, cez deň na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Vo štvrtok a v piatok bude zamračené a hmlisto. Ojedinele mrholenie. Na horách a ojedinele aj v nižších polohách jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 4 až 0, najvyššia denná teplota 3 až 7, pri slnečnom počasí 9 až 13 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.22 a zapadne o 15.59 hod.

Amsterdamdážď11
Aténydážď14
Belehradjasno7
Berlínpolooblačno10
Bratislavaoblačno8
Bruseldážď11
Budapešťoblačno5
Bukurešťpolooblačno6
Frankfurtpolooblačno10
Helsinkidážď5
Istanbuldážď13
Kodaňoblačno10
Kyjevoblačno0
Lisabonjasno17
Londýnprehánky15
Madridzamračené13
Milánopolooblačno6
Moskvasneženie-6
Oslodážď3
Paríždážď15
Prahapolooblačno8
Rímpolooblačno14
Sofiapolooblačno4
Štokholmdážď5
Varšavaoblačno4
Viedeňpolooblačno8
Záhrebpolooblačno7
Ženevapolooblačno12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.