Hospodársky denník
USD50,321 Sk
EUR42,919 Sk
CHF28,323 Sk
CZK1,245 Sk
  Streda  29.Novembra 2000

Ohrozia noví členovia EMÚ?

Prezident nemeckej Bundesbanky Ernst Welteke nastolil otázku reformy systému Európskej centrálnej banky (ECB). Na pozadí rozširovania Európskej únie (EÚ) o nových členov sa podľa Weltekeho musí popremýšľať o tom, či sa pri terajšom inštitucionálnom rámci bude dať ešte robiť jednotná peňažná politika aj vtedy, keď počet členských krajín v Európskej menovej únii (EMÚ) výrazne vzrastie.

Podľa vyjadrenia prezidenta Bundesbanky by sa táto základná otázka mala vyjasniť ešte predtým, než do EÚ vstúpia prví noví členovia, teda pred rokom 2004. Ide najmä o Radu ECB, ktorá má teraz sedemnásť členov. Rozšírenie tohto grémia na tridsať členov by podľa strážcov európskej meny viedlo k jej znefunkčneniu.

Welteke zároveň zdôraznil, že vstup do EÚ nebudú môcť noví členovia súčasne pokladať za pozvánku do EMÚ. Problém bude spočívať v tom, že proces zrýchleného ekonomického rastu nových členov EÚ bude sprevádzať vyššia inflácia, než je teraz v západnej Európe. Za týchto okolností bude otázne, či sa bude dať realizovať jednotná peňažná politika. ECB totiž vo svojom rozhodovacom procese nemôže prihliadať na rozdielne hospodárske podmienky v rozličných členských krajinách.

Problém spočíva navyše aj v tom, že dvanásť kandidátskych krajín, desať zo strednej a z východnej Európy plus Cyprus a Malta, zvýši hrubý domáci produkt (HDP) EÚ len o sedem percent. Podľa Weltekeho bude správne, aby sa pripravenosť na vstup do EMÚ v prípade nových uchádzačov skúmala podstatne dôslednejšie.

Šéfa nemeckej centrálnej banky dokonca znepokojilo aj rozhodnutie, že do EMÚ by mali vstúpiť aj členovia EÚ s vyššou infláciou ako Írsko, Španielsko a Portugalsko. Povedal, že problém sa zvládol, ale jeho dôsledkom je, že Nemecko a Francúzsko majú trochu vyššiu úrokovú mieru, než by zodpovedala miere ich inflácie.

Súčasne vyslovil presvedčenie, že kandidátske krajiny pravdepodobne bez väčších problémov splnia kritériá Maastrichtskej zmluvy pre členstvo v EMÚ. Ide o podmienku deficitu štátneho rozpočtu pod 3 percentá HDP, výšku štátneho dlhu pod 60 percent HDP, stabilný výmenný kurz oproti euru a infláciu maximálne o 1,5 percenta vyššiu, ako je priemer troch najlepších členských krajín EMÚ.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.