Hospodársky denník
USD50,321 Sk
EUR42,919 Sk
CHF28,323 Sk
CZK1,245 Sk
  Streda  29.Novembra 2000

Boj o nové koalície v ČR

Dozvuky volieb rozbúrili politickú scénu

Regionálne a senátne voľby, ktoré sa skončili veľkým úspechom štvorkoalície a prepadom vládnych sociálnych demokratov, sú stále stredobodom pozornosti politikov a médií. Politické strany teraz vedú intenzívne rokovania a snažia sa znovu sformovať prípadné koalície. Najmä štvorkoalícia zahájila frontálny útok na dosiaľ vládnucu stranu a žiada, aby Zemanova vláda požiadala snemovňu o dôveru s cieľom ich prípadného zvrhnutia. Argumentujú, aby Klausova ODS mal zrušiť opozičnú zmluvu s ČSSD a pokúsiť sa vytvoriť vládu, ktorá by sa opierala o pravicovú väčšinu. Obdobné hlasy však zaznievajú aj od niektorých sociálne demokratických predstaviteľov, že by strana mala prejsť do opozície. Podpredsedníčka snemovne Petra Buzková vyzvala Zemana, aby rezignoval na funkciu predsedu strany i premiéra. To však predsedníctvo ČSSD na svojom víkendovom zasadnutí odmietlo a Václav Klaus rovnako vyhlásil, že nevidí dôvod, prečo by mala ODS vypovedať opozičnú zmluvu za situácie, keď prakticky väčšina pravice v snemovni neexistuje.

Tá dnes závisí od jedinej poslankyne Machatej, ktorá opustila Úniu slobody a prestúpila do Českej strany národno-sociálnej, ktorá teraz skoro prepadla. Podľa politických analytikov sa čoraz viac ukazuje, že regionálne a senátne voľby, ktoré sa konali s nízkou účasťou voličov, nemusia vôbec súvisieť s obľúbenosťou jednotlivých strán. Následne zverejnenie volebných preferencií potvrdilo, že najviac hlasov by v parlamentných voľbách dostala sociálna demokracia a obľúbenosť jej vlády dosahuje nebývalých štyridsať percent. Pritom v senátnych voľbách prepadol jej minister zahraničia aj minister obrany. Zeman tvrdí, že bolo jeho chybou, že neodhadol, že súčasné voľby budú mať charakter nielen celoštátny, ale komunálny.

Obdobne ODS, ktorá v regionálnych voľbách, čo sa týka počtu získaných mandátov síce zvíťazila, nedokázala však obhájiť ani kreslo predsedníčky Senátu Libuše Benešovej, ktorá bola vo svojom obvode porazená Helenou Rögnerovou zo štvorkoalície, známej len ako „odvolaná riaditeľka pražskej Motolskej nemocnice“. Teraz sa však zistilo, že tesne pred novembrom 1989 kandidovala na členstvo v KSČ, o čom nevedeli ani všetci partneri štvorkoalície. V Senáte má síce najviac kresiel, ale ľudovci odmietli založiť spoločný klub s unionistami a ODA. Rovnako nejasné zostáva, kto bude jej spoločným lídrom a vymenovanie ľudoveckého kandidáta na túto funkciu pre verejnosť neznámeho Jaroslava Kopřivu vyvolalo všeobecný údiv. Navyše vo vnútri štvorkoalície vypukol spor, kto nakoniec bude môcť vymenovať lídra, ktorý by súčasne mal byť budúcim premiérom v prípade volebného víťazstva štvorkoalície. Do týchto politických hier sa zapojil ako vždy aj prezident Václav Havel, ktorý sa cez kritiku premiéra, predsedu snemovne i bývalého guvernéra Českej národnej banky rozhodol na miesto guvernéra vymenovať Zdeňka Tůmu. Havel (pre zápal pľúc odvolal i schôdzku s rakúskym spolkovým prezidentom) sa však rozhodol, že nového guvernéra centrálnej banky a členov bankovej rady prijme dnes v Lánoch a odovzdá im vymenovacie dekréty.

Richard Seemann

Praha

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.