Hospodársky denník
USD50,321 Sk
EUR42,919 Sk
CHF28,323 Sk
CZK1,245 Sk
  Streda  29.Novembra 2000

Sporné daňové úľavy

Iskrenie medzi Confindustriou a Bruselom

Koncom minulého týždňa európsky komisár pre obchodnú súťaž Mario Monti dal jasne najavo talianskej vláde, že plánované daňové úľavy pre juhotalianske podniky bude Brusel hodnotiť ako formu vládnej podpory, ktorú Európska komisia bude musieť prešetriť. Hoci nejde o neočakávané rozhodnutie, v talianskych podnikateľských kruhoch vyvolá nevôľu. Stačí povedať, že čelní predstavitelia talianskeho zamestnávateľského zväzu Confindustria sa podľa britského denníka Financial Times už v predstihu vyhrážali dokonca aj zablokovaním procesu rozšírenia EÚ, ak Monti nedá návrhu zelenú.

Confindustria vyvíja nátlak na taliansku vládu, aby pre chudobnejší juh krajiny znížila podnikové dane zo súčasných 37 na 25 percent. Podľa šéfa zamestnávateľského združenia Antonia D´Amata by sa týmto spôsobom výrazne znížili daňové úniky, vďaka čomu by sa zvýšili odvody do štátnej pokladnice. Tieto by následne umožnili vláde postupne redukovať podnikové dane na 25 percent aj v ostatných častiach krajiny.

Talianska vláda konzultovala návrh s Európskou komisiou a spomínaná Montiho odpoveď plány prekrížila. Prešetrenie opatrenia môže trvať aj rok a pol. Pritom Európska komisia len vo výnimočných prípadoch schvaľuje štátnu pomoc podnikom. „Komisár Monti vládnu podporu súkromnému sektoru považuje za zlo, ktoré chce zničiť,” tvrdí Financial Times.

Z nášho hľadiska sú však zaujímavé aj vyhrážky zablokovaním rozširovacieho procesu, ktoré počas sporu odzneli. Pre kandidátske krajiny nemôže byť príjemné, keď sa s integráciou, do ktorej vkladajú veľké nádeje, narába ako s prostriedkom nátlaku v interných sporoch EÚ. Trochu trpký pocit v tomto prípade zmierňujú dva fakty. Po prvé, Confidustria, hoci v Taliansku mimoriadne vplyvná, sotva môže zastaviť integráciu. Po druhé, problémy talianskeho juhu a rozšírenia EÚ nesúvisia len zdanlivo. Taliansko čerpá nemalé prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ a pre obdobie 2000 až 2006 je pre krajinu vyčlenených 28,5 miliardy eúr. Po vstupe nových a chudobnejších krajín do únie však juhotalianske regióny už nebudú spĺňať v takom rozsahu podmienky na získanie pomoci z Bruselu, a táto sa zákonite scvrkne. Podľa Confindustrie by zrejme zníženie podnikových daní bolo súčasťou prípravy na toto obdobie.

(by)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.